لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3928

روسیه برای اولین بار از سال 1918 بدهی خارجی خود را نکول کرد

(بلومبرگ) — روسیه برای اولین بار در یک قرن گذشته بدهی های ارزی خارجی خود را نپرداخت، اوج تحریم های شدیدتر غرب که راه های پرداخت به طلبکاران خارج از کشور را مسدود کرد.

برای ماه ها، این کشور مسیرهایی را در اطراف مجازات های اعمال شده پس از حمله کرملین به اوکراین پیدا کرد. اما در پایان روز یکشنبه، مهلت حدود 100 میلیون دلار از پرداخت‌های سود به دام افتاده که در 27 ماه مه به سر می‌برد، به پایان رسید، مهلتی که در صورت عدم موفقیت به عنوان یک رویداد نکول در نظر گرفته می‌شود.

این یک نشانه تلخ در تبدیل سریع کشور به یک کشور رانده شده اقتصادی، مالی و سیاسی است. اوراق قرضه یوروی این کشور از ابتدای ماه مارس در سطوح ناامیدکننده ای معامله شده است، ذخایر خارجی بانک مرکزی همچنان مسدود است و بزرگترین بانک ها از سیستم مالی جهانی جدا شده اند.

اما با توجه به آسیب‌هایی که قبلاً به اقتصاد و بازارها وارد شده است، نکول در حال حاضر عمدتاً نمادین است و برای روس‌هایی که با تورم دو رقمی و بدترین انقباض اقتصادی در سال‌های اخیر سروکار دارند، اهمیت چندانی ندارد.

روسیه از تعیین پیش فرض عقب نشینی کرده و گفته است که بودجه لازم برای پوشش هر گونه صورت حساب را دارد و مجبور به عدم پرداخت شده است. در حالی که تلاش می کرد راه خود را تغییر دهد، هفته گذشته اعلام کرد که به پرداخت 40 میلیارد دلار بدهی دولتی معوق خود به روبل تغییر خواهد کرد و از وضعیت «فورس ماژور» انتقاد کرد که به گفته آن به طور مصنوعی توسط غرب ساخته شده است.

حسن مالک، تحلیلگر ارشد مستقل در Loomis Sayles & Company LP، گفت: «این یک چیز بسیار بسیار نادر است، جایی که دولتی که در غیر این صورت دارای امکانات است توسط یک دولت خارجی مجبور به نکول می شود. این یکی از پیش‌فرض‌های بزرگ در تاریخ خواهد بود.»

یک اعلامیه رسمی معمولاً از سوی شرکت‌های رتبه‌بندی صادر می‌شود، اما تحریم‌های اروپایی منجر به لغو رتبه‌بندی شرکت‌های روسی توسط آنها شد. طبق اسناد مربوط به اسکناس‌هایی که مهلت آن‌ها روز یکشنبه به پایان رسیده است، دارندگان می‌توانند در صورتی که صاحبان ۲۵ درصد از اوراق قرضه موجود موافقت کنند که «رویداد نکول» رخ داده است، با آن تماس بگیرند.

با سپری شدن ضرب الاجل نهایی، تمرکز بر روی کاری که سرمایه گذاران بعدی انجام می دهند تغییر می کند.

آنها نیازی به اقدام فوری ندارند و ممکن است به امید اینکه تحریم ها در نهایت کاهش یابد، نظارت بر پیشرفت جنگ را انتخاب کنند. زمان ممکن است به نفع آنها باشد: طبق اسناد اوراق قرضه، ادعاها فقط سه سال پس از تاریخ پرداخت باطل می شوند.

تاکاهیده کیوچی، اقتصاددان مؤسسه تحقیقاتی نومورا در توکیو، “بیشتر دارندگان اوراق قرضه رویکرد انتظار و دید را حفظ خواهند کرد.”

منازعه پیش‌فرض روسیه با دارندگان اوراق قرضه تازه شروع شده است

در طول بحران مالی روسیه و سقوط روبل در سال 1998، دولت رئیس جمهور بوریس یلتسین 40 میلیارد دلار از بدهی محلی خود را نپرداخت.

