لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4465

آموزش کتابخانه گرافیکی SDL – آغاز

پس از اینکه کمی زبان سی را یاد گرفتید و با خود گفتید که الان وقتش است تا یک برنامه بنویسم می‌بینید که زبان سی اصلا تابع برای کارهای گرافیکی ندارد. ممکن است کمی در اینترنت جستجو کرده باشید و دنبال این باشید که چطور با زبان سی و فقط سی یک برنامه گرافیکی بنویسید و آخر هم به نتیجه‌ای نرسید.

این دقیقا چیزی بود که من با آن رو به رو شدم و پس از جستجوی فراوان و کاوش سخت دریافتم که دو راه بیشتر وجود ندارد یا زبان سی را در ادغام با زبان‌های دیگر استفاده کنید که از خیر این گزینه گذشتم و گزینه دوم این است که خودتان تابع گرافیکی بنویسید یعنی اینکه یک تابع بنویسید که پنجره ایجاد کند یک تابع برای کار با صفحه نمایش یک تابع برای کار با صفحه کلید و الی آخر.

خوب این راه درست و حسابی است ولی واقعا وقت زیادی می‌برد و ما هم کسی نیستیم که بخواهیم چرخ را دوباره اختراع کنیم چرا که قبلا مهندسان کارکشته کتابخانه‌های گرافیکی بسیار خوبی نوشتند و ما فقط نیاز داریم که از کتابخانه‌های آن‌ها استفاده کنیم و کار کردن با توابع آن‌ها را بیاموزیم.

خوب کتابخانه‌های گرافیکی فراوانی برای زبان سی نوشته شده است که مشهورترینش openGL است که در اینجا کاری باهاش نداریم بلکه می‌خواهیم به برادر openGL یعنی SDL بپردازیم.

قدم اول این است که SDL را نصب کنید و اگر قدم اول را چون نهی بد نه راه پیش داری و نه راه پس

در رابطه با چگونگی نصب SDL گفتم شاید مترجمان برنامه‌نویس چیزی ترجمه کرده‌اند که از شانس خوب شما هیچ پیدا نکردم که لینکش بدهم. ولی خوب به زبان انگلیسی lazyfoo ترتیب این کار را داده است و من فقط لینکش را اینجا می‌گذارم دیگر نصبش با خودتان.

البته بگویم که من سیستم آرک لینوکس را دارم که کار را برای من خیلی آسان کرده است و به راحتی کتابخانه SDL با فرمان pacman -S SDL نصب کردم. اما برای آن‌ها که می‌خواهند روی سیستم‌های دیگر نصب کنند لینک زیر را ببینند:

نصب SDL

حالا پس از اینکه نصب کردید نوبت به ایجاد پروژه می‌رسه که باید یک پوشه ایجاد کنید و در پوشه‌تان یک Makefile قرار بدهید و یک فایل سورس که این فایل سورس شما باید نام main.c داشته باشد. اگر نمی‌دانید make چی است این پست را ببینید.

لینک Makefile را در زیر قرار می‌دهم. شما بای فایل makefile و main.c را در یک پوشه قرار بدهید و یادتان باشد که دستور make را در همان پوشه اجرا کنید.

پس از اینکه برنامه‌تان را نوشتید باید در ترمینال دستور make را بزنید تا برنامه شما کامپایل بشود و ازش یک فایل اجرایی در بیاید. اگر هر زمان که فایل main.c تان را ویرایش کردید باید دستور make clean و سپس make را بزنید تا فایل اجرایی شما به روز شود. خوب این هم از فایل makefile به همراه فایل سورس main.c

فایل makefile

فایل سورس main.c

خوب اگر این فایل اجرایی حاصل را اجرا کنید می‌بینید که یک پنجره سفید باز می‌شود و حدود ۱۰ ثانیه باز نگه داشته می‌شود و بعد به صورت خودکار بسته می‌شود. یک نکته دانستنش مفید است این است که شما می‌توانید به فایل‌های SDL دسترسی داشته باشید که برای این کار می‌توانید از Github استفاده کنید. قسمت include مربوط به فایل‌های هدر است و قسمت SRC مربوط به فایل‌های سورس اگر نمی‌دانید فایل‌های هدر چه فرقی با سورس دارند این پست را مطالعه کنید.

آدرس SDL در گیت هاب

آدرس SDL در zenilib

خوب در جلسه بعد به مقدمات اینکه چطور این فایل main.c را بنویسیم و یک عالمه کارهای دیگر رویش انجام بدهیم تا اینکه چطور یک بازی حرفه‌ای سه بعدی طراحی کنیم را می‌آورم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.