لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=2923

پیدا شد: کتاب‌های «چگونه نقاشی کنیم» که پابلو پیکاسو برای دخترش خلق کرد | پابلو پیکاسو

تیهی، کتاب‌های نهایی «چگونه نقاشی کنیم» برای یک کودک خردسال است که توسط پدری دلسوز خلق شده است که اتفاقاً یکی از بزرگترین هنرمندان قرن بیستم بوده است. نوه‌ی پابلو پیکاسو مجموعه‌ای از کتاب‌های طراحی را کشف کرده است که هنرمندان برای آموزش نقاشی و رنگ‌آمیزی به دختر بزرگ‌ترش از آن‌ها استفاده می‌کنند.

پیکاسو صفحات را با صحنه‌های بازی پر می‌کرد – حیوانات، پرندگان، دلقک‌ها، آکروبات‌ها، اسب‌ها و کبوترها – که هر کودکی و همچنین بزرگسالان را به وجد می‌آورد.

او آنها را برای مایا رویز-پیکاسو زمانی که بین پنج تا هفت ساله بود خلق کرد. در برخی از صفحات، دختر کوچولو تلاش های چشمگیری برای تقلید از استاد انجام داد. او همچنین به کار پدرش نمره داد و عدد “10” را در یک صحنه سیرک خط زد تا تایید خود را نشان دهد.

او دو تصویر جذاب از روباهی که مشتاق انگور است – با الهام از افسانه انگور ترش افسانه‌نویس قرن هفدهم ژان دو لافونتن، کشید. روباه و انگور – و مایا در یکی از آنها رنگ آمیزی کرد. او همچنین عقاب های ساده اما زیبا را در یک حرکت، بدون بلند کردن مداد از روی کاغذ، ترسیم کرد و عشق خود به فرم و خط ناب را به او منتقل کرد.

مجموعه‌ای که قبلا دیده نشده بود شامل مجسمه‌های اوریگامی نفیس از پرندگان است که او از کارت‌های دعوت نمایشگاه برای مایا زنده کرد.

نوه او، دایانا ویدمایر-روئیز-پیکاسو، این آثار را به طور تصادفی در حالی که به دنبال مواد خانوادگی در انبار می گشت، پیدا کرد. او که کنجکاو شده بود، آنها را به مادرش که اکنون 86 ساله است، نشان داد، که خاطرات برای او دوباره تکرار شد.

پابلو پیکاسو با دخترش مایا، راست، و بازیگر فرانسوی ورا کلوزو در نمایشگاه هنری کن در سال 1955. عکس: آرشیو بتمن

ویدمایر-روئیز-پیکاسو به آن گفت مشاهده کنندهاو گفت: “البته، اینها کتابهای طراحی من در دوران کوچکی هستند”. ما تمایل داریم در خانواده بسیار بصری باشیم، بنابراین بلافاصله او در آن زمان غوطه ور شد. این لحظه بسیار تکان دهنده ای بود، نه تنها به این دلیل که شما در مورد یکی از بزرگترین هنرمندان صحبت می کنید، بلکه به این دلیل که آن را بسیار انسانی کرد. من هیجان زده بودم. سپس من متاثر شدم.»

پیکاسو، که در سال 1973 درگذشت، توسط پدرش، پروفسور طراحی، نقاشی کشیدن را آموخته بود، “بنابراین این کار برای او طبیعی بود” با مایا، نوه او گفت: “یک صفحه زیبا وجود دارد که در آن او یک کاسه می کشد و او در حال کشیدن یک کاسه است

“گاهی اوقات او یک تصویر می سازد و او تصویر دیگری را انجام می دهد و راه درست انجام آن را به او نشان می دهد. گاهی صحنه های مختلفی را به تصویر می کشیدند. مواقع دیگر سگ یا کلاه می کشید. گاهی اوقات او از کل صفحه برای ترسیم یک چیز خاص استفاده می کند. گاهی اوقات، او صحنه های خاصی را به تصویر می کشد، صحنه هایی از سیرک. خیلی جالب است.»

