لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4228

Wayland هنوز به عنوان یک جایگزین Xorg آماده نیست و شاید هرگز هم آماده نشود

 از این رو، اگر به برنامه های موجود علاقه مند هستید تا بدون نیاز به تنظیمات “فقط کار کنند”، در این مرحله ممکن است بهتر باشد از Wayland استفاده نکنید.

Wayland هیچ مشکلی را که من دارم حل نمی کند، اما تقریباً هر چیزی را که نیاز دارم خراب می‌کند، زیرا به نظر می‌رسد که مردم Wayland فقط به Gnome اهمیت می‌دهند و بقیه را در این فرآیند از خود بیگانه می‌کنند. WAYLAND را نصب نکنید! اجازه ندهید Wayland همه چیز را نابود کند و سپس از افراد دیگر بخواهید آسیب‌هایی که ایجاد کرده را برطرف کنند. یا اجزای Red Hat/Gnome (glib، Portals، Pipewire) بیشتری را به همه افراد تحمیل کنید!

Wayland برنامه های ضبط صفحه را می شکند

 • MaartenBaert/ssr#431 ❌ از 24 ژانویه 2016 خراب شده است، بدون وضوح (“من حدس می زنم آنها از یک رابط غیر استاندارد گنوم برای این استفاده می کنند”)
 • https://github.com/mhsabbagh/green-recorder ❌ (“من دیگر علاقه ای به کار با مواردی مانند نمایشگر ffmpeg/wayland/GNOME یا حل مسائل مربوط به آنها یا اینکه چرا آنها کار نمی کنند” ندارم)
 • vkohaupt/vokoscreenNG#51 ❌ حداقل از 7 مارس 2020 شکسته شده است. (“اکنون تصمیم گرفته ام که در حال حاضر هیچ پشتیبانی Wayland وجود نخواهد داشت. دلیل، بودجه ای برای آن وجود ندارد. بیایید ببینیم در یک یا دو سال آینده چگونه به نظر می رسد.”) – این مشکل کلیدی است. ویلند همه چیز را می شکند و سپس از دیگران انتظار دارد که خرابی هایی را که به وجود آورده با هزینه خودشان تعمیر کنند.
 • obsproject/obs-studio#2471 ❌ حداقل از 7 مارس 2020 خراب شده است. (“Wayland در حال حاضر پشتیبانی نمی شود”، “واقعا چیزی وجود ندارد که بتوان به راحتی آن را تغییر داد. Wayland هیچ APIهای ضبط ارائه نمی دهد”)
 • راه حلی برای OBS Studio وجود دارد که به a obs-xdg-portal پلاگین (که به عنوان Red Hat/ Flatpak محور، GNOME محور شناخته می شود، “شاید” با سایر دسکتاپ ها کار می کند)

Wayland برنامه های اشتراک گذاری صفحه نمایش را شکست می دهد

 • jitsi/jitsi-meet#2350 ❌ از 3 ژانویه 2018 شکسته شده است
 • jitsi/jitsi-meet#6389 ❌ از 24 ژانویه 2016 شکسته شده است (“بسته شدن چون هیچ کاری از طرف Jitsi Meet نمی توانیم انجام دهیم.”) دیدن؟ Wayland چیزها را می شکند و توسعه دهندگان برنامه را درمانده می کند و قادر به رفع خرابی، حتی اگر بخواهند، نیستند.
 • flathub/us.zoom.zoom#22 بزرگنمایی ❌ حداقل از 4 ژانویه 2019 شکسته شده است. (“نمی توان اشتراک گذاری را شروع کرد، ما فقط از wayland در گنوم با اوبونتو (17، 18)، فدورا (25 تا 29)، Debian 9، openSUSE Leap 15، Arch Linux پشتیبانی می کنیم.” خبری در مورد غیر GNOME نیست!

Wayland نرم افزار اتوماسیون را خراب می کند

sudo pkg install py37-autokey

This is an X11 application, and as such will not function 100% on 
distributions that default to using Wayland instead of Xorg.

Wayland Gnome-Global-AppMenu (منوهای جهانی برای Gnome) را شکست.

Wayland منوهای جهانی را با پلتفرم KDE شکست

خبر خوب: طبق این گزارش، منوهای جهانی از تاریخ 4/2022 با پلتفرم پلتفرم KDE کار می کنند.

Wayland منوهای جهانی را با افزونه های پلتفرم غیر KDE Qt می شکند

Wayland AppImages را که پلاگین Wayland Qt خاصی ارسال نمی‌کند، خراب می‌کند

 • https://blog.martin-graesslin.com/blog/2018/03/unsetting-qt_qpa_platform-environment-variable-by-default/ ❌ AppImages را شکست که افزونه Wayland Qt خاصی را ارسال نمی کند. “این روی برنامه‌های اختصاصی، برنامه‌های FLOSS همراه‌شده به‌عنوان appimage، برنامه‌های FLOSS همراه‌شده به‌عنوان flatpaks و توزیع‌شده توسط KDE و حتی خود نصب‌کننده Qt تاثیر می‌گذارد. به نظر من این یک نمایشگر برای اجرای یک جلسه Wayland است.” با این حال، یک راه حل وجود دارد: “AppImages که فقط افزونه XCB را ارسال می کنند، به طور خودکار در حالت xwayland اجرا می شوند” (به زیر مراجعه کنید).

