لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3702

رویداد اقلیمی نادر «سه‌گانه» لانینا محتمل به نظر می‌رسد – آینده چه خواهد بود؟

لا نینا در اوایل سال جاری به سیل در شرق استرالیا کمک کرد.اعتبار: پیتر والیس/گتی

بر اساس آخرین پیش‌بینی‌ها، یک رویداد در حال انجام لانینا که به سیل در شرق استرالیا و تشدید خشکسالی در ایالات متحده و شرق آفریقا کمک کرده است، ممکن است تا سال 2023 ادامه یابد. وقوع دو زمستان متوالی لانینا در نیمکره شمالی رایج است، اما داشتن سه زمستان متوالی نسبتاً نادر است. یک شیب سه گانه در لانینا – که سه سال متوالی به طول انجامید – از سال 1950 تنها دو بار اتفاق افتاده است.

دانشمندان می گویند که این لانینا به خصوص طولانی احتمالاً فقط یک ضربه تصادفی در آب و هوا است. اما برخی از محققان هشدار می دهند که تغییرات آب و هوایی می تواند شرایطی شبیه به لانینا را در آینده محتمل تر کند. متیو انگلند، اقیانوس شناس فیزیکی در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی، استرالیا، می گوید: «ما احتمال وقوع این رویدادهای سه گانه را بیشتر می کنیم. انگلستان و دیگران اکنون در حال کار برای آشتی دادن اختلافات بین داده های آب و هوایی و خروجی مدل های آب و هوایی عمده هستند – تلاش هایی که می تواند روشن کند که چه چیزی برای این سیاره وجود دارد.

رویدادهای لانینا بیشتر احتمال وقوع سیل را در جنوب شرقی آسیا افزایش می دهد، خطر خشکسالی و آتش سوزی در جنوب غربی ایالات متحده را افزایش می دهد و الگوی متفاوتی از طوفان ها، طوفان ها و موسمی ها را در سراسر اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس ایجاد می کند، و همچنین منجر به افزایش می شود. به سایر تغییرات منطقه ای

لا نینا و همتای آن، ال نینو، مراحل نوسان ال نینو-جنوبی (ENSO) هستند که هر دو تا هفت سال یکبار اتفاق می‌افتند و سال‌های خنثی در بین آن‌ها رخ می‌دهند. در جریان رویدادهای ال نینو، بادهای معمول اقیانوس آرام که از شرق به غرب در امتداد استوا می وزند ضعیف یا معکوس می شوند و باعث می شوند که آب گرم به شرق اقیانوس آرام سرازیر شود و میزان بارندگی در این منطقه افزایش یابد. در طول لا نینا، این بادها تقویت می‌شوند، آب گرم به سمت غرب حرکت می‌کند و شرق اقیانوس آرام سردتر و خشک‌تر می‌شود.

تأثیرات بسیار گسترده است. «اقیانوس آرام استوایی بزرگ است. میشل لوروکس، دانشمند علم فیزیک در مرکز پیش‌بینی آب و هوای اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) در کالج پارک، مریلند، می‌گوید: «اگر بارندگی‌اش را تغییر دهید، تأثیر موج‌دار روی بقیه جهان خواهد داشت. در طول سال های لانینا، اقیانوس گرما را به اعماق خود جذب می کند، بنابراین دمای هوای جهانی سردتر است.

سرماخوردگی

لانینای فعلی حدود سپتامبر 2020 شروع شد و از آن زمان تا کنون در اکثر مواقع خفیف تا متوسط ​​بوده است. از آوریل 2022، شدت گرفت و منجر به یک ضربه سرد در شرق اقیانوس آرام استوایی شد که در آن زمان از سال از سال 1950 دیده نشده بود. انگلیس می گوید: «این بسیار چشمگیر است.

آخرین پیش‌بینی سازمان جهانی هواشناسی، که در 10 ژوئن منتشر شد، 50 تا 60 درصد احتمال تداوم لانینا تا جولای یا سپتامبر را می‌دهد. این احتمالاً فعالیت طوفان اقیانوس اطلس را که تا نوامبر شرق آمریکای شمالی را تحت تأثیر قرار می دهد، افزایش می دهد و فصل طوفان اقیانوس آرام را که عمدتاً مکزیک را تحت تأثیر قرار می دهد، کاهش می دهد. مرکز پیش بینی آب و هوا NOAA احتمال 51 درصد لانینیا را در اوایل سال 2023 پیش بینی کرده است.

L’Heureux می‌گوید، نکته عجیب در مورد آن این است که این لانینا طولانی، بر خلاف ریزش‌های سه‌گانه قبلی، پس از یک ال نینوی قوی، که تمایل به ایجاد گرمای زیادی از اقیانوس دارد که یک یا دو سال طول می‌کشد، نیامده است. از هم پاشیدن1. “من مدام فکر می کنم، پویایی این کار کجاست؟” L’Heureux می گوید.

