لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4475

شروع موتور یادگیری جاوا اسکریپت

به نام آنکه ما را آفرید این آسمان و زمین او آورد پدید

یکی از مشوق‌های من در یادگیری یک مسئله جدید نوشتن در رابطه با آن است. کلا در تمامی زمینه‌ها این گونه هستم. برای مثال وقتی که داشتم تاریخ طبری می‌خواندم وقایعی که طبری یاد کرده بود برای اطرافیانم تعریف می‌کردم. خوب در دور و ور من افرادی یافت می‌شوند که نیمچه علاقه‌ای به تاریخ داشته باشند و از گفته‌های من لذتی هر چند اندک ببرند و یا حداقل گفته‌هایم در رابطه با تاریخ تحمل کنند. ولی هیچ کسی نه در اطراف کنونی خود و نه در اطراف گذشته خود سراغ ندارم که مباحث کامپیوتر که علاقه من است علاقه داشته باشند. از آنجا که گوشی نیافتم تا از گفته‌های خود پر کنم شروع به نوشتن کردم.

خوب اکنون می‌خواهم جاوا اسکریپت را یاد بگیرم. من در اینجا آموزش جاوا اسکریپت را نمی‌گذارم فقط نکته‌های جالبی که یافتم را اینجا ذکر می‌کنم تا شاید گوش‌هایی یافت شود که علاقه‌مند حرف‌های من باشند.

برای یادگیری جاوا اسکریپ با مشکلات عدیدی مواجه بودم مهم‌ترین مشکل و بهتر بگویم اصلی‌ترین مشکل نیافتن منبعی خوب بود. تمامی آموزش‌ها در وب آن چیزی نبودند که من می‌خواستم از پایه پایه شروع می‌کردند و من حوصله‌ام سر می‌رفت.

تا اینکه یک کتاب خوب از منابع کتاب رایگان در وب که قبلا در وبلاگ osi.blogfa.com ثبت کرده بودم یافتم. نکته جالب اینجا است که برای شروع کار با جاوااسکریپت در وب باید ابتدا DOM را بلد باشید و اگر بلد نیستید بیهوده کاه لگد می‌کنید.

خوب از آنجا که هر کس را با باباش بهتر بشناسند شاید برایتان جالب باشد بدانید که این DOM‌ اصلش از کجاست که هر کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش. خوب مولف DOM یک سازمانی است به نام W3.org و این سازمان هم یک رئيسی دارد به نام تیم برنزلی و همین تیم برنزلی است که HTML را ساخته و وب را به این شکلی که خودش می‌خواهد و نه آن طور که ما می‌خواهیم در اختیار ما گذاشته است. شاید بپرسید درآمد این سازمان و این تیم برنزلی از کجا است. درآمد این سازمان به طور خاص از دولت آمریکا و حامیانش است، و حمایت دولت آمریکا برای این است که هر که فناوری کنترل مردم در اختیار دارد قدرت کنترل مردم در دستانش است.

خوب، حالا که فهمیدیم بابای DOM کی است، بریم ببینیم این DOM‌ چیه. DOM کلا برای دماندن روح جاوا اسکریپت در بدنه بی جان صفحات وب ساخته شده است. قضیه از این قرار بوده است که این تیم برنزلی و دار و دسته‌اش زمانی که خواستند پویایی‌ها را به صفحات وب اضافه کنند چاره‌ای پیدا نکردند، آن‌ها دنبال یک چیز ساده بودند. دیدند اصلا این چیز ساده وجود ندارد یا به قولی نمی‌تواند وجود داشته باشد البته در خیال و در ذهن آن‌ها. پس آمدند آسودگی را به لقایش بخشیده و گفتند چاره کار استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی است و از شانس بد ما زبانی که انتخاب کردند یک زبان کلا به هم ریخته به نام جاو اسکریپت است. دلیلشان هم این بوده که این جاوا اسکریپت به ظاهر نحو ساده‌تر دارد اما در باطن نحو بی‌خیالانه دارد.

خوب، باید جاوا اسکریپت عناصر HTML را دستکاری بکند، ولی یک مشکلی است و آن هم اینکه عناصر HTML هیچ جوری به تن جاوا اسکریپت جور در می‌آیند، پس گفتن چی کار کنیم بیاییم یک واسطه بسازیم به نام DOM که این DOM عناصر HTML را به صورت شی یا object ارائه بدهد و آن وقت دیگر جاوا اسکریپت این‌ها را می‌شناسد و این شد که DOM پدید آمد.

در اینجا نمی‌خواهم DOM را زیاد توضیح بدهم چون واقعا کاملا نمیدانم چی است ولی آنچه می‌دانم این است که DOM آمده است یک سری شی ارائه داده است و همه این اشیا سلسله مراتب دارند و جد همه آن‌‌ها شی‌ای است به نام window و جدی که بیشتر نامش را می‌برند شی‌است به نام Document . کلا آمده‌اند چند تا سلسه مراتب ارائه دادند و در هر سلسله مراتب توابع بیشتر ارائه شده است. برای مثال برای شی ویندو یک چند تا متد تعریف کردند و برای شی Document نیز یک چند تا متد و این Document تمامی توابع یا متدهای پدر خودش را به ارث می‌برد. البته می‌تواند بعضی‌هایش را به ارث نبرد که در این صورت آن متد خاص برای این Document مقدار Null برمی‌گرداند. خوب فکر کنم پس از کار با جاوا اسکرپیت وبی این DOM در دستان ما قالب بگیرد. پس فعلا بی‌خیالش شده و رو به سوی جاوااسکریپت برای حرفه‌ای می‌گذاریم. این کتابی است که من یافتم.

یک چیزی آنکه مرورگرهای وب همگی یک موتور دارند که این DOM در آن نهفته است و با جاوا اسکریپت راه می‌رود پس چاره‌ای جز حفظ کردن یا ملکه ذهن شدن توابع و متدهای DOM نداریم. ولی خوب مطمئنا با چند تا پروژه این راه پر از سنگ و کلوخ را صاف می‌کنیم.

خوب این همه گفتیم اما از قدیم و ندیم می‌گویند دو صد گفته نیم کردار نیست. پس بیاییم بپردازیم به کردار.

خوب درست همین جا که هستید دکمه f12 را بزنید تا سورس کد برای شما نشان بشود از آن قسمت cosloe را انتخاب کنید.

و دستور زیر را تایپ کنید و ببینید نتیجه چی است

console.log("Hello, World!");

خوب چند تا دستور دیگه هم می‌گم بزنید

var foo = "bar";
console.log(foo);
var thisVar = 'first value';
var thatVar = 'second value';
console.log("thisVar:", thisVar, "and thatVar:", thatVar);
var greet = "Hello", who = "World";
console.log("%s, %s!", greet, who);
console.log({
'Email': '',
'Groups': {},
'Id': 33,
'IsHiddenInUI': false,
'IsSiteAdmin': false,
'LoginName': 'i:0#.w|virtualdomain\\user2',
'PrincipalType': 1,
'Title': 'user2'
});
console.log(document.body);

اگر دستورات بالا را متوجه شدید پس شما می‌توانید همسفر من باشید، اما اگر نفهمیدید چی به چی است پس پیاده شوید و ابتدا بروید کمی جاوا اسکریپت را یاد بگیرید که البته کتابش را دارم حالا بعد برای دانلود می‌گذارم یک کتاب ساده برای تازه‌کارها.

خوب در جلسات بعد می‌زنیم به قلب جاوا اسکریپت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.