لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=2961

داستان خدمه هواپیمای اف-14 تامکت نیروی دریایی ایالات متحده که الهام بخش فیلم افسانه ای تاپ گان بود.

یادگیری پرواز و مبارزه با تامکت در نبرد هدف اصلی خدمه هواپیمای F-14 و نیروی دریایی ایالات متحده بود. اینجا بود که مدرسه Topgun وارد شد.

به کارگردانی تونی اسکات، و تهیه کنندگی دان سیمپسون و جری بروکهایمر، با همکاری پارامونت پیکچرز، فیلم درام تاپ گان محصول 1986 هنوز هم فیلم مورد علاقه تمام دوران ها برای هر گیک هوانوردی است.

در این فیلم تام کروز و کلی مکگیلیس به ایفای نقش می پردازند و وال کیلمر، آنتونی ادواردز و تام اسکریت در نقش های فرعی بازی می کنند. کروز در نقش ستوان پیت «ماوریک» میچل، یک هوانورد نیروی دریایی جوان در ناو هواپیمابر USS Enterprise بازی می کند. به او و افسر رهگیری رادارش، LTJG نیک “گوس” برادشاو (ادواردز) این فرصت داده می شود که در مدرسه سلاح های جنگنده نیروی دریایی ایالات متحده و سپس در ایستگاه هوایی نیروی دریایی Miramar (امروزه ایستگاه هوایی تفنگداران دریایی میرامار) در سن دیگو، کالیفرنیا آموزش ببینند.

فیلمنامه توسط جیم کش و جک اپس جونیور نوشته شده است و تهیه کنندگان دان سیمپسون و جری بروکهایمر به صراحت بیان کردند که الهام بخش تاپ گان مقاله ای با عنوان “تپ گانز” نوشته ایهود یونای بوده و سه سال قبل در مجله کالیفرنیا منتشر شده است.

این قطعه عکس‌برداری هوایی توسط فرمانده آن زمان سی‌جی «هیتر» هیتلی را نشان می‌دهد و داستان ستوان‌های الکس «یوگی» هناراکیس و دیو «پوسوم» کالی، یک خدمه هواپیمای F-14 تامکت از اسکادران جنگنده 1 (VF-1) Wolfpack را بیان می‌کند. ، همانطور که آنها در دوره Topgun در NAS Miramar شرکت کردند.

Yonay خوانندگان را با توضیحات فوق العاده واضح به کابین خلبان برد.

به روزهای قبل از فیلم، قبل از دوربین‌های GoPro و ویدیوهای اسکادران در یوتیوب فکر کنید… وقتی Yonay توصیف می‌کند که یوگی برای اولین بار با F-14 Tomcat چه حالی داشت، تقریباً می‌توانید «نیاز به سرعت» را احساس کنید. یوگی در مدرسه پرواز با هواپیماهای جت – T-2 Buckeye و A-4 Skyhawk – پرواز کرده بود، اما حرکت به سمت F-14 Tomcat به معنای عبور از خط جادویی بود که مردان را از پسران جدا می کند، مانند رابطه جنسی برای اولین بار، با شکوه و شکوه. یونای می گوید، وحشتناک است. تفاوت در پس سوز است، یک جزء موتور که با (فشار) یک دریچه گاز شروع به سوزاندن مقادیر زیادی سوخت با سرعتی باورنکردنی می کند، و در نتیجه انفجاری قدرتی ایجاد می کند که هیچ موتور جت معمولی نمی تواند آن را تکرار کند و هیچ هواپیمایی جز یک جنگنده هرگز نمی تواند آن را تکرار کند. نیاز دارد. ستوان ریک (“ارگان”) هاموند، یکی از اعضای اسکادران تاپ گان می گوید: “تنها سوار شدن به هواپیمای پس از سوختن احساسی است که اکثر افراد حمله کننده هرگز آن احساس قدرت را نخواهند فهمید.” “اولین باری که پس سوز را در یک F-14 روشن کردم، هواپیما فقط به معنای واقعی کلمه حرکت کرد.”

