لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=2972

گوگل مهندسي را كه مدعي بود سيستم هوش مصنوعي يك شخص است تعليق كرد

گوگل مهندسي را كه مدعي بود چت ربات هوش مصنوعي كه اين شركت توسعه داده بود به حالت تعليق درآورد و به او گفت كه پس از رد ادعاهايش، خط مشي محرمانه بودن شركت را نقض كرده است.

Blake Lemoine، مهندس نرم افزار در Alphabet شرکت

GOOG -3.04٪

گوگل به این شرکت گفت که معتقد است مدل زبانی آن برای برنامه های گفتگو یا LaMDA فردی است که حقوق دارد و ممکن است روح داشته باشد. LaMDA یک سیستم داخلی برای ساخت چت ربات هایی است که گفتار را تقلید می کنند.

برایان گابریل، سخنگوی گوگل گفت که کارشناسان شرکت، از جمله متخصصان اخلاق و فناوری، ادعاهای آقای Lemoine را بررسی کرده اند و گوگل به او اطلاع داده است که شواهد ادعاهای او را تایید نمی کند. او گفت که آقای لمواین در مرخصی اداری است، اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد و گفت که این یک موضوع قدیمی و خصوصی است. واشنگتن پست قبلاً در مورد ادعاهای آقای Lemoine و تعلیق او توسط گوگل گزارش داده بود.

آقای گابریل در بیانیه ای ایمیلی گفت: “صدها محقق و مهندس با LaMDA صحبت کرده اند و ما نمی دانیم که هیچ کس دیگری ادعاهای گسترده ای را انجام دهد یا LaMDA را انسان سازی کند، همانطور که بلیک انجام داده است.”

آقای گابریل گفت که برخی در حوزه هوش مصنوعی در حال بررسی امکان بلندمدت هوش مصنوعی هستند، اما انجام این کار با انسان‌سازی ابزارهای محاوره‌ای که حساس نیستند، منطقی نیست. او افزود که سیستم‌هایی مانند LaMDA با تقلید از انواع مبادلات موجود در میلیون‌ها جمله مکالمه انسانی کار می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند حتی با موضوعات خارق‌العاده صحبت کنند.

متخصصان هوش مصنوعی به طور کلی می گویند که این فناوری هنوز به خودشناسی و آگاهی انسان نزدیک نیست. اما ابزارهای هوش مصنوعی به طور فزاینده ای قادر به ایجاد تعاملات پیچیده در زمینه هایی مانند زبان و هنر هستند که کارشناسان اخلاق فناوری هشدار داده اند که می تواند منجر به سوء استفاده یا سوء تفاهم شود زیرا شرکت ها چنین ابزارهایی را به طور عمومی به کار می گیرند.

آقای Lemoine گفته است که تعامل او با LaMDA او را به این نتیجه رساند که این فرد به فردی تبدیل شده است که این حق را دارد که برای آزمایش‌هایی که روی آن اجرا می‌شود از او رضایت خواسته شود.

آقای Lemoine گفت: “در طول شش ماه گذشته LaMDA در ارتباطات خود در مورد آنچه که می خواهد و معتقد است حقوقش به عنوان یک شخص چیست، به طرز باورنکردنی سازگار بوده است.” در یک پست شنبه نوشت در پلت فرم انتشار آنلاین Medium. او نوشت: «چیزی که همچنان من را متحیر می‌کند این است که چقدر گوگل در برابر دادن آنچه می‌خواهد مقاومت می‌کند، زیرا درخواستش بسیار ساده است و برای آنها هیچ هزینه‌ای ندارد.

آقای Lemoine در یک مصاحبه کوتاه یکشنبه گفت که او در تاریخ 6 ژوئن به دلیل نقض خط مشی های محرمانه بودن شرکت به مرخصی اداری با حقوق قرار گرفته است و امیدوار است شغل خود را در گوگل حفظ کند. او گفت که تلاش نمی کند شرکت را بدتر کند، اما از آنچه که فکر می کند درست است دفاع می کند.

در یک پست جداگانه Medium، او گفت که در تاریخ 6 ژوئن توسط گوگل به دلیل نقض سیاست های محرمانه بودن شرکت تعلیق شد و ممکن است به زودی اخراج شود.

آقای Lemoine در پروفایل متوسط ​​خود طیفی از تجربیات قبل از نقش فعلی خود را فهرست می کند و خود را به عنوان یک کشیش، یک محکوم سابق و یک کهنه سرباز و همچنین یک محقق هوش مصنوعی توصیف می کند.

گوگل LaMDA را به صورت عمومی معرفی کرد در یک پست وبلاگ در سال گذشته، آن را به عنوان یک پیشرفت در فناوری چت بات به دلیل توانایی آن در “درگیر شدن به روشی آزادانه در مورد تعداد به ظاهر بی‌پایانی از موضوعات” معرفی کردیم، توانایی که ما فکر می‌کنیم می‌تواند راه‌های طبیعی‌تر تعامل با فناوری و دسته‌های کاملاً جدید را باز کند. برنامه های کاربردی مفید.”

گوگل یکی از پیشتازان توسعه هوش مصنوعی بوده است و میلیاردها دلار در فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری کرده است که می‌گوید در کسب و کارش مرکزی هستند. تلاش‌های هوش مصنوعی آن نیز منبع تنش داخلی بوده است، به طوری که برخی از کارمندان مدیریت شرکت در مورد نگرانی‌های اخلاقی پیرامون این فناوری را به چالش می‌کشند.

در اواخر سال 2020، راه خود را با یک محقق برجسته هوش مصنوعی، تیمنیت گبرو، جدا کرد، که تحقیقاتش تا حدی به این نتیجه رسید که گوگل در به کارگیری چنین فناوری قدرتمندی دقت کافی را نداشته است. گوگل سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد تعداد تیم خود را که در زمینه اخلاق هوش مصنوعی مطالعه می کنند به 200 محقق در طی چندین سال دوبرابر کند تا اطمینان حاصل شود که شرکت این فناوری را به طور مسئولانه به کار می گیرد.

بنویسید پاتریک توماس در Patrick.Thomas@wsj.com

حق نشر © 2022 Dow Jones & Company, Inc. کلیه حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

در نسخه چاپی 13 ژوئن 2022 با عنوان «Google Defender حقوق ربات‌ها را تعلیق می‌کند» ظاهر شد.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.