لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4108

8 زبان برنامه نویسی مورد تقاضا در سال 2022

تا به حال به این فکر کرده اید که پرتقاضاترین زبان برنامه نویسی در سال 2022 کدام است؟ اگرچه بیش از 200 زبان برنامه نویسی وجود دارد، تنها تعداد کمی از آنها در صنعت دنیای واقعی استفاده می شوند. دانستن این اطلاعات برای موفقیت در صنعت شغل توسعه دهنده ضروری است.

در 8 ماه گذشته (از اکتبر-2021 تا ژوئن-2022)، DevJobsScanner بیش از 7 میلیون شغل توسعه دهنده را تجزیه و تحلیل کرده است. از میان 7 میلیون شغل، DevJobsScanner فقط پیشنهادهای شغلی را انتخاب کرده است که به صراحت به زبان برنامه نویسی نیاز دارند. پیشنهادهای شغلی با الزامات زبان مبهم کنار گذاشته شد.

بنابراین، به خواندن زیر ادامه دهید تا بدانید کدام زبان ها بیشترین تقاضا را دارند

1 – Javascript / Typescript

لوگوهای جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت

از زمانی که جاوا اسکریپت به عنوان زبان برنامه نویسی وب شناخته شد، محبوبیت خود را متوقف نکرده است. با این اوصاف، در حال حاضر جاوا اسکریپت پر تقاضاترین زبان برنامه نویسی در کل بازار است. همچنین، ورود Typescript (یک ابر مجموعه جاوا اسکریپت با ایمنی نوع) نیز ممکن است به دستیابی به این نقطه عطف کمک کند. محبوبیت تایپ اسکریپت تنها در سال های اخیر افزایش یافته است. بسیاری از فریم ورک های جدید جاوا اسکریپت به طور کامل با Typescript نوشته می شوند، مانند Angular یا NestJS.

در طول هشت ماه، ما 486 هزار پیشنهاد شغلی پیدا کرده ایم که نشان دهنده 32 درصد از مشاغلی است که صراحتاً به زبان برنامه نویسی نیاز دارند.

مشاغل جاوا اسکریپت بر اساس ماه در سال 2022

2 – پایتون

لوگوی پایتون

بدون ایجاد سر و صدای زیاد، پایتون سفر خود را به عنوان دومین زبان برنامه نویسی مورد تقاضا در سال 2022 طی کرده است. تطبیق پذیری آن، از برنامه نویسی، سرورهای در حال اجرا یا تجزیه و تحلیل داده ها، کلید دستیابی به این نقطه عطف بوده است. همچنین، پایتون یکی از بزرگترین و بزرگ‌ترین انجمن‌ها را دارد.

در طول این هشت ماه، 308 هزار پیشنهاد شغلی پیدا کرده ایم که در مجموع 20 درصد از مشاغلی را تشکیل می دهد که به صراحت به زبان برنامه نویسی نیاز دارند.

مشاغل پایتون بر اساس ماه در سال 2022

3 – جاوا

لوگوی جاوا

در سه نقطه اول، به عنوان سومین زبان برنامه نویسی مورد تقاضا، جاوا را پیدا کردیم. زبان جاوا از زمان ایجادش در سال 1995 واقعاً محبوب بوده است. اگرچه این محبوبیت در سال‌های گذشته با ظهور زبان‌های مدرن‌تر مانند کاتلین رو به کاهش بوده است، اما همچنان در سه جایگاه برتر قرار دارد. چارچوب هایی مانند Spring که در بسیاری از شرکت های سطح بالا استفاده می شود، به حفظ این موقعیت کمک می کند.

مشاغل جاوا بر اساس ماه در سال 2022

4 – سی شارپ

لوگوی سی شارپ

چهار رتبه برتر به C# می رسد. سی شارپ یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی و چند پارادایم است که عمدتاً بر اساس C++ قبلی خود است. به عنوان یک زبان هدف عمومی، سی شارپ طیف وسیعی از موارد استفاده دارد. رایج ترین استفاده از سی شارپ با فریم ورک دات نت است. همچنین به شدت در چارچوب بازی Unity برای اسکریپت استفاده می شود. هم فریمورک دات نت و هم یونیتی در بین شرکت های درجه یک محبوب هستند.
مشاغل سی شارپ بر اساس ماه در سال 2022

  • مشاغل یافت شده: ~135K
  • کلمات کلیدی: سی شارپ، دات نت.

