لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4137

یک کارخانه جدید جذب کربن سالانه 36000 تن CO2 را از هوا خارج می کند.

کمی کمتر از یک سال پیش، بزرگترین نیروگاه جذب هوای مستقیم جهان (DAC) در ایسلند راه اندازی شد. اورکا را برگرفته از کلمه ایسلندی به معنی انرژی، این کارخانه توسط شرکت سوئیسی ساخته است Climeworks با مشارکت شرکت ذخیره‌سازی کربن ایسلندی کرب فیکس. Orca می تواند حدود 4000 تن کربن در سال جذب کند (برای مقیاس، این برابر با انتشار سالانه 790 خودرو است).

اکنون Climeworks در حال ساخت تأسیسات دیگری است که در مقایسه با Orca کوچک به نظر می رسد. این شرکت در این هفته کارخانه ماموت خود را شکست داد. با ظرفیت جذب CO2 36000 تن در سال، ماموت تقریباً 10 برابر بزرگتر از Orca خواهد بود.

در حالی که اورکا دارای 8 کانتینر جمع کننده است که هر کدام به اندازه و شکل یک کانتینر استاندارد حمل و نقل است، ماموت دارای 80 ظرف است. یک واکنش شیمیایی آن را به سنگ تبدیل می کند.

مقدار زیادی انرژی مورد نیاز برای این فرآیند از آن تامین خواهد شد نیروگاه Hellisheiði در جنوب غربی ایسلند این تاسیسات که بر روی یک فلات گدازه قرار دارد، سومین نیروگاه زمین گرمایی بزرگ در جهان است که خروجی آن 303 مگاوات برق و 400 مگاوات انرژی حرارتی است.

مصرف انرژی DAC، به ویژه زمانی که در ارتباط با مقدار (نسبتا ناچیز) CO2 جذب شده در نظر گرفته شود، بزرگترین اشکال آن است. تامین انرژی از منابع تجدیدپذیر کمک می کند، اما هنوز هم نامحدود و رایگان نیست.

Orca و Mammoth هر دو از فناوری DAC جامد استفاده می کنند که از فیلترهای جاذب استفاده می کند که از نظر شیمیایی با CO2 متصل می شوند (بر خلاف سیستم های مایع که هوا را از طریق محلول های شیمیایی برای حذف CO2 عبور می دهند). فیلترها باید گرم شوند و در خلاء قرار گیرند تا CO2 غلیظ آزاد شده و جذب شود، که سپس باید تحت فشار بسیار بالا فشرده شود.

بر اساس آژانس بین المللی انرژی، امروزه 19 کارخانه DAC در سراسر جهان فعال هستند. آنها بیش از 0.01 مگاتن (10000 تن) دی اکسید کربن در سال جذب می کنند. به همراه ماموت، گیاه دیگری که بنا به گزارش ها شکار خواهد شد یک میلیون تن متریک قرار است تا دسامبر امسال ساخت و ساز CO2 در تگزاس در سال آغاز شود.

Climeworks توسط Jan Wurzbacher و Christoph Gebald در سال 2009 از ETH Zürich، دانشگاه فنی اصلی در سوئیس راه اندازی شد. از آن زمان، Wurzbacher گفت CNBC، فن آوری DAC با جهش و مرز بهبود یافته است. او گفت: «ما کار را با میلی گرم دی اکسید کربن گرفته شده از هوا آغاز کردیم. سپس از میلی گرم به گرم، از گرم به کیلوگرم به تن به 1000 تن رسیدیم.» این نوع ارتقاء سطح در طول 13 سال شاهکار کمی نیست.

با این حال، برای دستیابی به اهداف آینده، شرکت کار خود را برای آن قطع خواهد کرد. هدف آنها حذف میلیون ها تن CO2 در سال تا سال 2030 و یک میلیارد در سال تا سال 2050 است.

در همین حال، انتشار جهانی گازهای گلخانه ای در سال گذشته از مرز 36 میلیارد تن گذشت. 36000 تن (مقدار CO2 که توسط تاسیسات ماموت جذب خواهد شد) کسری ناچیز از کل آن است. آیا ارزش مصرف انرژی، هزینه های ساخت و تعمیر و نگهداری و صراحتاً تلاش را دارد؟ یا اینکه الکتریسیته تولید شده توسط زمین گرمایی به سمت استفاده بهتر از خودروهای الکتریکی می رود؟

در حالی که ما همچنان با بحران آب و هوا دست و پنجه نرم می کنیم، انواع معاوضه ها و تصمیمات سختی وجود خواهد داشت. حتی اگر اتوماسیون و افزایش بهره وری انرژی هزینه جذب مستقیم هوا را کاهش دهد، مشخص نیست که آیا این یک راه حل قابل اجرا خواهد بود یا خیر. گبالد، مدیرعامل Climeworks خوشبین است. او می‌گوید: «هیچ‌کس چیزی را که ما در DAC می‌سازیم نساخته است، و ما هم متواضع و هم واقع‌بین هستیم که مطمئن‌ترین راه برای موفقیت، اجرای فناوری در دنیای واقعی با بیشترین سرعت ممکن است.» گفت. پیش بینی می شود ساخت کارخانه ماموت طی 18 تا 24 ماه به پایان برسد.

اعتبار تصویر: Climeworks

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.