لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3951

فشار خون E-Tattoo نوید نظارت مداوم و موبایلی را می دهد

فشار خون یکی از مهم ترین شاخص های سلامت قلب است، اما اندازه گیری مکرر و قابل اعتماد آن در خارج از یک محیط بالینی دشوار است. برای دهه‌ها، دستگاه‌های مبتنی بر کاف که دور بازو را منقبض می‌کنند تا نشان دهند، استاندارد طلایی بوده‌اند. اما اکنون، محققان دانشگاه تگزاس در آستین و دانشگاه تگزاس A&M یک خالکوبی الکترونیکی ایجاد کرده‌اند که می‌تواند ساعت‌ها به راحتی روی مچ دست بسته شود و اندازه‌گیری مداوم فشار خون را با دقتی بیش از تقریباً تمام گزینه‌های موجود در بازار امروز انجام دهد.

فشار خون مهمترین علامت حیاتی است که می توانید اندازه گیری کنید، اما روش های انجام آن در خارج از کلینیک به صورت غیرفعال و بدون کاف بسیار محدود است. دجی آکینوانده، استاد دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر در UT Austin و یکی از رهبران این پروژه که در مقاله جدیدی که امروز در منتشر شده مستند شده است. نانوتکنولوژی طبیعت.

فشار خون بالا در صورت عدم درمان می تواند منجر به بیماری های قلبی جدی شود. گرفتن آن با یک بررسی سنتی فشار خون ممکن است سخت باشد، زیرا تنها یک لحظه در زمان، یک نقطه داده واحد را اندازه گیری می کند.

او گفت: «اندازه‌گیری نادر فشار خون محدودیت‌های زیادی دارد و بینشی در مورد نحوه عملکرد بدن ما ارائه نمی‌کند.» روزبه جعفری، استاد مهندسی زیست پزشکی، علوم کامپیوتر و مهندسی برق در تگزاس A&M و یکی دیگر از رهبران پروژه.

نظارت مداوم بر خالکوبی الکترونیکی امکان اندازه گیری فشار خون را در انواع موقعیت ها فراهم می کند: در مواقع استرس زیاد، هنگام خواب، ورزش و غیره. این تاتو می تواند هزاران اندازه گیری را بیش از هر دستگاهی تا کنون انجام دهد.

نظارت بر سلامت تلفن همراه در سال های اخیر جهش های بزرگی داشته است، عمدتاً به دلیل فناوری هایی مانند ساعت های هوشمند. این دستگاه‌ها از حسگرهای فلزی استفاده می‌کنند که بر اساس منابع نور LED که از پوست می‌تابد، خوانش می‌کنند.

با این حال، ساعت های هوشمند پیشرو هنوز برای اندازه گیری فشار خون آماده نیستند. این به این دلیل است که ساعت‌ها روی مچ دست می‌لغزند و ممکن است از شریان‌ها دور باشند، که خواندن دقیق را دشوار می‌کند. و اندازه‌گیری‌های مبتنی بر نور می‌تواند در افرادی با رنگ پوست تیره‌تر و/یا مچ‌های بزرگ‌تر دچار اختلال شود.

گرافن یکی از قوی‌ترین و نازک‌ترین مواد موجود است و یک عنصر کلیدی در تتو الکترونیکی است. شبیه گرافیت موجود در مداد است، اما اتم‌ها دقیقاً در لایه‌های نازکی مرتب شده‌اند.

خالکوبی های الکترونیکی به عنوان وسیله ای برای پایش فشار خون سیار منطقی هستند زیرا در یک ماده چسبنده و کشدار قرار دارند که حسگرها را پوشانده است و پوشیدن آن برای مدت طولانی راحت است و به اطراف نمی لغزد.

حسگر خالکوبی بی وزن و محجوب است. شما آن را در آنجا قرار دهید. شما حتی آن را نمی بینید و تکان نمی خورد. “شما نیاز دارید که حسگر در همان مکان بماند، زیرا اگر آن را جابه‌جا کنید، اندازه‌گیری‌ها متفاوت خواهد بود.”

این دستگاه اندازه گیری های خود را با شلیک یک جریان الکتریکی به داخل پوست و سپس تجزیه و تحلیل پاسخ بدن انجام می دهد که به عنوان bioimpedance شناخته می شود. ارتباط بین بیوامپدانس و تغییرات فشار خون وجود دارد که با تغییرات حجم خون ارتباط دارد. با این حال، این همبستگی به ویژه آشکار نیست، بنابراین تیم مجبور شد یک مدل یادگیری ماشینی ایجاد کند تا اتصال را تجزیه و تحلیل کند تا خوانش دقیق فشار خون را بدست آورد.

جعفری گفت: در پزشکی، پایش فشار خون بدون کاف، “جام مقدس” است، اما هنوز راه حل مناسبی در بازار وجود ندارد. این بخشی از یک فشار بزرگتر در پزشکی برای استفاده از فناوری برای جدا کردن بیماران از ماشین‌ها و در عین حال جمع‌آوری داده‌های بیشتر در هر جایی است که به آنها امکان می‌دهد از اتاقی به اتاق دیگر، کلینیکی به کلینیک دیگر بروند و همچنان مراقبت‌های شخصی را دریافت کنند.

Akinwande گفت: «همه این داده‌ها می‌توانند به ایجاد یک دوقلو دیجیتال برای مدل‌سازی بدن انسان، پیش‌بینی و نشان دادن واکنش‌ها و واکنش‌های آن به درمان‌ها در طول زمان کمک کنند.»

اعضای تیم در این پروژه عبارتند از دمیتری کریف و نیلوتپالا کومار از دپارتمان مهندسی برق و کامپیوتر در UT Austin. کان سل و باسم ابراهیم از گروه مهندسی برق و کامپیوتر در تگزاس A&M; و علی اکبری از گروه مهندسی بیومدیکال در تگزاس A&M. این تحقیق با کمک های مالی از دفتر تحقیقات نیروی دریایی، بنیاد ملی علوم و مؤسسه ملی بهداشت حمایت شد.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.