لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3964

محقق معروف ژاپنی «Mt. فوجی ممکن است امسال منفجر شود»… در حال حاضر در حالت آماده باش برای فوران – newsdirectory3.com

کارشناسان حتی پس از اعلام «بدون مشکل» از سوی مقامات همچنان نگران هستند.
20 کیلومتر زیر زمین در قله جریان ماگما “سقف فرو ریخته است”

▲ کوه فوجی، ژاپن (AP=Yonhap News، عکس داده)

“کوه فوجی 300 سال است که فوران نکرده است، بنابراین قدرت قدرتمندی در داخل انباشته شده است. فوران کوه فوجی فقط موضوعی نیست که در درام ها ظاهر می شود. این نکته ای است که از هر 100 آتشفشان شناس 100 نفر موافق هستند که یک فوران در آینده نزدیک رخ خواهد داد. (توشییاسو ناگائو، استاد مدعو، دانشگاه توکای، ژاپن)

از آنجایی که علاقه به احتمال فوران کوه فوجی، یک آتشفشان فعال، به دلیل وقوع یک رشته زمین لرزه در سال های اخیر افزایش یافته است، سطح هشدار کارشناسان رو به افزایش است. با مشاهده این که یک فوران ممکن است در آینده نزدیک شروع شود، همچنین این نظر وجود دارد که “امسال می تواند همین الان منفجر شود”.

در 1st، Aera، یک مجله خبری هفتگی وابسته به Asahi Shimbun در ژاپن، گفت: “در صبح روز 3 دسامبر سال گذشته، در استان یاماناشی (جایی که تشخیص کوه آنها متفاوت است.”

توشیاسو ناگائو، استاد مدعو در موسسه تحقیقات دریایی دانشگاه توکای که به دلیل زلزله و پیش‌بینی آتشفشان (پیش‌بینی لرزه‌ای و بخش تحقیقات آتشفشانی و سونامی) مشهور است، گفت: «اگر به زمین‌لرزه‌های دسامبر سال گذشته نگاه کنید، آنالیز می‌شود که لرزه‌ای فعالیت در اطراف کوه فوجی در حال افزایش است. هیچ چیز عجیبی در مورد فوران فوجی کوه فوجی وجود ندارد و احتمال وقوع آن در سال جاری صفر نیست.

اگرچه کوه فوجی برای مدت طولانی به عنوان یک “آتشفشان خاموش” طبقه بندی شده است، اما پس از تحقیقات عمیق در سال 1975 توسط کنفرانس پیش بینی فوران آتشفشان، که فعالیت های آتشفشانی در سراسر ژاپن را ارزیابی می کند، به عنوان یک “آتشفشان فعال” تعیین شد.

چیزی که پروفسور ناگائو به آن توجه ویژه ای می کند، رابطه بین زلزله بزرگ و فوران کوه فوجی است. او گفت: «تئوری مبنی بر وجود رابطه بین زمین لرزه های عظیم و فوران ها اکنون رایج شده است.

طی چند سال پس از یک زلزله بزرگ، روندی به سمت فوران های آتشفشانی قابل توجهی در حاشیه وجود دارد. در واقع، از زمان زلزله بزرگ ژاپن شرقی در مارس 2011، فعالیت های آتشفشانی در نقاط مختلف افزایش یافته است. نیشینوشیما (جزیره آتشفشانی در جزایر اوگاساوارای توکیو)، که از زمان فوران سال 2013 در حال گسترش است، یکی از این موارد است.

کارشناسان می گویند که بحران فوجی کوه فوجی تنها در دهه 2000 دو بار رخ داده است.

اولین مورد زمانی بود که کوه اوسو (هوکایدو) و جزیره میاکه (جزیره آتشفشانی در جزایر ایزو توکیو) در سال 2000 فوران کردند. همانطور که حرکت فعال برای حدود شش ماه ادامه داشت، کارشناسان با حبس نفس این روند را تماشا کردند و گفتند: “این یک حرکت فعال است. وضعیتی که هر لحظه ممکن است منفجر شود.»

دومین مورد در 15 مارس 2011، چهار روز پس از زلزله بزرگ ژاپن شرقی رخ داد، زمانی که زمین لرزه ای به بزرگی 6 در شهر فوجینومیا، استان شیزوکا، جایی که کوه فوجی در آن قرار دارد، رخ داد. «زلزله مستقیم کوه فوجی» که مقامات ژاپنی از آن می ترسیدند، واقعاً رخ داده بود. در آن زمان، بسیاری از کارشناسان مشاهده کردند که “چیزی که در آینده خواهد آمد بالاخره به اینجا رسید.”

یک محقق برجسته در این زمینه، هیروکی کاماتا، استاد بازنشسته در دانشگاه کیوتو، به Aera گفت که این فوران در واقع “جوی” است و سقف بالایی یک حوضچه ماگما در زیر کوه فوجی در حال ریزش است.

▲ کوه فوجی برگرفته از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) (عکس= دامنه عمومی)

در نقطه ای در 20 کیلومتری زیر کوه فوجی، یک «جریان ماگما» وجود دارد که در آن مقدار زیادی ماگما جمع می شود. هنگامی که ماگما شروع به حرکت می کند، یک “زلزله با فرکانس پایین” کوچک در 15 کیلومتری بالای جریان ماگما رخ می دهد. از این طریق، هنگامی که سیالیت ماگما بیشتر افزایش می‌یابد، یک «زلزله با فرکانس بالا» با ارتعاش قوی رخ می‌دهد، و زمانی که این ارتعاش شدید می‌شود، به زلزله‌ای تبدیل می‌شود که می‌توان آن را حتی از روی زمین احساس کرد.

اندکی پس از آن، ارتعاشی به نام «حرکت ظریف آتشفشانی» رخ می دهد و در این زمان، ماگما از عمق چند صد متری دهانه به سطح بالا می آید و شروع به فوران به سمت بالا می کند. بسته به وسعت، یک “فاجعه” وحشتناک ممکن است روی زمین رخ دهد.

پروفسور بازنشسته کاماتا گفت: “می توان مشاهده کرد که سقف جریان ماگما از طریق زمین لرزه مستقیماً در زیر کوه فوجی که چهار روز پس از زلزله بزرگ ژاپن شرقی رخ داد، فرو ریخته است. گفت

او پیش‌بینی کرد: «اگر یک زلزله بزرگ در شرایط کنونی رخ دهد و جریان ماگما در زیر کوه فوجی دوباره تکان بخورد، به عنوان محرکی عمل می‌کند تا فورا فوران را ایجاد کند.»

توسط کیم تائه گیون، خبرنگار کارکنان windsea@seoul.co.kr

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.