لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4472

آموزش SDL قسمت دوم- راه اندازی زیر سیستم‌ها

SDL چند تا زیرسیستم دارد. حالا اینکه چند تا دارد و می‌خواند این چند چند تا است بروید فایل SDL.h را بررسی کنید می‌دانید چند تا است. در حال حاضر هشت تا است. یکی از کاربردیترینشان زیرسیستم ویدیو است. وقتی این زیرسیستم را فعال کردید به طور خودکار زیرسیستم Event نیز فعال می‌شود.

خوب اولین کار این است که شما باید زیرسیستم مورد نیاز را فعال کنید این کار با استفاده از تابع SDL_init صورت می‌گیرد برای مثال در زیر دو زیرسیستم صوت و ویدیو با دستور زیر فعال می‌شود.

SDL_Init (SDL_INIT_VIDEO | SDL_INIT_AUDIO);

همانطور که می‌دانید و می‌دانم وقتی که شما یک تابعی اجرا کردید این تابع یا مقداری برمی‌گرداند یا برنمی‌گرداند. خوب اینجا تابع SDL_Init در صورت موفقیت عملیات یعنی راه‌اندازی صحیح زیرسیستم‌ها عدد ۰ و در صورت شکست عدد -۱ را دو دستی تحویل سیستم می‌دهد. خوب اگر عملیات شکست خورد باید خبرمان بکند یا نه. خوب برای اینکه اگر عملیات شکست خورد ما خبردار شویم تابعی است به نام SDL_GetError این تابع می‌گوید که دلیل شکست ما چه بوده است. پس به جای اینکه چگونگی اجرای یک زیرسیستم را مثل بالا بنویسیم مثل پایین می‌نویسم:

if((SDL_Init(SDL_INIT_VIDEO|SDL_INIT_AUDIO)==-1)) {
    printf("Could not initialize SDL: %s.\n", SDL_GetError());

خوب فکر نمی‌کنم نیازی به توضیح کد بالا باشد، چون اگر واقعا نمی‌دانید کد بالا چی است پس اول بروید زبان سی را یاد بگیرید که می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

خوب حالا که زیر سیستم صوت و ویدیو را فعال کردیم پس از پایان اجرا و هر کاری دلمان خواست باهاشان انجام دادیم نمی‌توانیم همینجوری ولش کنیم و بگذاریم در حافظه بماند بلکه باید این زیرسیستم‌ها را خاموش کنیم برای خاموش کردنش تابعی است به نام SDL_Qitue .

SDL_Quit();

این تابع تمامی زیرسیستم‌ها را خاموش می‌کند.

خوب خوب خوب، دقیقا تمام شد، بله کل SDL همین است روشن کردن زیرسیستم‌ها، اعمال هر کاری که می‌خواهیم و بستن زیرسیستم‌ها.

من یک سری کارها را با این SDL انجام دادم سورس این کارها در زیر در دسترس است. اگر نمی‌دانید چطوری باید اجرا کنید جلسه اول را مرور کنید:

دانلود سورس فایل

دانلود makefile

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.