لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=3988

پروتکل خورشیدی

هر حلقه از نمودار نشان دهنده یک سرور در شبکه است. سطوح نور خورشید به رنگ زرد نشان داده شده است. نوارهای رنگی نشان می دهد که کدام سرور در 72 ساعت گذشته سرور فعال در شبکه بوده است.


در باره

Solar Protocol یک پلت فرم وب است که در شبکه ای از سرورهای خورشیدی که در مکان های مختلف در سراسر جهان راه اندازی شده اند میزبانی می شود. سرور خورشیدی کامپیوتری است که توسط یک پنل خورشیدی و یک باتری کوچک تغذیه می شود. هر سرور فقط می تواند اتصال متناوب را ارائه دهد که به نور خورشید در دسترس، طول روز و شرایط آب و هوایی محلی بستگی دارد. هنگامی که به عنوان یک شبکه متصل می شوند، سرورها برای سرویس دهی به وب سایتی از هر کدام از آنها که در آن زمان بیشترین نور خورشید را دارد، هماهنگ می شوند.

با سرورهایی که در مناطق زمانی، فصول و سیستم های آب و هوایی مختلف قرار دارند، شبکه ترافیک اینترنت را به هر کجا که خورشید می تابد هدایت می کند. وقتی مرورگر شما درخواستی برای دیدن این وب سایت می دهد، به سروری که در شبکه بیشترین انرژی را تولید می کند ارسال می شود. به عنوان مثال، در حال حاضر نسخه ای از این وب سایت را مشاهده می کنید که روی سرور Low Carbon Methods واقع در دانشگاه ترنت میزبانی می شود که در آن ساعت 08:11 بعد از ظهر است و هوا ابری است.

شبکه پروتکل خورشیدی تعامل خورشید با زمین را به عنوان شکلی از منطق که رفتارهای روزانه، فعالیت های فصلی و تصمیم گیری تقریباً همه اشکال حیات را شکل می دهد، بررسی می کند. پروتکل خورشیدی به این منطق طبیعی احترام می گذارد و آن را به عنوان نوعی هوش مورد بررسی قرار می دهد که برای خودکارسازی تصمیمات در یک شبکه دیجیتال استفاده می شود.

چگونه کار می کند؟

یک پنل خورشیدی باتری را شارژ می کند که انرژی را برای رایانه کوچکی که در هر مکان پروژه در سراسر جهان راه اندازی شده است، تامین می کند. با طلوع و غروب خورشید، هر سرور فعال یا غیرفعال می شود زیرا پنل خورشیدی آن به نور خورشید یا تاریکی می رود. ترافیک بین سرورها بسته به جایی که بیشترین نور وجود دارد هدایت می شود.

پروتکل خورشیدی از فناوری‌های اینترنتی روزمره مانند پروتکل سرویس شبکه دامنه (DNS) استفاده می‌کند، یک سیستم غیرمتمرکز که آدرس URL را به آدرس IP سرور مرتبط می‌کند. به طور خلاصه، DNS سیستمی است که مسیر بین مشتری و سرور را دیکته می کند. برای سرویس‌های وب در مقیاس بزرگ و با حجم بالا که از چندین سرور میزبانی شده در مکان‌های مختلف استفاده می‌کنند، پروتکل DNS معمولاً ترافیک شبکه را به هر سروری که سریع‌ترین زمان پاسخ را می‌دهد هدایت می‌کند. به عنوان مثال، هنگام انجام جستجوی Google، درخواست شما به سروری که سریع‌ترین پاسخ را می‌دهد ارسال می‌شود که معمولاً سروری است که از نظر جغرافیایی نزدیک‌ترین سرور است. این امر سرعت را بر سایر عواملی که نحوه عملکرد یک شبکه را تعیین می کنند، اولویت می دهد، مشخصه ای که در بسیاری از فرهنگ های دیجیتال رایج است.

موقعیت خورشید نسبت به زمین منطق مسیریابی شبکه را تولید می کند.

اما لازم نیست به این صورت کار کند. درعوض، شبکه پروتکل خورشیدی با منطق متفاوتی بر اساس خورشید ساخته شده است و به طور خودکار ترافیک را به سمت سروری هدایت می کند که بیشترین انرژی خورشیدی را در زمان درخواست تولید می کند. تصمیم‌گیری در مورد مکان انتقال فعالیت محاسباتی در شبکه بر اساس جایی که به‌طور طبیعی در دسترس‌ترین انرژی وجود دارد، به جای اینکه چه چیزی سریع‌ترین نتایج را برای کاربر ایجاد کند، اتخاذ می‌شود. به عبارت دیگر، در پروتکل خورشیدی، توزیع نور خورشید (و در نتیجه انرژی) در سراسر سیاره مسیر از مشتری به سرور را تعیین می کند.

چرا ظاهر این وب سایت هر از چند گاهی تغییر می کند؟

در حال حاضر این وب سایت از سرور Low Carbon Methods واقع در دانشگاه ترنت به شما تحویل داده می شود. این وب سایت ممکن است بسته به سروری که این وب سایت را نمایش می دهد متفاوت به نظر برسد. به این دلیل که افرادی که سرپرستی هر سرور را بر عهده دارند می توانند نسخه محلی خود را از این وب سایت سفارشی کنند. این تغییرات در طراحی و محتوا زمانی قابل مشاهده است که سرور آنها سرور فعال باشد.

ظاهر این وب سایت نیز انرژی گرا است. نرم افزار ما با توجه به میزان انرژی ذخیره شده در باتری سرور فعال، استایل و وضوح رسانه را در این وب سایت تغییر می دهد. این بدان معناست که ممکن است در زمان های مختلف روز یا بسته به فصول سال متفاوت به نظر برسد. اگر سطح باتری در سرور فعال کم باشد، این وب سایت در حالت وضوح پایین و بدون تصویر نمایش داده می شود. این باعث کاهش اندازه صفحه و در نتیجه انرژی مورد نیاز برای ارسال آن به افرادی که در اینترنت به آن نگاه می کنند، می شود. اگر انرژی ذخیره شده بیشتری در دسترس باشد، سایت با وضوح بالاتری با رسانه های سنگین تری مانند تصاویر و گرافیک ظاهر می شود.

اگر انرژی کافی در همه سرورها ذخیره نشده باشد، گاهی اوقات ممکن است وب سایت از کار بیفتد. همانطور که شبکه ما رشد می کند و سرورهای بیشتری را در مناطق زمانی و آب و هوای بیشتری راه اندازی می کنیم، این باید کمتر و کمتر اتفاق بیفتد (و اگر علاقه مند به راه اندازی یکی هستید، بیشتر در اینجا بخوانید). همیشه یک جایی آفتابی است!

وام

این کار در حال پیشرفت است
مغز تگا،
الکس ناتانسون و
بندتا پیانتلا.

با تشکر ویژه

مایلیم از همه مهمانداران سرور و همه کسانی که با مشاوره و بازخورد از پیشرفت ما حمایت کردند تشکر کنیم آن پاسک، Caddy Brainبرندان فیلان، کریستال چن، سام لاویندن فیفر، میچل وایتلاو، شارون د لا کروز و کارکنان و همکاران در پرتو چشم.

این پروژه توسط
پاسخ سریع پرتو چشم
برای برنامه آینده دیجیتال بهتر

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.