لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=2879

به یاد نیوتن اپل، 30 سال بعد

30 سال پیش، در 29 می 1992، اپل پیشگامانه ترین و انقلابی ترین محصول خود، Newton MessagePad را معرفی کرد. این یک سال بعد با سر و صدای زیادی عرضه شد، اما به عنوان یک محصول، فقط می‌توان آن را یک فلاپ توصیف کرد. نیوتن که در فرهنگ عامه در آن زمان به طور گسترده ای مورد تمسخر قرار می گرفت، تبدیل به یک پوستر ابزارهای گران قیمت اما بی فایده با فناوری پیشرفته شد. حتی اگر دستگاه در طول زمان به طور چشمگیری پیشرفت کرد، نتوانست سهم بازار را به دست آورد و در سال 1997 تولید آن متوقف شد. با این حال، در حالی که نیوتن شکست خورده بود، مهندسان اپل را وادار کرد تا چیز بهتری ایجاد کنند – و از برخی جهات منجر به ایجاد دستگاه شد. آی پد و آیفون

چیز بینایی

استیو جابز که در سال 1976 اپل را بنیانگذار کرد، جان اسکالی، استاد بازاریابی را از PepsiCo جدا کرد تا در سال 1983 مدیرعامل جدید اپل شود. اگرچه اسکالی با کاهش هزینه‌ها و معرفی مدل‌های جدید مکینتاش، اپل را سودآور کرد، اما بدون بنیانگذار رویایی اپل احساس گمراهی می‌کرد. بنابراین، زمانی که یکی از همکاران اپل، آلن کی، وارد دفتر اسکالی شد و به او هشدار داد که «دفعه بعد، زیراکس نداریماو آن را جدی گرفت (برای وام گرفتن از آنها).

Apple Knowledge Navigator <a href="https://www.youtube.com/watch?v=umJsITGzXd0">ویدیوی مفهومی</a>.”  data-src=”https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2022/05/Screen-Shot-2022-05-26-at-2.37.49-PM-640×347.png” width=”640″ height=”347″  data-srcset=”https://cdn.arstechnica.net/wp-content/uploads/2022/05/Screen-Shot-2022-05-26-at-2.37.49-PM-1280×695.png 2x”/></a><figcaption class=

در سال 1986، اسکالی تیمی را مأمور ساخت دو ویدیوی «مفهوم بالا» برای نوع جدیدی از دستگاه محاسباتی کرد که اپل می‌تواند در آینده بسازد. این تبلیغات «ناوبر دانش» یک دستگاه تاشو و تبلت مانند با یک «دستیار مجازی» انسان‌نما را نشان می‌داد که از طریق دستورالعمل‌های گفتاری در تعامل بود. در حالی که برخی غیرعملی بودن این داستان های علمی تخیلی را به سخره گرفتند، کارمندان اپل را اخراج کردند و آنها را به فکر کردن درباره آینده محاسبات وادار کردند.

در همین حال، استیو ساکومان، مهندس اپل، پس از عرضه Macintosh II خسته شده بود. او می خواست دستگاه قابل حملی مانند این بسازد لپ تاپ کامپیوتر پیشرو او برای هیولت پاکارد ساخته بود. برای جلوگیری از ترک اپل، معاون رئیس جمهور ژان لوئیس گاسی به او اجازه داد تا یک پروژه “skunkworks” راه اندازی کند تا رویای خود را دنبال کند. اما او نمی خواست فقط یک لپ تاپ مکینتاش بسازد. او دید یک دستگاه تبلت مانند، به اندازه یک کاغذ A4 تا شده داشت که می توانست دستخط افراد را بخواند.

رویا شروع به لغزش می کند

زمانی که پروژه نیوتن در سال 1987 شروع شد، فناوری ساخت چنین دستگاهی وجود نداشت، بنابراین ساکومان با AT&T تماس گرفت و این شرکت را برای طراحی یک نسخه کم مصرف از CRISP CPU خود که به AT&T Hobbit معروف شد، استخدام کرد.

متأسفانه هابیت به اندازه همنام خود زیرک و باهوش نبود. CPU مملو از اشکال بود، برای اهداف ما مناسب نبود، و قیمت بالایی داشت. به گفته لری تسلر، دانشمند ارشد اپل. طراحی اصلی نیوتن برای کار کردن به سه CPU هابیت نیاز داشت، هزینه کاربر نهایی نزدیک به 6000 دلار بود و دستگاه حتی برای حداقل پنج سال آماده نمی شد. نرم‌افزار تشخیص دست‌خط، یک نقطه فروش کلیدی برای دستگاه، نیز به کندی پیشرفت می‌کرد.

توسعه نیوتن باتلاق شده بود و ساکومان امید خود را به پایان یافتن آن از دست داد. در سال 1990، او اپل را به همراه Gassee ترک کرد و Be, Inc. را تأسیس کرد که کامپیوترهای رومیزی و سیستم عامل BeOS خود را می ساخت.

CPU AT&T Hobbit که آخرین ظاهر خود را در نمونه اولیه BeBox نشان می دهد.
بزرگنمایی کنید / CPU AT&T Hobbit که آخرین ظاهر خود را در نمونه اولیه BeBox ظاهر می کند.

در همان زمان، یکی دیگر از بخش‌های بسیار محرمانه اپل نیز روی دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای قابل حمل منحصربه‌فرد با نام رمز «کریستال جیبی» کار می‌کرد. از لری تسلر خواسته شد تا این تیم را ارزیابی کند تا ببیند آیا ممکن است بتواند جایگزین نیوتن شود یا خیر. در عوض، او پیشنهاد کرد که Pocket Crystal را به یک شرکت جداگانه تبدیل کند (که تبدیل شد جادوی عمومی) و تمرکز مجدد پروژه نیوتن با سخت افزار جدید و رهبری جدید.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.