لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4217

پلیس جستجوهای گوگل را برای یافتن مظنونان جستجو می کند. این تاکتیک با اولین چالش قانونی خود مواجه است.

به گفته وکلایش، نوجوانی که متهم به آتش زدن پنج عضو یک خانواده مهاجر سنگالی در دنور، کلرادو شد، اولین فردی است که استفاده پلیس از تاریخچه جستجوی گوگل را برای یافتن فردی که ممکن است مرتکب جرم شده باشد به چالش بکشد.

مخالفت با این ابزار نظارتی، که به عنوان جستجوی کلیدواژه معکوس شناخته می شود، توسط مدافعان حریم خصوصی و حقوق سقط جنین به دقت تحت نظر است. نگران به زودی می‌توان از آن برای تحقیق در مورد زنانی استفاده کرد که در ایالت‌هایی که این روش در حال حاضر غیرقانونی است، اطلاعاتی درباره سقط جنین جستجو می‌کنند.

در اسنادی که روز پنجشنبه در دادگاه منطقه دنور ارائه شد، وکلای این جوان 17 ساله استدلال می‌کنند که پلیس قانون اساسی را نقض کرده است، زمانی که قاضی به گوگل دستور داد تا پایگاه داده گسترده جستجوهای اینترنتی خود را برای کاربرانی که آدرس خانه را تایپ کرده‌اند بررسی کند. قبل از اینکه در 5 اوت 2020 به آتش کشیده شود. سه بزرگسال و دو کودک در آتش سوزی جان باختند.

با توجه به سوابق پلیس، جستجوی سوابق گوگل به بازرسان کمک کرد تا نوجوان و دو دوستشان را که در نهایت در آتش سوزی مرگبار متهم شدند، نشان دهند. همه در زمان دستگیری نوجوان بودند. دو نفر از آنها، از جمله یک نوجوان 17 ساله، به عنوان بزرگسال محاکمه می شوند. هر دو اعتراف به بی گناهی کردند. متهم در دادگاه اطفال و نوجوانان هنوز وارد ادعایی نشده است.

وکلای این جوان 17 ساله می گویند که جست و جو و همه شواهدی که از آن به دست آمده است، باید کنار گذاشته شود، زیرا به یک اکتشاف کور از طریق میلیاردها پرس و جوی کاربران گوگل بر اساس گمان اینکه قاتل آدرس را در جستجو تایپ کرده است، بوده است. بار. وکلا استدلال کردند که این متمم چهارم را که از جستجوهای غیرمنطقی محافظت می کند، نقض می کند.

مایکل پرایس، که وکیل اصلی مرکز اصلاحیه چهارم انجمن ملی وکلای دفاع جنایی و یکی از 17 سال است، گفت: «مردم به تاریخچه جستجوی اینترنتی خود علاقه مند به حفظ حریم خصوصی هستند، که واقعاً آرشیو بیان شخصی شما است. وکلای قدیمی «موتورهای جستجو مانند گوگل دریچه ای برای ورود به انبار وسیعی از اطلاعات آنلاین و راهی هستند که بیشتر مردم آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا می کنند. هر یک از این پرس و جوها چیزی عمیقا خصوصی را در مورد یک شخص نشان می دهد، چیزهایی که ممکن است با دوستان، خانواده یا روحانیون در میان نگذارد.

جستجوی کلمات کلیدی در سال های اخیر به طور فزاینده ای رایج شده است، زیرا پلیس از آنها برای جستجوی مظنونان در جنایات مختلف از جمله استفاده می کند. یک رشته بمب گذاری در تگزاس، سوء استفاده جنسی در ویسکانسین و کلاهبرداری در مینه سوتا. آنها با احکام بازرسی سنتی تفاوت دارند زیرا پلیس بدون دانستن نام مظنون آنها را جستجو می کند. در عوض، آنها به دنبال اطلاعاتی هستند که ممکن است آنها را به یک مظنون برساند.

Google داده‌هایی را درباره تعداد درخواست‌های جستجوی کلمه کلیدی که دریافت می‌کند منتشر نمی‌کند و به درخواستی برای ارائه آن اطلاعات پاسخ نداده است. گوگل همچنین به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

اکنون که دادگاه عالی Roe v. Wade را لغو کرده است، مدافعان حریم خصوصی و گروه های حقوق زنان نگران هستند که جستجوهای کلیدواژه ممکن است به تحقیقات درباره سقط جنین غیرقانونی در ایالت هایی که آنها را غیرقانونی کرده اند گسترش یابد.

