لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3898

چرا هنوز هم بهترین علمی تخیلی تمام دوران است؟

مجموعه فیلم Stanley Bieleckiگتی ایماژ

لس آنجلس، 2019. شعله های آتش بر فراز شهری غرق در گرگ و میش همیشگی فوران می کند. از دفاتر هرم مانند شرکت تایرل، چشمی را در نمای نزدیک می بینیم که نورهای شهر در آن منعکس شده است. اینکه آیا این چشم انسان است یا نه هنوز مشخص نشده است. اما، در نهایت، در شاهکار علمی تخیلی ریدلی اسکات در سال 1982، چشم بیننده اهمیتی ندارد. در جهان از بلید رانر آینده یک منظره جهنمی سخت و بدون فرار است. پس آیا جای تعجب است که گروه روبات‌های سرکش راتگر هاوئر – روبات‌های کارگر انسان‌نما که برای ادغام با جمعیت گوشت و خون طراحی شده‌اند – تصمیم گرفته‌اند که در آخرین روزهای زندگی از پیش برنامه‌ریزی‌شده‌شان به دنبال ظاهری از نمایندگی باشند. ?

بر اساس رمان فیلیپ کی دیک در سال 1968 آیا آدم مصنوعی ها خواب گوسفند برقی میبینند، فیلم اسکات دنیایی به قدری غنی، کثیف و خیس و فرسوده خلق کرد که از نظر بصری آنقدر خیره کننده بود که تقلید امری اجتناب ناپذیر بود. کمتر باشگاه بدنسازی برادر از نابودگر، کمتر از تری گیلیام حواس پرت است برزیل، و کمتر همه چیز آخرالزمانی از مکس دیوانه، بلید رانر مسلماً نه فقط علمی تخیلی دهه 1980، بلکه در چهل سال پس از انتشار اولیه آن، به طور کلی فیلم های علمی تخیلی را تعریف کرد. از جانب روح در پوسته، به فراخوان کل و گزارش اقلیت و حتی پلنگ سیاه، بلید رانر مدیون سپاسگزاری است.

این محتوا از YouTube وارد شده است. ممکن است بتوانید همان محتوا را در قالب دیگری پیدا کنید، یا ممکن است بتوانید اطلاعات بیشتری را در وب سایت آنها بیابید.

کار بر اساس فرمولی که در سال 1979 به کمال رساند بیگانهاسکات دنیای صنعت کثیف و سایه‌های نئون‌نور، اندرویدهای سرکش و شخصیت‌های اصلی خود را به کالیفرنیا آورد و با یکدیگر مبادله کرد. بیگانهوحشت بدن برای رویه پلیس. درست است، دکارد الن ریپلی نیست، اما در تصویر کارآگاه کتک خورده و زخمی که با سیستم مبارزه می کند، بلید رانر هست یک محله چینی ها در آینده. اینکه این تنها سومین فیلم اسکات به عنوان کارگردان بود، آن را بیش از پیش چشمگیر می کند. (به‌عنوان کنار، سه فیلم هریسون فورد را دارد امپراتوری ضربه می زند (1980) Raiders Of The Lost Ark (1981) و بلید رانر (1982) تا به حال کتک خورده اید؟).

معروف است، این فیلم با فروش VHS و ویرایش‌های بی‌پایان دوباره در ایالات متحده یک شکست انتقادی و تجاری بود که در نهایت به جایگاه کالتی آن منجر شد. (در سال 2004، یکنواخت بود به عنوان بهترین فیلم علمی تخیلی تمام دوران انتخاب شد توسط گروهی از دانشمندان جهانی). امروزه، تصویر کردن یک فیلم علمی تخیلی که ادای احترام نداشته باشد، دشوار است. آیا HBO وست ورلد نسخه فیلم 1973 خود را با موفقیت و شیک بدون به روز رسانی کرده اند بلید رانر راه را هم از نظر بصری و هم از نظر تفکر بر اراده آزاد هموار می کند؟ و ده‌ها سال قبل از اینکه الون ماسک به نظر می‌رسید جهان را تصاحب کند، بلید رانرشرکت تایرل (و در واقع، بیگانه‘s Weyland-Yutani) الهام بخش امپراتوری های شیطانی بود بازی Resident Evil‘s Umbrella Corporation به RoboCop‘s Omni Consumer Products و نابودگرسیستم های سایبرداین

بلید رانر ریک دکارد هریسون فورد وارد آپارتمان سباستین می شود، جایی که به زودی توسط پریس داریل هانا تکراری مورد حمله قرار می گیرد، بلافاصله در پشت اسلحه دکاردز، در صحنه ای از ریدلی اسکاتز هیجان انگیز اینده بلید رانر، عکس 1982 توسط وارنر brosarchive عکس های عکس برداری

