لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3975

اثرات ضد نوآورانه ممنوعیت اورولی اپل از موتورهای مرورگر جایگزین سرانجام مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

امروز می خواهم توجه بیشتری را به آن جلب کنم پست جدید الکس راسل، توسعه دهنده قدیمی مرورگر وب، اپل از انتخاب موتور مرورگر دفاع نمی کند. در موارد اخیری که اشاره کردم بررسی بازار سازمان رقابت و بازار بریتانیا در مورد مرورگرهای تلفن همراه و بازی های ابری. این واقعیت که اپل تنها به یک موتور مرورگر در iOS اجازه می دهد – حتی کروم برای iOS هم اینطور نیست واقعا کروم، اما صرفاً Safari در ظاهر، زیرا باید بر اساس موتور WebKit اپل باشد – یک مشکل جدی است، به ویژه به این دلیل که اپل در زمینه App Store استدلال می کند که توسعه دهندگان باید به سادگی برنامه های وب بسازند، در حالی که همه کارها را انجام می دهند تا مطمئن شوند که آن برنامه های وب جایگزین عملی برای برنامه های بومی نخواهد بود. مثل این است که اپل – ظالم – به توسعه دهندگان می گوید: “سرها را من بردم، دم ها را از دست دادید.”

استدلالی که با آن عذرخواهان اپل به دنبال دفاع از انحصار موتور Webkit هستند، این است که کروم و سایر مرورگرهای مبتنی بر موتور کرومیوم در غیر این صورت کنترل و وب را به یک مرورگر تبدیل می کنند. اپل منابع زیادی خواهد داشت – و تخصیص منابع در مرکز نگرانی های الکس راسل است – تا بر اساس شایستگی ها رقابت کند. سوء استفاده از یک انحصار معمولی پس از فروش سودآورتر و راحت تر است.

این پیشنهاد که برای جلوگیری از کشت تک‌فرهنگ مرورگر در اینترنت به‌عنوان یک کل، به یک مرورگر در iOS نیاز است، استدلال «مبارزه با آتش با آتش» است. اپل دروازه‌بانی است که بین صنعت فناوری به طور کلی و یک میلیارد کاربر ایستاده است – توسط برخی به عنوان ثروتمندترین میلیارد نفر در جهان توصیف می‌شود که کاملاً بی‌معنا نیست، اگرچه خوشبختانه حتی برخی از افراد ثروتمند اندروید را ترجیح می‌دهند.

من نمی توانم انکار کنم که تمرکز قدرت در دست گوگل با موتور جستجو، شبکه تبلیغاتی، اندروید و کروم باعث ایجاد نگرانی می شود. با این حال، جدای از اندروید، جایی که گوگل از قدرت پیش‌فرض استفاده می‌کند، کروم در واقع توانسته در شایستگی رقابت کند. بسیار خوب، برخی قوانین ضد تراست پذیرش آن را تسریع کردند – اما این دقیقاً همان چیزی است که در برابر سیاست موتور تک مرورگر اپل در حال حاضر مورد نیاز است.

2020 ایالات متحده و همکاران در مقابل گوگل شکایت ضد انحصار از کروم نام می برد، اما فقط در زمینه هایی که گوگل از قدرت خود بر کروم استفاده می کند تا انحصار موتور جستجوی خود را حفظ کند. تنها در اندروید، گوگل از قدرت بازار خود در زمینه دیگری برای تقویت کروم استفاده می کند.

اگر به اپل و گوگل اجازه دهید بر اساس شایستگی رقابت کنند، مثلاً در ویندوز که نه اپل و نه گوگل از قدرت پیش‌فرض بهره نمی‌برند یا صرفاً رقابت را مجاز نمی‌دانند، گوگل برنده خواهد شد. سافاری هرگز در ویندوز بزرگ نشد، در حالی که کروم این کار را کرد.

الکس راسل درست می‌گوید: «اپل اساساً اکوسیستم وب را با از بین بردن کاربرد جمعیت متنوعی از مرورگرها و موتورها به خطر انداخته است». و استفان شنکلند از CNET به طور جالبی اشاره کرد که توسعه دهندگان وب سوالات زیادی درباره جایگاه اپل در استانداردهای جدید وب می پرسند. یعنی، آیا و چگونه WebKit آنها را پیاده سازی می کند:

در پایان، درست مانند الکس راسل، اجازه دهید من نیز، فراخوان استوارت لنگریج برای “کمک به [UK] CMA به وب کمک می کند” با ارائه ورودی به CMA (مهلت: 22 ژوئیه).

از طریق لینکدین با دیگر متخصصان به اشتراک بگذارید:لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.