لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3869

مضحک: پیمانکار دولتی از مفهوم چاپ سه بعدی متن باز کپی می کند و آن را ثبت اختراع می کند

از قفل کردن مشترکات بخش

ما در مورد اهمیت کیفیت ثبت اختراع صحبت کرده‌ایم، و یکی از نکاتی که در بحث پادکست ما بیان شد، این بود که بسیاری از شرکت‌ها احساس می‌کردند که نیاز تاسف باری برای ثبت اختراع چیزی دارند، فقط برای اینکه بعداً شخص دیگری آن را ثبت اختراع کند و مشکلاتی ایجاد کند. چیزی که ما واقعاً نتوانستیم در مورد آن بحث کنیم این است که این واقعاً باعث می شود به طرز مسخره ای سخت برای هر پروژه ای که می خواهد کاری نوآورانه انجام دهد و آن را بدون ثبت اختراع به جهان اهدا کند. زیرا ممکن است شخص دیگری بیاید و خودش آن را ثبت اختراع کند.

به نظر می رسد این وضعیتی است که اکنون برای آن اتفاق افتاده است چاپگر. چاپگر است یک پروژه جذاب برای ایجاد یک تنظیم چاپ سه بعدی بدون قاب منبع باز که به معنای واقعی کلمه در هوا معلق است و می تواند چیزهای بسیار بزرگتری نسبت به یک چاپگر سه بعدی سنتی بسازد. از آغاز، ایده پشت Hangprinter، توسط خالق آن، Torbjørn Ludvigsen، قرار بود آن را منبع باز و آزادانه برای هر کسی که بتواند از آن استفاده کند، در دسترس قرار دهد.

و البته دیر یا زود، کسی از آن سوء استفاده کرد. UT-Battelle، یک سرمایه‌گذاری مشترک غیرانتفاعی که توسط دانشگاه تنسی و مؤسسه Battelle برای راه‌اندازی آزمایشگاه ملی Oak Ridge راه‌اندازی شد، ظاهراً تصمیم گرفت وارد عمل شود و اساساً ایده‌های اصلی Hangprinter را به ثبت برساند. اوایل امسال به آنها اعطا شد ثبت اختراع ایالات متحده 11,230,032 برای «سیستم تولید افزودنی کابل محور».

با این تفاوت که همانطور که لودویگسن اشاره می کند، مقدار مسخره ای از هنر قبلی وجود دارد اساساً در مورد همه چیز در پتنت UT-Battelle، نه فقط از Hangprinter، بلکه از برخی پروژه های دیگر نیز. لودویگزن گام به گام به این موضوع می پردازد که چگونه نقشه های ثبت اختراع به نظر می رسد که از تصاویر عمومی Hangprinter گرفته شده اند. به عنوان مثال، در اینجا تصویری از سال 2017 از سازندگانی است که روی Hangprinter کار می کنند:

و این هم تصویری از پتنت که یک سال بعد ثبت شد:

یا، در اینجا تصویری از تیم Hangprinter در حال ساخت یک برج با Hangprinter خود بود که در اوایل سال 2017 ارسال شد:

و در اینجا تصویری در حق ثبت اختراع یک چاپگر است که یک سازه را می سازد (در مورد ثبت اختراع، به نظر می رسد یک کپی از کولیزئوم در رم است.

در هر صورت، به وضوح همان چیز اساسی است. اما اکنون تحت اختراع است، حتی زمانی که سازندگان سعی کردند این را برای جهان آزاد و آزاد کنند.

تیم Hangprinter دارد GoFundMe را راه اندازی کرد تلاش برای به چالش کشیدن حق ثبت اختراع، اما این یک فرآیند گران است. همانطور که آنها اشاره می کنند، این یک چرخش تاسف بار است:

با ثبت اختراع، ما باید هزینه مجوز را به اقلیت کوچکی، نگهبانان فناوری حیاتی دزدیده شده، بپردازیم. توسعه و توسعه بیشتر Hangprinters اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه دروازه بانان به آن اجازه دهند. چیزی که باید تبدیل به یک جنگل پر رونق می شد، در عوض تبدیل به یک درخت بونسای در یک باغ دیواری می شد.

باز هم این نتیجه ناگوار در دنیایی است که در آن فرض پیش‌فرض این است که هر مفهومی باید «مالک» کسی باشد، و در آن ایده مالکیت عمومی یا مشترکات حتی در نظر گرفته نمی‌شود. در اینجا ما افرادی را داریم که سعی کردند چیز فوق العاده و مفیدی را به جهان ارائه دهند تا آن را به مکانی بهتر تبدیل کنند … و اکنون باید با این آشفتگی دست و پنجه نرم کنند که در آن یک پیمانکار دولتی (حتی غیرانتفاعی) عملاً عوام را قفل کرده است و مانع از نوآوری بیشتر می شود مگر اینکه سازندگان منبع باز بتوانند ده ها هزار دلار برای مبارزه با آن جمع آوری کنند.

این برای کسی خوب نیست.

Filed Under: چاپ سه بعدی، عوام، چاپگر آویز، منبع باز، ثبت اختراع، رپ رپ، torbjorn ludvigsen

شرکت ها: ut-battelle

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.