لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4498

آموزش ساخت بازی‌های با زبان lua و فریمورک Love2d

برنامه‌نویسی و ساخت نرم‌افزار یک هنر است، درست مانند نقاشی، فیلم‌سازی، مجسمه‌سازی، آشپزی و … تا علاقه نباشد محال است بتوان سختی‌های آن را تحمل کرد. سختی‌هایی که برای یک فرد عاشق معنا ندارند.

اما به راستی علاقه چیست، این تعریف ساده من از علاقه که از یکی پادکست‌ها شنیده‌ام بسیار درست به نظر می‌رسد. علاقه یعنی اینکه شما در زمان تفریحتان چه کار می‌کنید. یعنی وقت آزادتان را به چه پر می‌کنید. فوتبال کردن، فوتبال دیدن، حرف زدن، بازی کامپیوتری کردن، نقاشی کشیدن و بگیر برو تا آخر.

پس کسی به برنامه‌نویسی علاقه دارد که زمان تفریحش با برنامه‌نویسی پر می‌کند. اگر از این دست آدم‌ها هستید به شما تبریک می‌گویم درست گام برداشته‌اید. اما گاها کسانی هستند که این خط قرمز را می‌شکنند، کسانی با آنکه علاقه چندانی ندارند، با پشتکار فراوان به نتیجه می‌رسند، با این دست اشخاص حرفی ندارم، چون آن‌ها انسان‌های استثنایی هستند.

اما توصیه من این است که دنبال علاقه‌تان بروید، همان چیزی که وقت آزادتان با آن پر می‌کنید.

تا آنجا که یاد دارم به برنامه‌نویسی علاقه‌مند بودم و این علاقه‌مندی به دلیل پس‌زمینه‌های فراوانی است که ظاهرا هیچ ربطی به کامپیوتر ندارد.

اکنون علاقه من ساخت برنامه‌های کوچک و اگر شد بزرگ به درد به خور است، در نگارش، تجربه و کارهایی که در این خصوص انجام می‌دهم به اشتراک می‌گذارم.

بگذارید برویم سراغ اصل مطلب، اصل مطلب ساخت یک بازی با حداقل دانش ممکن مورد نیاز ایست.

ساخت بازی با گوشی

خوب ابتدا از برنامه‌نویسی love در گوشی سخن می‌گویم. خلاصه مراحلی که باید انجام دهید به صورت زیر است

 1. دانلود برنامه love2d بر گوشی‌تان
 2. دانلود یک ویرایشگر کد
 3. ایجاد پوشه
 4. قرار دادن فایل main.lua در پوشه
 5. فشرده کردن آن به عنوان love.
 6. باز کردن آن با برنامه love2d

اگر باز می‌خواهید ساده‌تر باشد، فقط فایل main.lua را با برنامه love2d باز کنید.

خوب حالا برویم سراغ سخت‌افزارهای مورد نیاز. حقیقت آن است که شما واقعا نیازی به هیچ سخت‌افزاری جز گوشی همراه‌تان ندارید. اما برای راحتی خودتان بد نیست از یک کیبورد بی‌سیم استفاده کنید. یا هم می‌توانید به سادگی از برنامه hackers keyboard بهره ببرید.

اگر هم می‌خواهید میان‌بر بروید، می‌توانید به راحتی یکی از بازی‌های ساده که با Love توسعه داده شده است را دانلود کرده و ویرایش کنید.

خوب، اما برنامه‌نویسی همه‌اش این‌ها نیست که بیان شد، در برنامه‌نویسی نیاز به ساخت صدا دارید، لازم است تا تصاویر ایجاد کنید و انیمیشن‌ها را بسازید، این نرم‌افزارها با آنکه برای گوشی‌های هوشمند در دسترس است، اما به نسبت یک کامپیوتر کار کردن با آن‌ها بسیار کندتر است. بنابراین انتظار نداشته باشید که به خوبی و کارایی که با یک کامپیوتر برنامه می‌سازید بتوانید با یک گوشی بسازید. اگر می‌خواهید یک بازی‌ساز حرفه‌ای باشید، مطمئنا به یک کامپیوتر نیاز دارید.

با این حال برای ساخت یک بازی تفریحی می‌توانید از گوشی استفاده کنید.

اما اگر هنوز باز مسرّانه می‌خواهید با گوشی موبایل‌تان بازی درست کنید، پس در کنار کارهای بالا نکات زیر را هم رعایت کنید تا کار برایتان آسان‌تر گردد:

از یک کیبورد بلوتوثی استفاده کنید

برنامه‌های زیر در گوشی‌تان نصب کنید:

 • LÖVE for Android: برای اجرای بازی‌ها
 • DroidEdit: تنها و بهترین ویرایشگر برای اندروید، اما در فایل‌های طولانی به مشکل برمی‌خورد، ممکن است نیاز داشته باشید کمی تنظیمات آن را دستکاری کنید.
 • Pixly: برای کارهای گرافیکی
 • Pocket Git: برای تعامل با گیت‌هاب و همی‌طور کامپیوترتان
 • ES Filemanager: برای مشاهده appdata و کپی کردن برخی فایل‌ها
 • مستندات آفلاین love که از جدول love-api تولید شده است
 • نسخه چاپی Lua quick reference  اگر بتوانید تهیه کنید بسیار کمک‌تان می‌کند.
 • Hacker’s Keyboard: شامل بسیاری از کلیدها، به علاوه زمینه شفاف آزمایشی است.
 • HexDroid: اگر با فایل‌های باینری سر و کار دارید، این دوست شما است.
 • Sigma Calculator: برای تبدیل اعداد هگزا، باینری و دهگان استفاده می‌شود. یک ماشین حساب پیشرفته است.

نکته آخر اینکه با تمام این‌ها اگر یک کامپیوتر دم دست داشته باشید، برای برطرف کردن خطاها می‌تواند بسیار کمک‌تان کند

ساخت بازی با کامپیوتر

برای ساخت یک بازی با کامپیوتر خواه در لینوکس باشید یا مک یا ویندوز کافی است یک پوشه بسازید و درون آن پوشه یک فایل main.lua ایجاد کنید، و در آخر یک فایل فشرده حاوی main.lua با پسوند love. ایجاد کنید. اگر باز دنبال میانبر هستید می‌توانید به راحتی یک بازی love را دانلود کرده و آن را ویرایش کنید.

البته باید برنامه love2d در سیستم شما نصب شده باشد.

خوب مطمئنا به آموزش‌های بیشتری نیاز است. ان شاء الله در آینده‌ای نزدیک یک بازی کامپیوتری ساده را طراحی کرده و آموزش چگونگی ساخت آن را به تفصیل قرار می‌دهم.

اگر می‌خواهید بیشتر با موتورهای بازی آشنا شوید بد نیست این مقاله را بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.