لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4455

خطر پایان رمز گذاری در بیخ گوش کاربران شبکه‌های اجتماعی

این روزها در آمریکا صحبت از تصویب لایحه‌ای به نام The EARN‌ IT است که اگر تصویب شود، شرکت‌های فناوری باید رمزگذاری دیتا را انجام ندهند. حالا هم می‌گوید اگر دادند دادند ولی باید جوابگو باشند. کلا این گونه گفته شده است که این قانون برای از بین بردن محتوای سوء استفاده جنسی از کودکان است، ولی واقعا قصد آن‌ها در اختیار گرفتن اطلاعات افراد است.

همین قضیه باعث شده است تا یک عالمه مقاله در این خصوص نوشته شود و خیلی از آمریکایی‌ها داد فغان سر دهند که ای داد آی هوار دموکراسی ما نابود شد آزادی ما از دست رفت. اما این خوش خیالان نمی‌دانند که دولت آن‌ها تا توانسته اطلاعات آن‌ها را جمع آوری کرده است و این قانون صرفا برای دسترسی بیشتر دولت به اطلاعات شخصی شهروندان است.

کلا در آمریکا یک قانونی به نام section 230 است که می‌گوید سایت‌ها هیچ مسئولیتی در قبال مطالب منتشر شده توسط کاربرانشان ندارند. این قانون The EARN IT می‌آید در دهن این قانون می‌زند و می‌گوید که کی گفته سایت‌ها مسئول محتوای منتشر شده در آن نیستند بلکه خیلی هم هستند، حالا خیلی هم بخواهند باهاش راه بیایند می‌گویند اطلاعات آن شخص متخلفی که چنین محتوای غلطی منتشر کرده در اختیار دولت قرار بدهد و اگر نه خود سایت را با جاش در اختیار دولت قرار می‌دهند.

حالا یک شرکت می‌آید می‌گوید من نمی‌توانم داده‌های فلان شخص متخلف در اختیار شما قرار بدهم، چون داده‌ها رمز گذاری شده هستند. این هم در قانون The EARN IT پیش بینی شده و می‌گوید سایت‌ها غلط می‌کنند که نمی‌تواند داده‌ها را در اختیار ما قرار بدهند به بهانه اینکه رمزگذاری شده هستند، خوب رمزگذاری نکن اگر کردی در کله ما نمی‌رود که نمی‌توانی داده‌ها را در اختیار ما قرار بدهی چون رمزگذاری‌شان کردم.

با اینکه سیل عظیمی از مردم آمریکا مخالف این قانون هستند، اما دولتی‌ها و بالخصوص جو بایدن که اتفاقا دموکرات است طرفدار قانون The EARN IT است چه برسد به جمهوری خواهان که سنگ این قانون را محکم بر سینه می‌زنند و تصویبش را به تعجیل می‌خواهند.

شاید فکر کنید شرکت‌های فناوری مانند توییتر و فیسبوک مخالف این قانون هستند، اما در غلط هستید، فیسبوک و توییتر و امثالهم که مزه جاسوسی و فروش اطلاعات کاربران هنوز زیر زبانشان است بدشان نمی‌آید که بدین صورت حداقل رقیبی پیدا نمی‌شود که بیاید بگوید من سایتی می‌زنم که داده‌ها در آن به صورت کاملا رمزگذاری شده هستند و کاربران با خیال راحت هر چه می‌خواهند پست کنند و کسی جلو دارشان نیست.

خوب این‌ها باعث شده است تا نویسندگان و قلم به دستان آمریکایی قلم‌هایشان را از جیب‌هایشان در آورده و در مرکب فرو کنند و ناله‌های خویش را بنویسند و به هزار طریق و به هزار شکل بیان کنند که این قانون بد است، این قانون حریم خصوصی را نابود می‌کند، آزادی ما را از بین می‌برد، دارک وب رشد می‌کند و اصلا دقیقا سوء استفاده جنسی از کودکان را ترویج می‌کند.

The EARN IT
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.