مایا به‌ویژه به یاد می‌آورد که در طول جنگ جهانی دوم، مدادهای رنگی و دفترهای یادداشت کم بود: «احتمالاً به همین دلیل است که پدرم در دفترچه‌های تمرین من می‌نوشت و با مدادهای من رنگ می‌کرد. من هنوز خاطرات خوبی از آن لحظاتی دارم که در آشپزخانه همدیگر را ملاقات کردیم تا با هم نقاشی بکشیم. تنها جایی در آپارتمان بود که هوا گرم بود.»

صفحه ای از کتاب طراحی پابلو پیکاسو که توسط نوه اش کشف شد.
صفحه ای از کتاب طراحی پابلو پیکاسو که توسط نوه اش کشف شد. عکس: Marc Domage © مجموعه خصوصی

Widmaier-Ruiz-Picasso مورخ هنر، متصدی و طراح جواهرات است که به تازگی آخرین کتاب خود را منتشر کرده است. جادوگر پیکاسو، خرافات و اعتقاد او به جادو را بررسی می کند.

او کشف کتاب‌های طراحی را «تصادفی» توصیف کرد، زیرا در نمایشگاهی بزرگ برای موزه پیکاسو-پاریس در رابطه با پیوند نزدیک خود با اولین دخترش که از عشق پرشور او به ماری ترز والتر، که در سال 2017 با او آشنا شد، همکاری می‌کرد. 1927 زمانی که او فقط 17 سال داشت و او 28 سال از او بزرگتر بود.

نمایشگاه، مایا رویز-پیکاسو، دختر پابلو، تا 31 دسامبر ادامه دارد و شامل پرتره‌های فراوان او از مایا، دارایی‌های شخصی و عکس‌ها، همراه با کتاب‌های طراحی و مجسمه‌های اوریگامی است که برای اولین بار نمایش داده می‌شوند.

مشخص نیست که آیا پرندگان اوریگامی از کارت های دعوت برای نمایشگاه های خودش ساخته شده است یا خیر. نوه گفت: من نمی خواستم کار او را باز کنم.

در کتاب همراه نمایشگاه، او می‌نویسد: «کسی که هرگز نشنیده است که وقتی به بوم نقاشی پیکاسو نگاه می‌کند، بگوید: «یک کودک می‌توانست این کار را انجام دهد!». بسیاری از انقلاب‌های هنری قرن بیستم با تمسخر و رسوایی مورد استقبال قرار گرفت، درست است، اما در مورد پیکاسو در این قضاوت، اشاره‌ای به حقیقت وجود دارد. همانطور که مایا، اولین دخترش، به یاد می‌آورد، «راز زندگی، و در نتیجه دوران کودکی، همیشه پدرم را پر از علاقه می‌کرد».

یک پرنده اوریگامی که پابلو پیکاسو برای دخترش از کارت دعوت نمایشگاه ساخته است.
یک پرنده اوریگامی که پابلو پیکاسو برای دخترش از کارت دعوت نمایشگاه ساخته است. عکس: Adam Rzepka © مجموعه خصوصی

او می افزاید: «پیکاسو در جستجوی زبانی تصویری که با کدهای فرسوده رئالیسم آکادمیک شکسته شود، از خطوط سرکش نقاشی های کودکان وام گرفت. در جایی که ون گوگ، گوگن و ماتیس بر ساده لوحی گرافیکی و تصویری که کودکان با آن نقاشی می کنند تمرکز کردند، پیکاسو بیشتر بر عناصری تأکید کرد که سنت های تصویری را برهم می زد، یعنی تحریف و بدشکلی.

دیدیه اوتینگر، معاون موزه ملی هنر مدرن، مرکز پمپیدو، در حال حاضر نمایشگاه پیکاسو را در گالری ملی ویکتوریا، استرالیا، با همکاری موزه پیکاسو-پاریس. وی با اشاره به اینکه این کتاب‌ها نشان‌دهنده شیفتگی این هنرمند به دوران کودکی است، گفت: چه کسی از چه کسی آموخت؟

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.