آخرین باری که روسیه در برابر طلبکاران خارجی خود دچار نکول شد، بیش از یک قرن پیش بود، زمانی که بلشویک‌ها به رهبری ولادیمیر لنین بار بدهی سرسام‌آور دوران تزار را در سال 1918 رد کردند.

به گفته مالیک لومیس سایلس، که همچنین نویسنده کتاب «بانکداران و بلشویک ها: مالیه بین المللی و انقلاب روسیه» است، با برخی معیارها، ارزش امروز به یک تریلیون دلار رسید.

در مقایسه، خارجی ها از ابتدای آوریل معادل تقریباً 20 میلیارد دلار از اوراق قرضه یورو روسیه را در اختیار داشتند.

بدهی روسیه در خارج از کشور زیر 50 درصد است، اولین بار از سال 2018: نمودار

آیا این بهانه موجهی است که بگوییم: اوه، تحریم‌ها مانع پرداخت من شد، پس تقصیر من نیست؟ مالک گفت.

وی با اشاره به تهاجم به اوکراین گفت: «مسئله گسترده‌تر این است که تحریم‌ها خود پاسخی به اقدامی از سوی یک نهاد مستقل بود. و من فکر می‌کنم که تاریخ در این مورد قضاوت خواهد کرد.»

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی، روز پنجشنبه این وضعیت را “مضحک” خواند.

با وجود اینکه با وجود درگیری شدید در شرق اوکراین، هنوز میلیاردها دلار در هفته از صادرات انرژی به خزانه دولت سرازیر می شود، او بار دیگر تاکید کرد که این کشور ابزار و اراده لازم برای پرداخت را دارد.

سیلوانوف گفت: «هرکسی می‌تواند هر چیزی را که دوست دارد اعلام کند. اما هرکسی که بفهمد چه خبر است می‌داند که این به هیچ وجه یک پیش‌فرض نیست.»

اظهارات او ناشی از مهلتی بود که روز یکشنبه به پایان رسید. این پنجره 30 روزه زمانی آغاز شد که سرمایه‌گذاران در 27 می، کوپن‌های سررسید اوراق به دلار و یورو را دریافت نکردند.

پول نقد پس از اینکه خزانه داری ایالات متحده به منقضی شدن خلأ تحریم ها اجازه داد و معافیتی را که به دارندگان اوراق قرضه ایالات متحده اجازه می داد از حاکمیت روسیه دریافت کنند، حذف کرد، به دام افتاد. یک هفته بعد، نماینده پرداخت روسیه، سپرده گذاری ملی تسویه حساب، نیز توسط اتحادیه اروپا تحریم شد.

در پاسخ، ولادیمیر پوتین مقررات جدیدی را ارائه کرد که می گوید تعهدات روسیه در مورد اوراق قرضه ارزی زمانی انجام می شود که مبلغ مناسب به روبل به عامل پرداخت محلی منتقل شود.

وزارت دارایی آخرین پرداخت های بهره خود را که معادل حدود 400 میلیون دلار است، بر اساس این قوانین در روزهای پنجشنبه و جمعه انجام داد. با این حال، هیچ یک از اوراق قرضه پایه دارای شرایطی نیستند که امکان تسویه با ارز محلی را فراهم کند.

تاکنون مشخص نیست که آیا سرمایه گذاران از این ابزار جدید استفاده خواهند کرد یا خیر و آیا تحریم های موجود حتی به آنها اجازه بازگرداندن این پول را می دهد یا خیر.

به گفته سیلوانف، برای طلبکاران منطقی نیست که از طریق دادگاه اعلام نکول کنند، زیرا روسیه مصونیت حاکمیتی خود را لغو نکرده است و هیچ دادگاه خارجی صلاحیت ندارد.

او گفت: «اگر در نهایت به نقطه‌ای برسیم که دارایی‌های دیپلماتیک مطالبه شود، این به منزله قطع روابط دیپلماتیک و وارد شدن به درگیری مستقیم است.» و این ما را در دنیایی متفاوت با قوانین کاملاً متفاوت قرار می دهد. ما باید در این مورد واکنش متفاوتی نشان دهیم – و نه از طریق مجاری قانونی.

© 2022 بلومبرگ LPلینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.