لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4468

فرمت فایل چیست؟

کامپیوتر هشت دروازه دارد و یکی از آن‌ها فرمت فایل یا رایج‌تر فایل فرمت است. خوب این فایل فرمت چیست که با دانستن آن وارد بخشی از کامپیوتر می‌شویم.

فایل‌ها و کلا هر چیزی در کامپیوتر به صورت ۰ و ۱ ذخیره می‌شود. این ۰ و ۱ ولتاژ‌ها هستند که ولتاژ ۰ نمایانگر ۰ و ولتاز ۵ بیانگر ۱ است. چگونگی کنار هم قرار گرفتن این ۰ و ۱‌ها مشخص می‌کند که این فایل چیست. آیا این فایل صوت است، ویدیو است تصویر است و هر چیز دیگری.

برای ایجاد یک فایل برای مثال برای ایجاد یک تصویر نیاز به یک برنامه خاص دارید برای مثال با استفاده از Gimp می‌توانیم یک image بسازیم که فرمت آن PNG باشد. این نرم‌افزار GIMP از قواعد و قوانین PNG و نحوه چگونگی چیدن ۰ و ۱‌های آن در حافظه با خبر است به این دلیل است که می‌تواند یک تصویری با فرمت PNG بسازد.

این فایل فرمت یکی از جاهایی است که شرکت‌های مختلف در زمینه کسب درآمد در آن مانور می‌دهند. حالا می‌پرسید چطور. فایل‌ فرمت‌ها چند نوع‌اند که بین دو نوع آزاد و خاص قرار دارند. نوع آزاد فایل فرمتی است که کلا آزاد آزاد است یعنی که از هفت دولت آزاد است و هیچ محدودیتی در زمینه استفاده به هیچ گونه در آن نیست. فایل فرمت خاص فایل فرمتی است که یک شرکت خاص برای اجرا شدن روی یک سیستم سخت افزاری خاص تهیه می‌کند و آن را در اختیار شرکت‌های دیگر و افراد دیگر قرار نمی‌دهد چون می‌خواهد باهاش کار کند.

مثلا مایکروسافت فایل فرمت docx تهیه کرده است و فرمتش در اختیار عموم قرار نداده است برای همین است که نرم‌افزارهای دیگر مثل لیبره آفیس اگرچه می‌گوید که «ما به از فرمت docx پشتیبانی می‌کنیم» فقط از قسمتی از این فرمت پشتیبانی می‌کند و فقط نرم‌افزار‌های خود مایکروسافت هستند که از فرمت docx به طور کامل پشتیبانی می‌کنند.

خوب حالا بعضی‌ها می‌آیند با استفاده از مهندسی معکوس سعی می‌کنند بتوانند فایل فرمت اصلی را به دست بیاورند که در این راه باید پول خرج کنند، زمان صرف کنند و تلاش‌های فراوان کنند.

خوب شاید ذهن کجکاو شما به این قضیه توجه کرده باشد که چطور سیستم عامل فایل فرمت را می‌شناسد. رایج‌ترین راه نگاه کردن به پسوند فایل است. راه دوم نگاه کردن به اطلاعاتی است که در خود فایل ذخیره شده است. یعنی در خود فایل مشخص شده است این فایل چی است. برای اینکار رشته‌ای از باینری‌ها برایش اختصاص داده شده است. مشخصات فایل معمولا در ابتدای فایل قرار دارد که بدان file header می‌گویند. و راه آخر شناسایی استفاده از اطلاعاتی است که نه در خود فایل بلکه در فایل خارج از فایل تدارک دیده شده است که مشخص می‌کند هر فایل چه ویژگی‌ای دارد و کلا چه فرمتی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.