برادران وارنرگتی ایماژ

حتی آثار خود ریدلی اسکات نیز از آن تأثیر گرفته است بلید رانر. خود بیگانه پیش درآمدها DNA این دو فرنچایز را به خوبی ترکیب می‌کنند و طرفداران در مورد بازی مشترک حدس می‌زنند بلید رانر-بیگانه کائنات. بازیگر پلیس اسکات در سال 1989 باران سیاه مسلماً می توان آن را به عنوان یک بازسازی کمتر موفق تلقی کرد، که کارآگاهان را به ژاپنی شبانه، با نور نئون و باران غرق شده می فرستد (دنیای بلید رانر تا حدی از کیوتو الهام گرفته شد).

موسیقی متن نامزد گلدن گلوب ونجلیس که اغلب تقلید می شود اما هرگز به طور کامل تکرار نمی شود. این بافت‌های محیطی که بر روی سینت سایزر CS-80 یاماها ضبط شده‌اند، به اندازه طراحی صحنه (که از نقاشی‌های ادوارد هاپر و فریتز لانگ الهام گرفته‌اند، برای خلق دنیای فیلم حیاتی هستند. کلان شهر) لباس، نورپردازی و زبان اورولی ‘Cityspeak’ برای فیلم اختراع شده است.

از نظر اجرا، این بحث وجود دارد که هریسون فورد همیشه نقش هریسون فورد را بازی می‌کند، اما در اینجا او تسلیم شدن هان سولو و اعتماد به نفس ایندی را از دست می‌دهد تا تبدیل به یک مرد جهانی (مثنی؟) شود که واقعاً ترجیح می‌دهد در خانه باشد. نوشیدن ویسکی از لیوان های زیبای آینده نگر. از آنجایی که ریپلیکاتور و عشق علاقه مند به راشل است، به شان یانگ کار کمی داده می شود، اما همچنان موفق می شود شخصیت را زنده و نفس بکشد.

اما مانند هر بلید رانر طرفداران می‌دانند، روی باتی، ضد قهرمان روتگر هاوئر است که نمایش را می‌دزدد. باتی نه تنها نشان می دهد که موهای سفید شده، یک تی شرت خاکستری و یک کت چرمی چقدر جذاب هستند، او موجودی مصنوعی از دوگانگی است. یک لحظه او به شکلی تهدیدآمیز میخ ها را از میان دستان ربات بیمارش فشار می دهد، لحظه ای دیگر در حالی که یک مونولوگ صمیمانه در مورد ماهیت زودگذر هستی ارائه می دهد، یک کبوتر را در آغوش می گیرد. همان‌طور که تکرارکننده‌ای که چیزهایی را دیده که ما مردم باورشان نمی‌شود، باتی در تک‌گویی «اشک‌ها در باران» یکی از بهترین سخنرانی‌های تاریخ سینما را ارائه می‌کند. خود هاوئر رویکردی عملی به سخنرانی داشت و سخنان اصلی دیوید پیپل، فیلمنامه‌نویس را اصلاح و کاهش داد. بنا به گزارش ها، پس از اولین برداشت، برخی از اعضای خدمه اشک ریختند.

این محتوا از YouTube وارد شده است. ممکن است بتوانید همان محتوا را در قالب دیگری پیدا کنید، یا ممکن است بتوانید اطلاعات بیشتری را در وب سایت آنها بیابید.

از نظر بصری و صوتی، باهوش و خوش خلق، چیزهای زیادی برای تحسین وجود دارد بلید رانر. اما چرا میراث آن تا این حد دوام آورده است؟ شاید در تصویر غم انگیز آن از فاجعه زیست محیطی، شکاف اجتماعی و اقتدار ظالمانه، دنیای خود را بشناسیم. یا شاید به این دلیل است که علیرغم تمام پیشگویی هایش، بلید رانر فرصتی برای امید ارائه می دهد امید به عشق بین دو نفر به معنای دوست داشتن نیست. امید به آزادی هر چند غیرممکن. امیدی به شکننده بودن یک تکشاخ اوریگامی، شاید. امیدی به زیبایی پرتوهای C که در تاریکی می درخشند و مانند اشک های باران زودگذر. بلید رانر فیلمی با پاسخ آسان نیست. و شاید به همین دلیل است که چهل سال بعد، ما هنوز در حال بازسازی آن، کاوش در آن، جدا کردنش و نگه داشتن آن در برابر نور هستیم.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.