لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4115

ارتقاء نرم افزار برای ردیاب آب مریخی 19 ساله

فعال کردن و پشتیبانی

21/06/2022
28165 دیدگاه ها
185 دوست دارد

به طور خلاصه

ابزار MARSIS در فضاپیمای Mars Express ESA که به دلیل نقشش در کشف نشانه‌های آب مایع در سیاره سرخ مشهور است، در حال دریافت یک ارتقای نرم‌افزاری بزرگ است که به آن امکان می‌دهد زیر سطوح مریخ و قمر آن فوبوس را با جزئیات بیشتری ببیند. نسبت به قبل

Mars Express اولین ماموریت ESA به سیاره سرخ بود. این مدارگرد که 19 سال پیش در 2 ژوئن 2003 به فضا پرتاب شد، تقریباً دو دهه را صرف مطالعه همسایه زمین و تحول در درک ما از تاریخ، حال و آینده مریخ کرده است.

عمیق

مارس – آب در سیاره سرخ

رادار پیشرفته مریخ برای صدای زیرسطحی و یونوسفر (MARSIS) در مریخ اکسپرس در جستجو و کشف نشانه‌هایی از آب مایع در مریخ، از جمله دریاچه مشکوک 20 در 30 کیلومتری آب شور مدفون در زیر 1.5 کیلومتری مریخ بسیار مهم بود. یخ در منطقه قطب جنوبی

توسط Istituto Nazionale di Astrofisica (INAF)، ایتالیا، و با بودجه کامل آژانس فضایی ایتالیا (ASI)، MARSIS امواج رادیویی با فرکانس پایین را با استفاده از آنتن 40 متری خود به سمت سیاره می فرستد.

برداشت هنرمند از آب در زیر سطح مریخ

بیشتر این امواج از سطح سیاره منعکس می شوند، اما مقادیر قابل توجهی از پوسته عبور می کنند و در مرزهای بین لایه های مواد مختلف زیر سطح، از جمله یخ، خاک، سنگ و آب منعکس می شوند.

با بررسی سیگنال های منعکس شده، دانشمندان می توانند ساختار زیر سطح سیاره سرخ را تا عمق چند کیلومتری نقشه برداری کنند و خواصی مانند ضخامت و ترکیب کلاهک های یخی قطبی آن و ویژگی های لایه های سنگ های آتشفشانی و رسوبی را مطالعه کنند.

از ویندوز 98 تا مارس 2022

Andrea Cicchetti، معاون MARSIS PI و مدیر عملیات در INAF که رهبری می کرد، می گوید: «پس از دهه ها علم پربار و با به دست آوردن درک خوبی از مریخ، ما می خواستیم عملکرد ابزار را فراتر از برخی از محدودیت های مورد نیاز در زمان آغاز ماموریت برسانیم. توسعه ارتقاء

کارلو ننا، مهندس نرم‌افزار شرکت MARSIS می‌گوید: «ما برای بهبود عملکرد MARSIS با چالش‌های متعددی مواجه شدیم. انجینیم، که در حال اجرای ارتقاء است. نه حداقل به این دلیل که نرم افزار MARSIS در ابتدا بیش از 20 سال پیش با استفاده از یک محیط توسعه مبتنی بر ویندوز 98 مایکروسافت طراحی شد!

نرم افزار جدید توسط تیم INAF و کارلو با هم طراحی شده و اکنون توسط ESA در Mars Express پیاده سازی شده است. این شامل یک سری ارتقاء است که دریافت سیگنال و پردازش داده‌های داخل هواپیما را برای افزایش میزان و کیفیت داده‌های علمی ارسال شده به زمین بهبود می‌بخشد.

ارتقاء نرم افزار به MARSIS اجازه می دهد تا پنج برابر بیشتر روشن شود و با هر بار عبور، منطقه بسیار بزرگ تری را کاوش کند.

می‌گوید: «پیش از این، برای مطالعه مهم‌ترین ویژگی‌های مریخ، و اصلاً مطالعه قمر فوبوس، به تکنیک پیچیده‌ای تکیه می‌کردیم که داده‌های با وضوح بالا را ذخیره می‌کرد و حافظه داخلی دستگاه را خیلی سریع پر می‌کرد.» آندریا

با دور انداختن داده‌هایی که به آن‌ها نیاز نداریم، نرم‌افزار جدید به ما این امکان را می‌دهد که MARSIS را به مدت پنج برابر بیشتر روشن کنیم و با هر بار عبور، منطقه بسیار بزرگ‌تری را کاوش کنیم.»

کالین ویلسون، دانشمند ESA Mars Express می‌افزاید: «مناطق زیادی در نزدیکی قطب جنوب در مریخ وجود دارد که ممکن است قبلاً سیگنال‌هایی را دیده‌ایم که آب مایع را در داده‌های با وضوح پایین‌تر نشان می‌دهند».

نرم افزار جدید به ما کمک می کند تا این مناطق را با وضوح بالا و با سرعت بیشتری مطالعه کنیم و تأیید کنیم که آیا آنها خانه منابع جدید آب در مریخ هستند یا خیر. این واقعاً مانند این است که تقریباً 20 سال پس از پرتاب یک ابزار کاملاً جدید در مارس اکسپرس داشته باشید.

اسب کار مریخی

مریخ اکسپرس به اندازه کافی برای رای دادن در بسیاری از نقاط روی زمین، به ارائه علم شگفت انگیز ادامه می دهد و در عین حال یکی از کم هزینه ترین ماموریت های ESA برای پرواز باقی می ماند.

جیمز گادفری، مدیر عملیات فضاپیمای مارس اکسپرس در مرکز عملیات ماموریت ESOC ESA در دارمشتات، آلمان می‌گوید: «مارس اکسپرس و MARSIS هنوز بسیار شلوغ هستند. “تیم کار بزرگی در طراحی نرم افزار جدید انجام داد، تاثیر آن را به حداکثر رساند و در عین حال وصله ها را تا حد ممکن کوچک نگه داشت، و به ما کمک کرد تا از این فضاپیمای کهنه کار بیشترین بهره را ببریم.”

درباره سایر فعالیت های علمی و عملیاتی جدید دیگری که Mars Express اخیراً در آن فعال کرده است، اطلاعات بیشتری کسب کنید وبلاگ Mars Express.

Mars Express همچنان 19 سال پس از پرتاب به ثبت تصاویر خیره کننده از سیاره سرخ ادامه می دهد

MARSIS توسط دانشگاه رم، ایتالیا و با مشارکت آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در پاسادنا، کالیفرنیا توسعه یافته است.

تیم INAF پشتیبانی آژانس فضایی ایتالیا (ASI) را از طریق قرارداد ASI-INAF 2019–21-HH.0 تأیید می کند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.