لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3979

مطالعه UTHealth هیوستون: واکسیناسیون آنفولانزا با 40 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است.

مطالعه UTHealth هیوستون: واکسیناسیون آنفولانزا با 40 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط است.


تیمی از محققان از جمله Paul E. Schulz، MD، دریافتند که واکسیناسیون آنفولانزا با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در یک دوره چهار ساله مرتبط است. (عکس از UTHealth Houston)


Avram S. Bukhbinder، MD، فارغ التحصیل اخیر دانشکده پزشکی McGovern در UTHealth هیوستون، اولین نویسنده این مطالعه بود.  (عکس از دکتر اورام بخبیندر)
Avram S. Bukhbinder، MD، فارغ التحصیل اخیر دانشکده پزشکی McGovern در UTHealth هیوستون، اولین نویسنده این مطالعه بود. (عکس از دکتر اورام بخبیندر)

بر اساس یک مطالعه جدید از UTHealth هیوستون، افرادی که حداقل یک واکسن آنفولانزا دریافت کرده اند، 40 درصد کمتر از همسالان خود که واکسینه نشده اند، در طول چهار سال به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند.

پژوهشی که توسط نویسنده اول، اورام اس. بوخبیندر، MD، فارغ التحصیل اخیر دانشکده پزشکی مک گاورن در UTHealth هیوستون، و نویسنده ارشد انجام شد. پل. ای. شولزدکتر ریک مک کورد، استاد عصب شناسی در دانشکده پزشکی مک گاورن، خطر بروز بیماری آلزایمر را بین بیماران با و بدون واکسیناسیون قبلی آنفولانزا در یک نمونه بزرگ در سراسر کشور از بزرگسالان 65 سال و بالاتر در ایالات متحده مقایسه کرد.

اوایل برخط نسخه مقاله حاوی جزئیات یافته ها قبل از انتشار آن در شماره 2 اوت مجله در دسترس است. مجله بیماری آلزایمر.

ما دریافتیم که واکسیناسیون آنفولانزا در افراد مسن خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را برای چندین سال کاهش می دهد. قدرت این اثر محافظتی با تعداد سال‌هایی که یک فرد واکسن آنفولانزای سالانه دریافت می‌کند افزایش می‌یابد – به عبارت دیگر، میزان ابتلا به آلزایمر در بین افرادی که به طور مداوم واکسن آنفولانزا را هر سال دریافت می‌کنند کمترین میزان بوده است.» بخشی از تیم تحقیقاتی شولز در حالی که در اولین سال رزیدنتی خود در بخش نورولوژی کودک در بیمارستان عمومی ماساچوست بود. تحقیقات آینده باید ارزیابی کند که آیا واکسیناسیون آنفولانزا با سرعت پیشرفت علائم در بیمارانی که قبلاً به زوال عقل آلزایمر مبتلا هستند، مرتبط است یا خیر.

این مطالعه – که دو سال پس از یافتن ارتباط احتمالی بین واکسن آنفولانزا و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر توسط محققان UTHealth هیوستون انجام شد – نمونه بسیار بزرگتری را نسبت به تحقیقات قبلی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد که شامل 935887 بیمار واکسینه شده و 935887 بیمار غیر واکسینه شده بود.

در طی چهار سال پیگیری، حدود 5.1 درصد از بیماران واکسینه شده به بیماری آلزایمر مبتلا شدند. در همین حال، 8.5 درصد از بیمارانی که واکسینه نشده بودند، در طول پیگیری به بیماری آلزایمر مبتلا شده بودند.

به گفته Bukhbinder و Schulz، این نتایج بر اثر محافظتی قوی واکسن آنفولانزا در برابر بیماری آلزایمر تأکید می کند. با این حال، مکانیسم های اساسی در پشت این فرآیند نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

شولز که همچنین پروفسور خانواده Umphrey در بیماری‌های عصبی و مدیر اختلالات عصبی شناختی است، گفت: «از آنجایی که شواهدی وجود دارد که چندین واکسن ممکن است از بیماری آلزایمر محافظت کند، ما فکر می‌کنیم که این اثر خاصی از واکسن آنفولانزا نیست. مرکز در دانشکده پزشکی مک گاورن. در عوض، ما معتقدیم که سیستم ایمنی پیچیده است و برخی تغییرات، مانند ذات الریه، ممکن است آن را به گونه ای فعال کند که بیماری آلزایمر را بدتر کند. اما چیزهای دیگری که سیستم ایمنی را فعال می‌کنند ممکن است به روشی متفاوت این کار را انجام دهند – روشی که از بیماری آلزایمر محافظت می‌کند. واضح است که ما باید در مورد نحوه بدتر شدن یا بهبود نتایج این بیماری سیستم ایمنی بیشتر بیاموزیم.

بیماری آلزایمر بیش از 6 میلیون نفر را که در ایالات متحده زندگی می کنند تحت تاثیر قرار می دهد و تعداد افراد مبتلا به دلیل پیری جمعیت این کشور در حال افزایش است. مطالعات گذشته کاهش خطر زوال عقل را در ارتباط با واکسن‌های مختلف بزرگسالی، از جمله واکسن‌های کزاز، فلج اطفال، و تبخال، علاوه بر واکسن آنفولانزا و غیره نشان داده‌اند.

علاوه بر این، با گذشت زمان بیشتر از معرفی واکسن کووید-19 و در دسترس قرار گرفتن داده های پیگیری طولانی تر، بوخبیندر گفت که بررسی اینکه آیا ارتباط مشابهی بین واکسیناسیون کووید-19 و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر وجود دارد، ارزش دارد.

از نویسندگان همکار دانشکده پزشکی مک گاورن، عمر حسن، هماهنگ کننده تحقیقاتی در بخش نورولوژی و دانشجوی مرکز سرطان MD اندرسون دانشگاه تگزاس، دانشکده علوم زیست پزشکی فارغ التحصیل هیوستون UTHealth; کمال ن. فلپس، دانشجوی سال چهارم پزشکی; سریواتسان رامش، دکترا، رزیدنت سال اول در بخش جراحی ارتوپدی. و فارغ التحصیلان آلبرت امران، MD، و رایان کوبرن، MD. از نویسندگان همکار دانشکده انفورماتیک بیومدیکال UTHealth هوستون، یاوبین لینگ، دستیار پژوهشی فارغ التحصیل، نام برد. Xiaoqian Jiang، دکترا، پروفسور خانواده کریستوفر ساروفیم در انفورماتیک و مهندسی زیست پزشکی. و یجین کیم، دکترا، استادیار. کیان شیائو، دکترا، MPH، استادیار دپارتمان اپیدمیولوژی و کنترل بیماری با دانشکده بهداشت عمومی UTHealth نیز در این مطالعه مشارکت داشت.

درخواست رسانه: 713-500-3030

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.