لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3461

مقدمه | netboot.xyz

netboot.xyz به شما اجازه می دهد PXE نصب کننده ها یا برنامه های کاربردی مختلف سیستم عامل را از یک ابزار از طریق شبکه بوت کنید. این به شما امکان می دهد از یک رسانه برای بسیاری از انواع سیستم عامل یا ابزار استفاده کنید. در iPXE پروژه برای ارائه یک منوی کاربر پسند از داخل BIOS استفاده می شود که به شما امکان می دهد به راحتی سیستم عامل مورد نظر خود را همراه با انواع خاصی از نسخه ها یا پرچم های قابل بوت انتخاب کنید.

می توانید ISO را از راه دور به سرورها وصل کنید، آن را به عنوان یک گزینه نجات در Grub تنظیم کنید، یا حتی شبکه خانگی خود را طوری تنظیم کنید که به طور پیش فرض روی آن بوت شود تا همیشه در دسترس باشد.

برای پروژه‌های سیستم‌عاملی که یک نصب‌کننده بوت‌پذیر شبکه ارائه می‌کنند، این روشی سبک برای نصب است، زیرا حداقل مجموعه‌ای از هسته‌های نصب‌کننده را بازیابی می‌کند و سپس بسته‌ها را در صورت نیاز نصب می‌کند. این معمولاً روش سریع‌تر نصب سیستم عامل است. همچنین می توانید از ابزارهای داخلی برای انجام چکمه های نجات نیز استفاده کنید.

بسیاری از پروژه های سیستم عامل نرم افزار خود را فقط به صورت ISO ارائه می کنند یا یک CD/DVD زنده ارائه می دهند که می توانید آن را دانلود کرده و با تغییر فضای ذخیره سازی دستگاه در حافظه راه اندازی کنید. معمولاً پس از آن شما این گزینه را دارید که از سیستم زنده نصب کنید. اینها معمولاً نصب های سنگین تری هستند و می توانند پهنای باند زیادی را برای نصب نیاز داشته باشند. iPXE معمولاً ISO ها را مستقیماً به خوبی بوت نمی کند.

برای اینکه بتوانیم مصرف این نوع تصاویر را آسان کنیم، به‌روزرسانی‌های نسخه جدید را از بالادست نظارت می‌کنیم، نسخه‌های منتشر شده را بازیابی می‌کنیم، آنها را استخراج می‌کنیم و در صورت نیاز با تغییراتی در initrd مجدداً منتشر می‌کنیم تا آنها را iPXE دوستانه کنیم. سپس می‌توانیم هسته کوچک‌تر را مستقیماً در حافظه بارگذاری کنیم تا تجربه بهتر و سازگارتری داشته باشیم.

منوی Utilities دسترسی به ابزارها و ابزارهای کمکی را برای ابزارهایی مانند شبیه سازی دیسک، پاک کردن درایو، یا سایر انواع ابزارهای نجات فراهم می کند. همچنین می توانید سایر نقاط انتهایی netboot.xyz را برای آزمایش منوهایی که ممکن است در حال توسعه هستند انتخاب کنید.

معماری های پشتیبانی شدهرا

netboot.xyz از معماری 32 بیتی و 64 بیتی x86 و معماری arm64 پشتیبانی می کند. منوها پلتفرم بارگیری شده را شناسایی می کنند و گزینه های منو را بر اساس معماری بارگذاری شده فعال می کنند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.