Wayland Redshift را شکست

Wayland کلیدهای میانبر جهانی را می شکند

Wayland برای Xfce کار نمی کند؟

زیر را ببینید.

Wayland روی سخت افزار NVidia به درستی کار نمی کند؟

زیر را ببینید.

Wayland روی سخت افزار اینتل به درستی کار نمی کند

Wayland از اجرای برنامه های رابط کاربری گرافیکی به صورت روت جلوگیری می کند

 • https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1274451 ❌ از 22 اکتبر 2015 خراب شده است (“نه، این فقط sudo را برای برنامه های X11 درست می کند. اجرای کد رابط کاربری گرافیکی به عنوان روت هنوز ایده بدی است.” وقتی نرم افزار سعی می کند من را از انجام آنچه که برخی از توسعه دهندگان فکر می کند “یک ایده بد” است منصرف کند، کاملاً از آن متنفرم. “اما مورد استفاده من، به عنوان مثال، در حال اجرا را در نظر نگرفتم truss برای اشکال زدایی در FreeBSD باید برنامه را به صورت روت اجرا کنید. https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=1323302 نشان می‌دهد که امکان‌پذیر نیست: “این نوع ملاحظات امنیتی بسیار همان چیزی است که “دسکتاپ لینوکس” این روزها در حال انجام است.”)

Wayland نسبت به لینوکس تعصب دارد و BSD را می شکند

 • https://blog.netbsd.org/tnf/entry/wayland_on_netbsd_trials_and ❌ از 28 سپتامبر 2020 شکسته شده است (“Wayland با فرض لینوکس نوشته شده است تا جایی که هر برنامه مشتری تمایل به #شامل دارد، زیرا طراحان Wayland نیازی به تعریف یک روش خنثی از سیستم عامل نمی بینند. شناسه‌های دکمه‌های ماوس را دریافت کنید. (…) به طور کلی، Wayland از ماژولار بودن، قابل حمل بودن و استاندارد بودن سرور X فاصله می‌گیرد. در حال حاضر، X11 همراه با کامپوزیتوری مانند picom یا xcompmgr گزینه بالغ‌تر است.”

Wayland تزئینات پنجره سمت سرور را پیچیده می کند

 • https://blog.martin-graesslin.com/blog/2018/01/server-side-decorations-and-wayland/ ❌ FUD حداقل از 27 ژانویه 2018 (“شنیده ام که گنوم در حال حاضر در تلاش است برای همه برنامه هایی که تزئینات سمت مشتری را اجرا می کنند لابی کند. به نظر می رسد یکی از استدلال ها این است که CSD در Wayland ضروری است.” … “من هستم. از آن سوخته و دیگر به آن علاقه ای ندارم.”) تزئینات پنجره سمت سرور چیزی است که نوار عنوان و دکمه های آن را ایجاد می کند. همه ویندوز روی یک سیستم استوار. آنها باید برای یک سیستم سازگار وجود داشته باشند، به طوری که برنامه های کاربردی نوشته شده به عنوان مثال، Gtk روی دسکتاپ مبتنی بر Qt کاملاً بیگانه به نظر نخواهند رسید، و برای اینکه توسعه دهندگان نتوانند کنترل های تصادفی را در عناوین پنجره ای که به آنها تعلق ندارند قرار دهند. از سوی دیگر، تزئینات سمت مشتری، یکنواختی و یکنواختی را از بین می‌برند، بار اضافی را بر توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و جعبه ابزار تحمیل می‌کنند، و به عنوان مثال، به توسعه‌دهندگان گنوم اجازه می‌دهند تا کنترل‌های تصادفی (که به آنجا تعلق ندارند) را در عناوین پنجره‌ها (مانند دکمه‌ها) قرار دهند. از این رو دستیابی به ظاهر و احساس یکنواخت برای همه برنامه ها بدون توجه به جعبه ابزار مورد استفاده دشوارتر می شود.

Wayland پنجره ها را می شکند و خود را فعال می کنند

Wayland RescueTime را شکست

Wayland مدیران پنجره را می شکند

ظاهراً Wayland (حداقل همانطور که در KWin پیاده‌سازی شده است) به پروتکل‌های EWMH احترام نمی‌گذارد و سایر ابزارهای خط فرمان مانند wmctrl، xrandr، xprop و غیره را خراب می‌کند. لطفاً برای جزئیات بیشتر به بحث زیر مراجعه کنید.

ویلند می شکند _NET_WM_STATE_SKIP_TASKBAR پروتکل

 • https://github.comelectron/electron#33226 (“skipTaskbar هیچ تاثیری روی Wayland ندارد. در حال حاضر از Electron استفاده می شود _NET_WM_STATE_SKIP_TASKBAR برای اینکه به WM بگوییم یک برنامه را از نوار وظیفه مخفی کند، و این روی X11 به خوبی کار می‌کند، اما مکانیزم مشابهی در Wayland وجود ندارد.” راه‌حل‌ها فقط برای مقداری دسکتاپ از جمله GNOME و KDE Plasma.) ❌ از 10 مارس 2022 شکسته شده است

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.