همبستگی آب و هوا

سؤالات بزرگی که باقی می‌ماند این است که آیا تغییرات آب و هوایی ENSO را تغییر می‌دهد یا خیر، و آیا شرایط La Niña در آینده رایج‌تر خواهد شد یا خیر.

محققان متوجه تغییری در ENSO در دهه‌های اخیر شده‌اند: آخرین گزارش هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی (IPCC) نشان می‌دهد که رویدادهای قوی ال نینو و لانینا از سال 1950 بیشتر و قوی‌تر از قرن‌های قبل از آن بوده‌اند، اما این هیئت نمی‌توانست تشخیص دهد که آیا این به دلیل تغییرات طبیعی است یا تغییرات آب و هوایی. ریچارد سیگر، مدل‌ساز آب و هوا در رصدخانه زمین لامونت-دوهرتی دانشگاه کلمبیا در پالیزید نیویورک، می‌گوید: به‌طور کلی، مدل‌های IPCC نشان‌دهنده تغییر به سمت ایالت‌های بیشتر شبیه ال نینو هستند، زیرا تغییرات آب و هوایی اقیانوس‌ها را گرم می‌کند. سیگر می‌گوید به طرز شگفت‌انگیزی، مشاهدات در نیم قرن گذشته عکس این موضوع را نشان داده‌اند: با گرم شدن آب و هوا، زبانه‌ای از آب‌های بالارونده در شرق اقیانوس آرام استوایی سرد مانده و شرایطی شبیه به لانینا ایجاد کرده است.2.

برخی از محققین استدلال می‌کنند که رکورد بسیار کم است و نمی‌تواند به وضوح آنچه را که در جریان است نشان دهد، یا اینکه تنوع طبیعی بیش از حد در سیستم وجود دارد که محققان بتوانند روندهای بلندمدت را تشخیص دهند. L’Heureux می‌گوید، اما ممکن است مدل‌های IPCC چیز بزرگی را از دست بدهند، «که مسئله‌ای جدی‌تر است». سیگر فکر می‌کند که این مدل‌ها واقعاً اشتباه هستند و این سیاره در آینده الگوهای لانینا مانند بیشتری را تجربه خواهد کرد.3. سیگر می‌گوید: «بیشتر افراد بیشتری این موضوع را جدی می‌گیرند که شاید مدل‌ها مغرضانه باشند،» زیرا آنها این آب سرد شرق اقیانوس آرام را نمی‌گیرند.

تزریق آب سرد

انگلستان توضیح احتمالی دیگری برای اینکه چرا مدل‌های IPCC ممکن است شرایط مشابه لا نینا را در آینده اشتباه بگیرند، دارد. با گرم شدن جهان و ذوب شدن ورقه یخی گرینلند، انتظار می‌رود که آب سرد تازه آن، تسمه نقاله غالب جریان‌های اقیانوسی را کند کند: گردش واژگونی نصف النهار اقیانوس اطلس (AMOC). دانشمندان اکثراً موافق هستند که جریان AMOC در دهه‌های اخیر کند شده است4، اما در مورد چرایی یا میزان کاهش آن در آینده به توافق نرسید.

در مطالعه ای که در تغییر اقلیم طبیعت در 6 ژوئن5انگلستان و همکارانش مدل می‌کنند که چگونه یک فروپاشی AMOC گرمای بیش از حد را در اقیانوس اطلس جنوبی ایجاد می‌کند که باعث ایجاد یک سری تغییرات فشار هوا می‌شود که در نهایت بادهای تجاری اقیانوس آرام را تقویت می‌کند. این بادها آب گرم را به سمت غرب می راند و در نتیجه شرایط بیشتر شبیه لانینا ایجاد می کند. اما انگلستان می‌گوید که مدل‌های IPCC فعلی این روند را منعکس نمی‌کنند، زیرا تعاملات پیچیده بین ذوب ورقه‌های یخ، تزریق آب شیرین، جریان‌های اقیانوسی و گردش جوی را شامل نمی‌شوند. ما همچنان به این مدل ها زنگ و سوت اضافه می کنیم. اما ما باید ورقه های یخی را اضافه کنیم.»

مایکل مان، اقلیم شناس در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در کالج ایالتی نیز بحث کرده است2 که تغییرات آب و هوایی هم سرعت AMOC را کند می کند و هم شرایط لانینا را بیشتر می کند. او می گوید این مطالعه نشان می دهد که چگونه این دو عامل می توانند یکدیگر را تقویت کنند. سیگر می‌گوید اینکه مدل‌ها بهتر منعکس‌کننده آنچه در اقیانوس می‌گذرد، «یک موضوع تحقیقاتی بسیار فعال باقی می‌ماند».

L’Heureux موافق است: “ما باید بهتر درک کنیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.” در حال حاضر، او می افزاید، اینکه آیا، چگونه و چرا ENSO ممکن است تغییر کند “یک راز بسیار جالب است”.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.