5 – PHP

لوگوی تایپی

زبانی که به عنوان یک «ابزار صفحه اصلی شخصی» ساده شروع شد، در اینجا نام پی‌اچ‌پی است، از آن زمان سفری باورنکردنی داشته است. با گذشت بیست و هفت سال از زمان ایجاد آن، PHP همچنان پنجمین زبان پرتقاضا است. PHP عمدتاً برای توسعه وب، همراه با چارچوب هایی مانند لاراول یا وردپرس استفاده می شود.
مشاغل PHP بر اساس ماه در سال 2022

6 – C/C++

لوگوی زبان برنامه نویسی C/C++

پنجاه سال از اولین انتشار C و 37 سال از ظهور بعدی C++ که ابتدا “C with Classes” نامگذاری شد، می گذرد. در این بازه زمانی طولانی، C/C++ محبوبیت خود را با افزودن ها و بهبودهای منظم به زبان حفظ کرده است. C++ مدرن شامل ویژگی های شی گرا، عمومی و همچنین ویژگی های کاربردی است. همچنین دستکاری حافظه در سطح پایین را تسهیل می کند. استفاده از آن در صنعت به طور گسترده ای گسترش یافته است، C++ را می توان در بازی های ویدیویی، سرورها، پایگاه های داده، کاوشگرهای فضایی و بسیاری موارد دیگر یافت.

مشاغل PHP بر اساس ماه در سال 2022

  • مشاغل یافت شده: ~85 هزار (5.5%)
  • کلمات کلیدی: C، C++.

7 – یاقوت سرخ

لوگوی زبان روبی

روبی با 66 هزار شغل (4.2 درصد از کل تقاضای شغل) هفت زبان برنامه نویسی پرتقاضا را در اختیار دارد. محبوب ترین استفاده از آن در ارتباط با چارچوب وب Ruby on Rails است. حتی با وجود اینکه ممکن است 7 تای برتر چندان زیاد به نظر نرسند، روبی برخی از برترین شرکت‌های فناوری امروزی مانند Twitter، Crunchbase یا Github را اداره می‌کند.

مشاغل PHP بر اساس ماه در سال 2022

8 – برو

طراحی

Go یک زبان جوان است که تنها 12 سال پیش توسط گوگل ایجاد شد. گوگل Go را برای بهبود بهره وری برنامه نویسی در عصر چند هسته ای، ماشین های شبکه ای و پایگاه های کد بزرگ طراحی کرد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود، محبوبیت Go به آرامی در حال افزایش است و در سال 2023 ممکن است در پنج رتبه اول قرار گیرد. شرکت‌های سطح بالا مانند Uber یا Twitch از Go استفاده می‌کنند.

مشاغل PHP بر اساس ماه در سال 2022

  • مشاغل یافت شده: 30 هزار نفر (2%)
  • کلمات کلیدی: برو

پرتقاضاترین زبان های برنامه نویسی (لیست کامل)

در زیر نمودار کامل با زبان های برنامه نویسی و تقاضای مربوطه آن در سال 2022 آمده است:

8 زبان برنامه نویسی مورد تقاضا در سال 2022

…و همین دیدگاه به تفکیک ماهها:

8 زبان برنامه نویسی پرتقاضا ماهانه در سال 2022

خلاصه

واضح است که جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت واقعاً بر بازار کار توسعه دهندگان تسلط دارند. جاوا اسکریپت و تایپ اسکریپت مجموعاً 32 درصد از پیشنهادهای شغلی را تشکیل می دهند که به صراحت به زبان برنامه نویسی نیاز دارند. این بسیار بزرگ است، به این معنی که از هر 3 پیشنهاد شغلی، 1 مورد نیاز به دانش Javascript یا Typescript دارد.

پایتون و جاوا، دومین و سومین زبان برنامه نویسی پرتقاضا در سال 2022، تعداد زیادی پیشنهاد شغلی نیز دارند. توجه داشته باشید که جاوا از نظر تعداد پیشنهادهای شغلی در 2 ماه گذشته از پایتون پیشی گرفته است، بنابراین هر کسی که ممکن است بگوید جاوا یک زبان برنامه نویسی منسوخ است، ممکن است مجبور باشد در مورد آن تجدید نظر کند.

زبان سی شارپ دیگر زبانی است که باید به آن نگاه کرد، در این 8 ماه آرام آرام در حال افزایش است. همین موضوع برای GO نیز صدق می کند، ماه به ماه به طور مداوم در حال افزایش است. این هر دو زبان، به خصوص Go، ممکن است در آینده نقش و سهم بیشتری از بازار کار داشته باشند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.