لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3627

پیچیدگی ها سرسام آور هستند. ایالات متحده برنامه آزمایشی عظیمی برای آزمایش خون برای سرطان های متعدد دارد | علوم پایه

آزمایش هایی که افراد به ظاهر سالم را از نظر بسیاری از انواع سرطان غربال می کند با تجزیه و تحلیل نمونه خون شروع به ورود به کلینیک می کند و برخی از پزشکان و دانشمندان را نگران می کند که ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشند. اکنون، به عنوان بخشی از جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن در مورد سرطان ماه، موسسه ملی سرطان (NCI) در حال طرح ریزی برای ارزیابی وعده انجام چنین آزمایشاتی است.

هفته گذشته، مشاوران NCI تایید کردند 75 میلیون دلار، مطالعه آزمایشی 4 ساله ثبت نام حداقل 24000 نفر برای ارزیابی آزمایش ها، که عمدتاً مقادیر کمی از DNA و پروتئین هایی را که تومورها به خون می ریزند، می گیرند. آنچه در مورد امکان‌سنجی این آزمایش‌ها، که گاهی اوقات بیوپسی مایع نامیده می‌شوند، نشان می‌دهد، به NCI کمک می‌کند تا تصمیم بگیرد که آیا یک کارآزمایی بالینی طولانی‌مدت را روی 300000 داوطلب 45 تا 70 ساله راه‌اندازی کند تا یاد بگیرند که آیا جان‌ها را نجات می‌دهند یا خیر.

شرکت‌هایی مانند GRAIL و Exact Sciences گزارش می‌دهند که آزمایش‌های آنها می‌تواند بسیاری از تومورها را در مراحل اولیه، زمانی که درمان آنها آسان‌تر است، شناسایی کند. GRAIL در حال حاضر آزمایش 949 دلاری خود را که نیاز به نسخه دارد را برای افراد بالای 50 سال و سایر افراد با خطر ابتلا به سرطان ارائه می دهد. همچنین یک آزمایش 140000 نفری را در بریتانیا راه اندازی کرده است. اما آزمایش ها می توانند از دست دادن سرطان ها و تولید نتایج مثبت کاذب، منجر به رویه های غیر ضروری می شود.

به عنوان اولین گام به سمت مطالعه آزمایشی، NCI قصد دارد ادعاهای شرکت ها را با استفاده از نمونه های خون افرادی که قبلاً به سرطان مبتلا هستند، همراه با دیگرانی که تصور می شود عاری از سرطان هستند، تأیید کند. سپس چند آزمایش بخشی از مطالعه بالینی آزمایشی در سال 2023 یا 2024 خواهد بود. برخی از شرکت‌کنندگان یکی از آزمایش‌های خون چندسرطانی را همراه با غربالگری استاندارد سرطان، مانند ماموگرافی، دریافت خواهند کرد، در حالی که گروه کنترل فقط آزمایش‌های معمول را دریافت خواهند کرد. یکی از نگرانی ها این است که چون تشخیص زودهنگام سرطان با آزمایش خون ایده جذابی است، یافتن افرادی که مایل به عضویت در گروه کنترل هستند می تواند دشوار باشد. تنها در صورتی که مطالعه مقدماتی موفقیت آمیز باشد، NCI برای ارزیابی اینکه آیا تشخیص های قبلی واقعاً مرگ و میر را کاهش می دهد یا خیر، متعهد به مطالعه بعدی بزرگتر می شود.

فیلیپ کسل، مدیر بخش پیشگیری از سرطان NCI، هفته گذشته به هیئت مشاوران آژانس گفت: «پیچیدگی‌ها بسیار سرسام‌آور هستند. مشاوران چالش ها را تصدیق کردند اما در مورد اهمیت این تلاش توافق کردند. من NCI را تحسین می کنم. سیلویا پلوریتیس، دانشمند داده های زیست پزشکی در دانشگاه استنفورد، گفت: من فکر می کنم که این بسیار مهم است و آنها باید این کار را انجام دهند.

علوم پایهInsider اخیراً در مورد برنامه های جاه طلبانه NCI با Castle بحث کرده است. این مصاحبه برای وضوح و اختصار ویرایش شده است.

س: NCI امیدوار است از مطالعه آزمایشی چه چیزی بیاموزد؟

آ: ما باید مسائلی مانند رسیدگی به خون و رساندن خون به شرکت و بازگرداندن نتایج را درک کنیم. ما باید بدانیم که آیا می‌توانیم حتی افراد را به یک بازوی کنترل که فقط استاندارد مراقبت است، تصادفی کنیم. ممکن است برای مردم یک معامله شکن باشد [to receive only standard cancer screening]، حتی اگر ما نمی دانیم که آیا این آزمایشات واقعاً برای کسی مفید است یا خیر.