اختصاصی: مربی سابق Topgun مقاله اصلی را ارائه می دهد که الهام بخش فیلم افسانه ای Top Gun بود

همانطور که یونای آن را توصیف کرد، در آن زمان F-14 “برترین ماشین جنگ هوایی نیروی دریایی ایالات متحده بود، یک هیولای عظیم و مجلل که می توانست توسط خدمه جلوه های ویژه جنگ ستارگان طراحی شود.” تامکت می‌تواند تا 30000 فوت در یک دقیقه شلیک کند، با بیش از دو برابر سرعت صوت پرواز کند، و هفت تن اسلحه و موشک را حمل کند – از جمله سایدویندر جستجوگر گرما، اسپارو با هدایت رادار، برد میان‌برد و بسیاری دیگر. به عنوان شش موشک فونیکس، هیولاهای نیم تنی که می توانند در فاصله بیش از 100 مایلی بمب افکن وارد شوند. در واقع، سیستم راداری F-14 می تواند 24 هدف را به طور همزمان ردیابی کند و شش موشک را در شش جهت مختلف به ترتیب سریع شلیک کند. در مقام مقایسه، میگ روسی بسیار کوچکتر چیزی بیشتر از اسلحه و چند موشک حمل می‌کند و باید کاملاً به هدف نزدیک شود – مستقیماً پشت سر تا بتواند از مرجان‌های گرماجوی خود – برای ضربه زدن به آن استفاده کند.

اما علیرغم توانایی های باورنکردنی F-14 مانند هر سیستم تسلیحاتی دارای معایبی بود، Yonay ادامه می دهد: “اندازه عظیم هواپیما یک نقطه ضعف است (تا ده مایل دورتر دیده می شود) و از نظر فنی آنقدر پیچیده است که آن را خدمه زمینی بین 20 تا 25 ساعت کار می کنند تا فقط یک ساعت پرواز کند. از این رو، یادگیری پرواز و مبارزه با تامکت در نبرد، هدف اصلی خدمه هواپیمای F-14 و نیروی دریایی ایالات متحده بود. این جایی بود که مدرسه Topgun وارد شد (و هنوز هم همینطور است). فرمانده جک (گرینگو) اسنایدر، رهبر وقت VF-1 در مقاله Yonay، می‌گوید: «مثل روزهای قدیم است، زمانی که یک شوالیه از هر طرف بیرون می‌آمد و یکی سوار بر اسب سفید می‌رفت. و یکی سوار بر اسب سیاه.” به گفته یونای، اسنایدر می‌دانست که «حتی بزرگ‌ترین نبرد هوایی مجموعه‌ای از دوئل‌های انفرادی است – که در حالی که دوازده خلبان ممکن است در یک زمان یک ناو را منفجر کنند، وقتی به آنجا رسیدند، تنها هستند و با سرعت ۷۵۰ در هوای دشمن می‌روند. مایل‌ها در ساعت و کج شدن در برابر تکه‌های ریز نقره که از رنگ آبی بزرگ‌تر می‌شوند و به ماشین‌های آتش‌افکن تبدیل می‌شوند.»

اختصاصی: مربی سابق Topgun مقاله اصلی را ارائه می دهد که الهام بخش فیلم افسانه ای Top Gun بود

ضرب المثل یک خلبان جنگنده قدیمی می گوید: “شما مثل تمرین کردن می جنگید، پس بهتر است طوری تمرین کنید که قرار است بجنگید.” یونای نوشت: «اگر میرامار کملوت یک خلبان جنگنده است، پس مجموعه تاپ گان در آشیانه شماره یک میرامار، میز گرد پادشاه آرتور است، گردهمایی بزرگ‌ترین بزرگان هوانوردی جنگنده. از زمان آغاز به کار آن در سال 1968، توپ های داغ توپ گان عملاً تجارت خلبانان جنگنده را متحول کردند و … خود را به عنوان استادان بین المللی هنر مرگبار نبرد هوا به هوا تثبیت کردند.