افسران پلیس سعی خواهند کرد از افرادی که فکر می کنند این قوانین را نقض می کنند تحقیق کنند. جنیفر لینچ، مدیر دعوای نظارتی در بنیاد Electronic Frontier، یک گروه غیرانتفاعی حقوق مدنی که قصد دارد پرونده را تشکیل دهد، گفت: یکی از راه‌های یافتن آن این است که از Google بخواهیم اطلاعات مربوط به همه کسانی را که برای والدین برنامه‌ریزی شده در یک مکان خاص جستجو کرده‌اند، تحویل دهد. خلاصه ای از چالش این نوجوان 17 ساله برای حکم جستجوی کلمه کلیدی.

«اگر گوگل مجاز باشد یا ملزم به ارائه اطلاعات در این پرونده کلرادو باشد، هیچ چیزی مانع از آن نمی شود که دادگاه در ایالتی که سقط جنین را غیرقانونی کرده است، از گوگل نیز بخواهد اطلاعات مربوط به آن نوع جستجوی کلیدواژه را تحویل دهد.»

حامیان حقوق سقط جنین همچنین نگران حکم‌های مربوط به جنایت جغرافیایی هستند که در آن پلیس از گوگل می‌خواهد اطلاعاتی را در مورد دستگاه‌هایی که در نزدیکی صحنه جنایت بوده‌اند برای یافتن مظنون ارائه کند. این ابزار سال گذشته توسط یک قاضی در ویرجینیا مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شد، اما این حکم پلیس را در سایر نقاط کشور محدود نمی کند.

پلیس دنور، با کمک اداره فدرال الکل، تنباکو، اسلحه گرم و مواد منفجره، چندین هفته پس از آتش‌سوزی به جستجوی کلیدواژه روی آورد، در حالی که هنوز نتوانسته بود افرادی را که در فیلم امنیتی با ماسک‌ها درست قبل از آتش‌سوزی گرفتار شده بودند، شناسایی کنند.

حکم جستجوی کلمه کلیدی که در نوامبر 2020 صادر شد، گوگل را وادار کرد تا هر کسی را که آدرس خانه ای را که در 15 روز قبل از آتش سوزی سوخته است جویا شود. بر اساس پرونده های دادگاه، گوگل اطلاعات 61 درخواست را به همراه آدرس IP – یک شماره منحصر به فرد برای هر رایانه در اینترنت – ارائه کرد. محققان بر روی تعداد انگشت شماری از این سؤالات تمرکز کردند و از Google خواستند اطلاعات دقیق کاربر را برای آنها ارائه دهد. یکی از آنها با این جوان 17 ساله مرتبط بود.

از آنجا، بازرسان سایر فعالیت های آنلاین نوجوان از جمله اسنپ چت، فیس بوک، اینستاگرام و پیام های متنی را بررسی کردند.

تحقیقات نشان داد که این آتش سوزی در تلاشی اشتباه برای انتقام از فردی که یکی از تلفن های متهم را دزدیده بود، به آتش کشیده شد. یک کارآگاه دنور سال گذشته شهادت داد. کارآگاه گفت: پس از آتش‌سوزی، هم‌متهم متوجه شد افرادی که کشته شده‌اند افرادی نیستند که او فکر می‌کرد گوشی را دزدیده‌اند.

وکلای او در درخواستی که پنجشنبه ارائه شد نوشتند، اگر حکم جستجوی کلیدواژه نبود، بازرسان هرگز به این جوان 17 ساله یا دوستانش مشکوک نمی شدند.

وکلا نوشتند: «نقطه شروع جستجوی میلیاردها کاربر گوگل بود و همه آنها بدون ذره ای مدرک برای جستجوی هر یک از آنها بود.

وکلا این جست و جو را نقض حریم خصوصی نه تنها متهم 17 ساله، بلکه تمام افرادی که در مدت 15 روز در گوگل جست و جو کردند، نامیدند.

اداره پلیس دنور از اظهار نظر خودداری کرد. دفتر دادستان منطقه دنور که پرونده را تحت تعقیب قرار می دهد نیز همینطور است.

پرایس گفت که اجازه دادن به دولت برای غربال کردن مجموعه گسترده جستجوهای گوگل شبیه به دسترسی دولت به “افکار، نگرانی ها، سوالات، ترس های” کاربران است.

پرایس گفت: «هر یک از این پرسش‌ها چیزی عمیقاً خصوصی را در مورد یک شخص نشان می‌دهد، چیزهایی که ممکن است با دوستان، خانواده یا روحانیون به اشتراک نگذارد. “روانپزشکان در دنور.” ارائه دهندگان سقط جنین در نزدیکی من هستند. “آیا خدا وجود دارد.” هر روز، مردم برای جستجوی اطلاعات این سؤالات را برای گوگل مطرح می کنند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.