لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4471

زنگ خطر برای خاورمیانه، پیشرفت بزرگ در تولید انرژی همجوشی هسته‌ای

خاورمیانه از دیرباز مرکز تمدن بشری بوده و هست. در کل خاورمیانه نسبت به بلوک‌های شرق و غرب چند مزیت دارد. اول آنکه بهترین ایدئولوژی (اسلام) در خاورمیانه ظهور کرده است، دوم آنکه خاورمیانه در مرکز دنیا قرار دارد و سوم آنکه ذخیره انرژی فراوان (نفت و گاز) در این منطقه است.

دولت‌های شرق و غرب می‌دانند که اگر دست روی دست بگذارند و سرشان در لاک خودشان فرو ببرند خاورمیانه آن‌ها را احاطه می‌کند و ایدئولوژي خود را به آن‌ها تحمیل و برتری خود به آن‌ها نمایان می‌کند. پس سرشان را از لاک‌شان بیرون آورده و هر شب که می‌خواهند بخوابند با چیدن نقشه برای این منطقه به خواب می‌روند و برای آن‌ خواب‌های گوناگون می‌بینند.

از همه بدتر ایدئولوژی آن‌ها است. دینی که پیروانش به نماز، حج و جهاد دستور می‌دهد، پیروانی قوی می‌سازد که هیچ گونه و به هیچ طریق راه مقابله با آن نیست. پس یا باید این ایدئولوژی را پذیرفت که در این صورت شکست و پذیرفتن برتری آن‌ها است و یا باید با این ایدئولوژی جنگید و پیروانش از آن گردانید کاری که شرق و غرب با تمام توان در حال اجرای آن هستند.

دومین مزیت خاورمیانه در مرکز دنیا بودن آن‌ها است، برای این مزیت نیز خواب‌های فراوان دیده شده است که خیلی از آن‌ها پیاده شده است. تفرقه و ایجاد جنگ در خاورمیانه از آن جمله است. تقسیم کشورهای خاورمیانه به کشورهای کوچک نیز از خواب‌هایی است که دیده شد ولی پیاده نشد.

سومین مزیت خاورمیانه وجود ذخایر انرژی فراوان در آن است. این موجب شده است تا بلوک غرب و شرق به خاورمیانه وابسته باشند و مجبور باشند انرژی مورد نیاز خود را از آن‌ها بخرند. درآمد عمده کشورهای خاورمیانه از نفت است. غرب و شرق در تلاشند تا انرژی جایگزین پیدا کنند و از شر خاورمیانه برهند.

تمام منابع انرژی که تا کنون تدارک دیده شده است از جمله آب، خورشید و حتی انرژی شکافت هسته اتم در مقابل نفت چیزی جز بازیچه نیستند. اما اینک غرب و شرق با همکار یکدیگری دست به کاری بزرگ زدند آن‌ها به دنبال شبیه‌سازی خورشید در زمین هستند. با شبیه‌سازی خورشید در زمین عینا انرژی‌ای که در فرایند همجوشی هسته‌ها در خورسید به دست می‌آید در دستان دو بلوک غرب و شرق قرار می‌گیرد و این یعنی رهایی از وابستگی به خرید ذخایر انرژی از خاورمیانه.

۱۵ ساعت پیش جاناتان آموس خبرنگار بی بی سی در سایت این خبرگذاری خبری منتشر کرد مبتنی بر زلزله‌ای عظیم در پیشرفت انرژی همجوشی هسته‌ای. آزمایشگاه JET مستقر در بریتانیا رکورد جهانی مقدار تولید انرژی حاصل از فشردن دو شکل هیدرون را شکست.

این آزمایشگاه توانست یک خورشید کوچک در آزمایشگاه بسازد و آن را برای ۵ ثانیه روشن کند و انرژی به معادل 11 مگاوات تولید کند.

شاید برای شما جالب باشد بدانید این همجوشی چیست که اگر بتوان آن در زمین شبیه‌سازی کرد به یک منبع جایگزین نفت تبدیل می‌شود. همجوشی بر این اصل است که به جای شکافت هسته‌های اتم می‌توان با فشار دادن هسته‌های آن انرژی به دست آورد چیزی که در هسته خورشید روی می‌دهد. ولی خورشید شرایطی دارد که به طور طبیعی در زمین ممکن نیست.

عکس پایین نشان می‌دهد چطور همجوشی هسته‌ای کار می‌کند.

فشارهای گرانشی بسیار زیاد در خورشید باعث می‌شود تا همجوشی در دمای حدود ۱۰ میلیون درجه سانتی‌گراد رخ بدهد. با این فشار گرانشی که در زمین هست دیگر دمای ۱۰ میلیون سانتی گراد جواب نمی‌دهد بلکه دما باید بیشتر از ۱۰۰ میلیون سانتی گراد باشد.

هیچ ماده‌ای در دنیا وجود ندارد که تاب تحمل دمای ۱۰۰ میلیون سانتی‌گرادی داشته باشد. پس دانشمندان آمدند یک گاز یا پلاسما را در یک میدان مغناطیسی دوناتی شکل نگه داشتند. و بدین صورت شرایط خورشید در آزمایشگاه حاصل شد و برای ۵ ثانیه این پلاسما پایدار ماند و انرژی تولید کرد. حالا قصد دارند تا این ۵ ثانیه را به ۵ دقیقه و ۵ ساعت و حتی بیشتر تبدیل کنند.

خوب درست است اکنون هزینه این کار زیاد است، اما این گونه نقشه کشیده شده است که از ۲۰۵۰ به بعد استفاده از نیروی همجوشی پا بگیرد. آن‌ها سعی می‌کنند راه‌حل‌هایی برای تولید ارزان این انرژی پیدا کنند و اگر پیدا شد به انرژي نامحدودی دست پیدا می‌کنند که نه تششع هسته‌ای دارد و نه زباله‌هایی با عمر طولانی.

این خبر اصلا برای خاورمیانه خبر خوبی نیست. چون درآمد این کشورها بر اساس نفت است و اگر این درآمد از آن‌ها برید شود با مشکلات عظیمی روبه‌رو می‌شوند. پس باید اندیشه کرد و باز باید اندیشه کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.