همانطور که توسط Yonay توضیح داده شد، دوره توپگان، از جمله دوره یوگی و پوسوم، با سخنرانی ها و جلسات توجیهی آغاز شد. اما به زودی آنها در هوا بودند «و بیشتر از همیشه پرواز می کردند. پرش های یک در مقابل یک (یک خدمه دانش آموز در برابر یک مربی)، سپس دو در مقابل دو پرش وجود داشت، و سپس پرش سخت دو در مقابل ناشناخته آمد، که در آن دو خدمه دانش آموز بدون اینکه ندانند چند بوژی هستند از زمین بلند می شوند. منتظر آنجا هستم یا از کجا می آیند یا به چه ترتیبی.» به این ترتیب بود که یوگی و پوسوم در یک صبح روشن ژانویه در سواحل انسنادا، کالیفرنیای جنوبی پرواز کردند، فقط در میان آبی شناور به دنبال اهداف بودند، زمانی که یک F-5 غلتید و آنها را با شلیک شبیه سازی شده آتول به خانه فرستاد (آتولز) موشک های هوا به هوا بودند که توسط MiG-21 ساخت روسیه حمل می شد). یونای ناامیدی را که خدمه احساس کردند توصیف می کند، اما جنبه مثبت آن را نیز نشان می دهد. یونای می‌گوید: «قبل از مدت‌ها هاپ‌ها با هم برخورد کردند، و یوگی و پوسوم متوجه شدند که اتفاقی برایشان می‌افتد. «آنها دو بار در روز پرواز می کردند – نه سفرهای دریایی، بلکه در لبه صندلی، پروازهای سخت، پروازهای شدید و آزاردهنده- و حتی مجبور نبودند حرف بزنند، جز اینکه توجه را به یک بوژی جلب کنند. آنها به صورت یک تیم کوبیده می شدند.»

اختصاصی: مربی سابق Topgun مقاله اصلی را ارائه می دهد که الهام بخش فیلم افسانه ای Top Gun بود

و بنابراین، همانطور که یونای توصیف کرد، در یک روز آفتابی فوریه بود که، یوگی و پوسوم پس از بلند شدن از زمین، به سمت راست رفتند و در ارتفاع 2000 فوتی قرار گرفتند، سپس بالاتر رفتند و به سمت کشور ناهموار صحرای موهاوی در اطراف دریاچه چین حرکت کردند. مهم ترین هاپ توپگان، اوج تمرین آنها. هنگامی که بر فراز دریاچه چین قرار گرفتند، آنها با چند هواپیمای تهاجمی A-7 متحد شدند که آنها را در یک مأموریت بمباران بر فراز قلمرو “دشمن” اسکورت کردند. هواپیماهای A-7 بمباران را انجام دادند و یوگی و پوسوم و بقیه اف-14ها در یک جاروی میگ همراه شدند و به دنبال بوگی ها می گشتند و راه خود را به سمت و سوی منطقه هدف می جنگیدند و نه تنها از دم خود مراقبت می کردند، بلکه از دم خود مراقبت می کردند. از آن A-7 های پایین دماغه پایین. از آنجایی که اینجا قلمرو دشمن بود و روس‌ها در کنترل رادار بزرگ بودند، در ارتفاع 500 فوتی زمین را در آغوش گرفتند.

