لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4075

او یک دهه را صرف نوشتن تاریخ جعلی روسیه کرد. ویکی پدیا تازه متوجه شدم.

یفان، یک رمان‌نویس فانتزی، در ویکی‌پدیای چینی به دنبال الهام گرفتن از تاریخ بود، زمانی که برای اولین بار از معدن بزرگ نقره کاشن مطلع شد. این صنعت که در ابتدا توسط شاهزاده Tver، یک ایالت مستقل از قرن 13 تا 15 افتتاح شد، به یکی از بزرگترین صنعت‌های جهان تبدیل شد، یک صنعت مدرن اولیه به اندازه یک شهر که توسط حدود 30000 برده و 10000 آزاد کار می‌شد. ثروت افسانه‌ای آن، آن را به منبعی حیاتی برای شاهزادگان تور تبدیل کرد، اما دوک‌های قدرتمند مسکو را نیز وسوسه کرد، آنها تلاش کردند تا معدن را در یک سری جنگ‌هایی که از سال 1305 تا 1485 در سراسر سرزمین روسیه امروزی گسترش یافت، تصرف کنند. پس از سقوط شاهزاده Tver، استخراج آن توسط دوک نشین بزرگ مسکو و رژیم جانشین آن ادامه یافت تا اینکه معدن در اواسط قرن هجدهم به دلیل فرسودگی بسته شد.

یفان از سوراخ خرگوش در کاشن و جنگ Tver-Moscow پایین رفت و در مورد نبردها، شخصیت های اشراف و مهندسان و تاریخچه بیشتر پیرامون معدن فراموش شده آشنا شد. صدها مقاله مرتبط وجود داشت که این دوره مبهم از تاریخ اسلاو را با لحن کسل کننده و گاه تحسین برانگیز دایره المعارف آنلاین توصیف می کرد.

مدخل چینی زبان ویکی‌پدیا در مورد «جنگ Tver-Moscow» که توسط Zhemao ویرایش شده بود، حذف شده است. از ویکی پدیا

تنها زمانی که سعی کرد عمیق‌تر برود چیزی شروع به ظاهر شدن کرد. نسخه‌های روسی زبان مقالات مربوط به آن دوره کوتاه‌تر از معادل‌های چینی بودند یا وجود نداشتند. پاورقی که از قسمتی در مورد روش‌های معدن‌کاری قرون وسطی پشتیبانی می‌کند، به مقاله آکادمیک در مورد استخراج خودکار در قرن بیست و یکم اشاره دارد. بالاخره متوجه شد چیزی به نام معدن نقره کاشن وجود ندارد. یفان یکی از بزرگترین حقه های تاریخ ویکی پدیا را کشف کرده بود.

یفان در ادامه نوشت: «مدخل‌های ویکی‌پدیای چینی که جزئیات بیشتری نسبت به ویکی‌پدیای انگلیسی و حتی ویکی‌پدیای روسی دارند، در همه جا وجود دارند. ژیهو، یک پلتفرم Q&A مانند Quora. شخصیت‌هایی که در ویکی انگلیسی-روسی وجود ندارند، در ویکی چینی ظاهر می‌شوند، و این شخصیت‌ها با شخصیت‌های تاریخی واقعی مخلوط می‌شوند تا واقعیت از جعلی تشخیص داده نشود. حتی یک جنگ طولانی مسکو-تور حول معدن نقره وجود ندارد.

یک تحقیق و بررسی توسط ویکی‌پدیا دریافت که یکی از مشارکت‌کنندگان حداقل از چهار «حساب عروسکی» برای جعل تاریخ سلسله چینگ و تاریخ روسیه از سال 2010 استفاده کرده است. همه اکنون در ویکی پدیای چینی ممنوع شده اند.

در طول بیش از 10 سال، نویسنده چندین میلیون کلمه از تاریخ جعلی روسیه نوشت، 206 مقاله ایجاد کرد و در صدها مقاله دیگر مشارکت داشت. او داستان‌های جنگی و تاریخ‌های اقتصادی بسیار مفصلی را تصور می‌کرد و آن‌ها را در وقایع واقعی به زبانی کسل‌کننده در می‌آورد تا بی‌وقفه در دایره‌المعارف جا بیفتد. برخی از کاربران اینترنت او را بورخس چین می نامند.