س: چگونه بیش از 20 شرکت آزمایشی در حال توسعه را کاهش می دهید؟

آ: آنها باید داده های بازبینی شده و منتشر شده داشته باشند و نشان دهند که می توانند نتایج را تکرار کنند. آنها باید بتوانند پارامترهای تست، الگوریتم را قفل کنند [that judges whether blood biomarkers indicate cancer]. و همچنین باید ظرفیت انجام آزمایشات کافی را داشته باشند. بنابراین ما واقعاً ممکن است به دو یا سه نفر کاهش پیدا کنیم که برای آزمایش بالینی آماده باشند.

س: آیا موارد واضحی مانند آزمون‌های GRAIL و Exact Science وجود دارد؟

آ: مشخص نیست که آن دو بخواهند انتخاب شوند. با توجه به اینکه GRAIL مستقیماً به سمت مصرف کنندگان رفته است، ممکن است اکنون برای شرکت GRAIL بازدارنده باشد. [The company offers its test in a way that does not require U.S. regulatory approval.] دقیق، من فکر می کنم، در حال بررسی محاکمه خود است. ما می‌توانیم با ارزیابی برخی از فناوری‌های نسل دومی که در راهند، بازار را متعادل کنیم.

س: کارآزمایی بالینی بزرگتر و طولانی مدت چگونه خواهد بود؟

آ: احتمالاً در هر بازوی مطالعه حدود 75000 نفر خواهد بود. بنابراین اگر سه آزمایش و یک بازوی مراقبت استاندارد باشد، شما را به 300000 می رساند. ما در حال فکر کردن هستیم [the trial would run for] حدود 7 تا 8 سال با توجه به اندازه می توانید متوجه هزینه ها شوید. هرگز مطالعه غربالگری سرطان به این بزرگی که من از آن اطلاع دارم در ایالات متحده وجود نداشته است.

س: برآورد مطالعات گذشته این است که 1٪ از شرکت کنندگان آزمایش مثبت نشان می دهند که سرطان دارند و سپس برخی از زیر مجموعه ها واقعاً سرطان دارند؟

آ: از جمله نکات مثبت [in past studies]، در یک سوم، چیزی یافت نشد. و در یک سوم سرطان وجود ندارد، یک بیماری خوش خیم دیگر وجود دارد که باعث آن شده است [the false alarm]. و یک سوم مردم سرطان دارند.

س: در جلسه NCI، مشاوران نگران بودند که آزمایش‌ها به PSA دیگری تبدیل نشوند. (تست آنتی ژن اختصاصی پروستات بحث برانگیز شده است زیرا اغلب تومورهای کوچک پروستات را نشان می دهد که در نهایت ممکن است بی ضرر باشند.)

آ: مضرات بسیار زیاد است. این آزمایش می تواند سرطان در مرحله پیشرفته را کاهش دهد اما مرگ و میر را کاهش نمی دهد. می تواند بیماری ناتوان را پیدا کند [slow-growing tumors] مانند PSA که شما نمی خواهید آن را درمان کنید. ما نگران انطباق با کار تشخیصی هستیم [that is, whether a person who has a positive liquid biopsy will keep medical appointments to confirm or rule out cancer]. بدیهی است که وجود خواهد داشت [continuing] اضطراب در فردی که آزمایش مثبت داده است حتی اگر سرطان را رد کرده باشید. خطر آینده آنها چیست؟ به یاد داشته باشید که تمام آن مراحل تشخیصی نیز ناقص هستند.

و برعکس، وقتی آزمایش منفی می‌گیرید، آیا افراد غربالگری مراقبتی استاندارد خود را انجام نمی‌دهند، زیرا این آزمایش فانتزی سرطان را دریافت کرده‌اند که می‌گوید: «من منفی هستم؟» که می تواند با مزایای این آزمایش ها مقابله کند.

س: با توجه به شبهات، چرا ادامه دهید؟

آ: نکته جالب این است که ما آزمایش های غربالگری برای سرطان های کشنده مانند پانکراس و تخمدان نداریم. ما ناامیدیم اما ما باید احساسات خود را کنار بگذاریم و سعی و کوشش خود را برای ارزیابی این فناوری ها انجام دهیم و بتوانیم با اطمینان در مورد اینکه چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد صحبت کنیم.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.