لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=2988

پستانداران می توانند از طریق روده خود تنفس کنند | علوم پایه

در یک روز خوب، همه چیز از مقعد خارج می شود. اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در جوندگان و خوک‌هایی که دچار مشکل تنفسی هستند، اکسیژن می‌تواند توسط بافت‌های راست روده جذب شود و به بهبودی حیوانات کمک کند. دانشمندان پشت این تحقیق پیشنهاد می‌کنند که اگر روش‌های تهویه مرسوم در دسترس نباشد، یک روز می‌تواند به نجات جان انسان‌ها کمک کند.

شان کولگان، متخصص گوارش در دانشگاه کلرادو، بولدر که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید: «به نظر می‌رسد یک ایده دیوانه‌کننده است. اما اگر به داده ها نگاه کنید، در واقع یک داستان بسیار قانع کننده است.

بیشتر پستانداران از طریق دهان و بینی نفس می کشند و اکسیژن را از طریق ریه ها به بدن خود می فرستند. تعداد کمی از حیوانات آبزی، از جمله خیار دریایی و گربه ماهی، از طریق روده خود تنفس می کنند و بافت روده انسان به راحتی می تواند مواد دارویی را جذب کند. اما هیچ کس نمی دانست که آیا اکسیژن می تواند از طریق روده پستانداران وارد جریان خون شود.

برای کشف این موضوع، تاکانوری تاکبه، متخصص گوارش از بیمارستان کودکان سینسیناتی، و همکارانش چندین روش را برای تهویه روده موش‌ها و خوک‌هایی که برای مدت کوتاهی از اکسیژن محروم بودند، آزمایش کردند. در یک گروه از 11 موش، چهار موش برای نازک شدن پوشش مخاطی و بهبود جذب اکسیژن، روده‌هایشان را تمیز کردند. در مرحله بعد، محققان اکسیژن خالص و تحت فشار را به رکتوم موش های تمیز شده و چهار موش از هفت موش پاک نشده تزریق کردند.

سپس، محققان اکسیژن را از حیوانات خارج کردند و آنها را «هیپوکسیک» کردند. سه موش تمیز نشده که هیچ اکسیژن روده ای دریافت نکردند به طور متوسط ​​11 دقیقه زنده ماندند. موش‌هایی با روده‌های تمیز نشده که اکسیژن را از طریق مقعد دریافت می‌کردند، 18 دقیقه دوام آوردند. فقط موش‌های تهویه‌شده با روده‌های مسواک‌شده در آزمایش یک ساعته زندگی کردند. با درصد زنده ماندن 75 درصد، محققان امروز در گزارش خود در پزشکی.

اما تاکبه و همکارانش می‌خواستند فرآیند طاقت‌فرسا و خطرناک شستشوی روده را کنار بگذارند. بنابراین آنها اکسیژن تحت فشار را با مایعاتی به نام perfluorocarbons جایگزین کردند که می توانند مقادیر زیادی اکسیژن را حمل کنند و اغلب به عنوان جایگزینی برای خون در حین جراحی استفاده می شوند. از آنجایی که پرفلوئوروکربن ها بسیار متراکم هستند، می توانند به دفع مخاط از روده نیز کمک کنند. محققان پرفلوئوروکربن های غنی از اکسیژن را به مقعد سه موش هیپوکسیک و هفت خوک هیپوکسیک تزریق کردند. آنها به عنوان شاهد، محلول نمکی را در روده دو موش هیپوکسیک و پنج خوک هیپوکسیک ریختند.

در حالی که سطح اکسیژن خون در گروه‌های کنترل به شدت کاهش یافت، سطح اکسیژن در موش‌های تهویه‌شده به سطح طبیعی ثابت شد. در خوک‌های تحت درمان، اشباع اکسیژن خون حدود 15 درصد افزایش یافت و علائم هیپوکسی را از بین برد. رنگ و گرما در عرض چند دقیقه به پوست و اندام آنها بازگشت.

تاکابه می‌گوید این دو یافته دلیلی بر این است که پستانداران می‌توانند اکسیژن را از طریق روده‌های خود جذب کنند و «رویکرد عجیب» جدید آنها بی‌خطر است. روش جدید باید تحت آزمایش ایمنی در افراد قرار گیرد، اما Takebe می‌گوید که می‌تواند تزریق مایعات حاوی اکسیژن را از طریق مقعد برای کمک به نجات جان انسان‌ها در زمانی که روش‌های تهویه استاندارد در دسترس نیست، به عنوان مثال، در طول همه‌گیری ویروس کرونا تصور کند.

مارکوس بوسمان، متخصص ریه در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون که در این مطالعه شرکت نداشت، می‌گوید حتی اگر ایمن باشد، تهویه اکسیژن از طریق مقعد ممکن است به‌ویژه مؤثر نباشد. او مایل است دانشمندان این روش را با درمان‌های تنفسی مرسوم مانند تهویه مکانیکی مقایسه کنند. کولگان موافق است که آزمایشات بیشتری مورد نیاز است، و خاطرنشان می کند که اگر تهویه مقعدی برای بیماران استفاده شود، احتمالاً باید عمر کوتاهی داشته باشد. او می گوید که وارد کردن اکسیژن به روده ها احتمالاً میکروب های دخیل در هضم را از بین می برد.

کالب کلی، متخصص گوارش از دانشکده پزشکی ییل که مقاله را مورد بررسی قرار داده است، می گوید، اگرچه از نظر تئوری، تهویه روده نباید اثرات طولانی مدتی داشته باشد. او می‌گوید البته، این باید با آزمایش‌ها نشان داده شود. “[But] آنها ممکن است بتوانند نشان دهند که در شرایط مناسب، موثر است.”

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.