او پس از یکی از نام‌های مستعارش به «ژمائو» معروف شد. با توجه به در حال حاضر حذف شده است مشخصات، ژمائو دختر یک دیپلمات مستقر در روسیه بود، دارای مدرک تاریخ روسیه بود و پس از ازدواج با یک روسی شهروند روسیه شد.

او کار خود را در تاریخ تخیلی در سال 2010 آغاز کرد و مقالاتی با داستان های دروغین مربوط به شخصیت واقعی هشن، یک مقام مشهور فاسد سلسله چینگ ایجاد کرد. او در سال 2012 توجه خود را به تاریخ روسیه معطوف کرد و مقالات موجود در مورد تزار الکساندر اول روسیه را ویرایش کرد. از آنجا به تدریج گسترش یافت داستان های ساختگی در سراسر پوشش ویکی پدیای چینی از تاریخ روسیه. او از رقابت واقعی و غالباً خونین بین دو دولت اولیه اسلاو به عنوان مبنایی برای داستانی مفصل استفاده کرد و تحقیق را با فانتزی آمیخت.

نقشه ای که توسط Zhemao ساخته شده و اکنون از ویکی پدیا حذف شده است.  از ویکی پدیا

نقشه ای که توسط Zhemao ساخته شده و اکنون از ویکی پدیا حذف شده است. از ویکی پدیا

ژمائو یک نامه عذرخواهی در حساب انگلیسی خود در ویکی‌پدیا منتشر کرد و نوشت که انگیزه او یادگیری درباره تاریخ است. او همچنین نوشت که در واقع یک زن خانه دار تمام وقت با مدرک دبیرستان است.

ژمائو گفت که بیشتر نوشته های جعلی خود را برای پر کردن شکاف های باقی مانده از اولین دو ورودی خود که ویرایش کرده بود، انجام داده است. «به قول معروف، برای دروغ گفتن، باید بیشتر دروغ بگویی. من تمایلی به حذف صدها هزار کلمه ای که نوشتم نداشتم، اما در نتیجه میلیون ها کلمه را از دست دادم و حلقه ای از دوستان دانشگاهی فروپاشید. جبران مشکلی که من ایجاد کرده ام سخت است، بنابراین شاید محرومیت دائمی تنها گزینه باشد. دانش کنونی من برای امرار معاش کافی نیست، بنابراین در آینده حرفه ای را یاد می گیرم، صادقانه کار می کنم و دیگر از این دست کارهای مبهم نمی کنم.

در حالی که برخی از ویراستاران ویکی پدیا هشدار داد که این حادثه «اعتبار ویکی‌پدیای چینی فعلی را به‌طور کلی متزلزل کرده است»، اکثر کاربران اینترنت استعداد و پشتکار ژمائو را ستایش کردند و او را تشویق کردند که در آینده رمانی منتشر کند.

یکی از کاربران گفت: «اختراع یک منطق تاریخی مستقل با جزئیاتی مانند انواع لباس، پول و ظروف واقعاً عالی است. نوشت در پلتفرم میکروبلاگینگ Weibo.

طبق بیانیه رسمی، از 17 ژوئن، بیشتر مدخل های تاریخی ساختگی ایجاد شده توسط ژمائو در ویکی پدیای چینی حذف شده اند. تعداد کمی از ورودی ها توسط سایر مشارکت کنندگان بهبود یافته اند و بنابراین باقی می مانند. این پلتفرم نوشت، ویرایش‌های Zhemao در سایر ورودی‌های موجود لغو شده است.

نه ژمائو و نه بنیاد ویکی‌مدیا، که ویکی‌پدیا را اداره می‌کند، به درخواست‌ها برای اظهار نظر تا زمان انتشار پاسخ ندادند.

در این اطلاعیه آمده است: «این گروه از حساب‌ها برای مدت طولانی خرابکاری‌های خود را انجام داده‌اند، بنابراین ممکن است هنوز ورودی‌های تحت تأثیر قرار گیرند و اطلاعات نادرست مرتبط ممکن است به پلتفرم‌های دیگر سرایت کرده باشد».

تدوینگر: دیوید کوهن.

(تصویر سرصفحه: تصاویری از «تواریخ مصور ایوان وحشتناک»، کتاب 7: 1290-1342. با حسن نیت از runivers.ru)

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.