سورتی که توسط Yonay توصیف می شود حداقل می توان گفت هیجان انگیز است. یوگی و پوسوم در حال زیپ زدن بودند، از کوه‌ها و دره‌ها به پایین تیراندازی می‌کردند و آنقدر پایین پرواز می‌کردند که به سختی می‌توانستند به زمین خیره شوند، اما مجبور بودند به جستجوی بوگی ادامه دهند. فقط چند روز قبل آن‌ها بر فراز دریاچه چین رفته بودند و تازه از مأموریت بیرون می‌آمدند، به عقب برگشتند و دیدند که دو باگی سوار بر دم خود می‌رفتند. یوگی یکی از سمت چپ را تماشا کرد و پوسوم سعی کرد یکی از سمت راست را در معرض دید قرار دهد، اما سپس یوگی متوجه شد که بوگی او به تازگی یک موشک شلیک کرده است. چند کار وجود دارد که یک خلبان می تواند با موشکی که به سمت خود حرکت می کند انجام دهد، یکی از آنها این است که به سختی بشکند – سریع دور شود – تا سیستم ردیابی موشک را خراب کند. پوسوم در حال از دست دادن بوگی خود بود و فقط سرش را می چرخاند تا از روی شانه راستش نگاه کند که ناگهان یوگی چوب را کشید و در یک صعود 7.5-G به سمت بالا رفت. هنگامی که پوسوم می‌جنگید تا صورتش به رادارسکوپ برخورد نکند، شنید که گردنش شروع به تکان دادن می‌کند، مهره‌ها مانند زمانی که بند انگشتان کشیده می‌شوند ترک می‌خورند – “puk، puk، puk”. همان موقع بود که یوگی به مایک گفت: “هی، تو هنوز اون بچه ها رو اونجا برگشتی؟” پوسوم حتی نمی توانست سرش را بالا بیاورد تا از او بپرسد که آیا او شوخی می کند یا چه چیزی. بنابراین اکنون آنها از آن تپه های قهوه ای و زرد بیابانی به سمت بالا و پایین تیراندازی می کردند و هنوز هم باید به آن گنبد آبی عظیم بالای سرشان نگاه می کردند. اما هیچ اتفاقی نیفتاد. آنها چند بوگی را از دور دیدند، اما جای نگرانی نبود، و از منطقه مورد نظر آمدند و برگشتند و به عقب برگشتند، و هنوز چیزی نبود. آنها ترجیح می‌دادند کمی بیشتر اقدام کنند، اما آنچه واقعاً مهم بود این بود که آنها در تمام مدت برای آن آماده بودند – آنها می‌توانستند راه خود را از هر چیزی نجات دهند. آن‌ها آن را به کشوری باطل تبدیل کرده بودند و یک بار هم خراب نشده بودند.»

چاپ VF-1 F-14A
این چاپ در چندین اندازه از AircraftProfilePrints.com موجود است – برای دریافت نسخه خود اینجا را کلیک کنید. F-14A Tomcat VF-1 Wolfpack، NE103 / 162603 / عملیات طوفان صحرا، 1991

یوگی و پوسوم دوره تاپ گان را در پایان فوریه 1983 به پایان رساندند. «هنگامی که عکس کلاس آنها در اتاق توجیهی بالا رفت و آنها وصله های جدید ژاکت پرواز تاپ گان خود را دریافت کردند (میگ که در موهای ضربدری یک جنگنده گرفتار شده بود)، این خبر منتشر شد. یونای می‌گوید که Wolfpack به عنوان اسکادران جنگنده برتر در ساحل غربی انتخاب شد – یکی از دو مدعی برای دریافت جایزه دریاسالار کلیفتون، بزرگترین ادای احترام نیروی دریایی به یک اسکادران جنگنده. دو هفته بعد، مردان کشتی Wolfpack برای آماده شدن برای سفر دریایی بعدی خود، شروع به پرواز کردند تا بر روی عرشه پروازی یو اس اس کیتی هاوک، حدود 100 مایلی به سمت دریا فرود آیند.

مدل F-14
این مدل از AirModels موجود است – اینجا کلیک کنید برای گرفتن مال خودت

نویسنده Ehud Yonay در نهایت به پرواز سگ جنگی به سبک توپگان خود رفت که در پایان مقاله توضیح می دهد. تو میتوانی بخوانی کل مقاله همانطور که در ابتدا منتشر شده بود به همراه تمام عکس ها در اینجا. Yonay حتی یک نوار کناری از F-20 Tigershark را نیز گنجانده بود که در آن زمان بسیار امیدوارکننده به نظر می رسید و همچنان یک هواپیمای محبوب است که هرگز تولید نشد. این مقاله به عنوان ادای احترام به مهارت یونای به عنوان نویسنده و یوگی و پوسوم، و نگاهی نوستالژیک به روزهایی که تامکت ها بر آسمان ها حکومت می کردند، ارائه شده است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد F-14 Tomcat و Top Gun به وب سایت Bio مراجعه کنید. www.topgunbio.com، و کتابهای او روزهای TOPGUN و قبل از TOPGUN DAYS.

اعتبار عکس: تام کاسر، منتشر شده در مجله کالیفرنیا، می 1983، دیو “بیو” بارانک و سی جی “هیتر” هیتلی / نیروی دریایی ایالات متحده

اختصاصی: مربی سابق Topgun مقاله اصلی را ارائه می دهد که الهام بخش فیلم افسانه ای Top Gun بود
کابین هواپیمای F-20 Tigersharkلینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.