لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4602

با نزدیک شدن به انقضای حق چاپ 95 ساله میکی موس می تواند به زودی دیزنی را ترک کند | شرکت والت دیزنی

در نتیجه قانون کپی رایت ایالات متحده، غول سرگرمی دیزنی می تواند به زودی حقوق انحصاری برخی از شخصیت هایی را که مسئول شناخته شدن جهانی این برند هستند، از دست بدهد، از جمله موشی که به عنوان طلسم آن عمل می کند.

میکی ماوس در سال 2024، تقریباً 95 سال پس از خلقتش در 1 اکتبر 1928، وارد مالکیت عمومی خواهد شد – مدت زمانی که پس از آن حق چاپ بر روی یک اثر هنری ناشناس یا شبه ناشناس منقضی می شود.

دانیل مایدا معاون مدیر کلینیک حقوقی فیلم مستند در دانشکده حقوق UCLA و همچنین وکیل قدیمی رسانه و سرگرمی است. او گفت که انقضای حق چاپ بدون محدودیت نیست.

“شما می توانید از شخصیت میکی موس همانطور که در ابتدا ساخته شده بود استفاده کنید تا داستان ها یا داستان های میکی موس خود را با این شخصیت بسازید. اما اگر این کار را به گونه ای انجام دهید که مردم به دیزنی فکر کنند – که به احتمال زیاد به این دلیل است که آنها مدت زیادی روی این شخصیت سرمایه گذاری کرده اند – در تئوری، دیزنی می تواند بگوید که شما حق چاپ من را نقض کرده اید.

میکی موس برای اولین بار در کارتون سیاه و سفید Steamboat Willie ظاهر شد. این کارتون برای استفاده از صدای همگام شده در انیمیشن پیشگام بود – جایی که حرکات روی صفحه با موسیقی و جلوه های صوتی مطابقت دارد و یکی از قابل تشخیص ترین تصاویر در فیلم و تلویزیون را به نمایش می گذارد.

به گفته موزه ملی تاریخ آمریکا: «در طول سال‌ها، میکی موس تغییرات زیادی در ظاهر و شخصیت خود داشته است. در سال‌های اولیه زندگی، میکی بداخلاق و بداخلاق بیشتر شبیه موش‌های صحرایی بود، با بینی دراز، چشم‌های سیاه، بدنی کوچک با پاهای دوکی و دمی بلند.

در حالی که این اولین تکرار موش مانند میکی از حق چاپ خود محروم خواهد شد، مایدا گفت که دیزنی حق چاپ خود را در مورد تغییرات بعدی در سایر فیلم ها یا آثار هنری تا زمانی که به مرز 95 سال برسد حفظ می کند.

میکی و مینی ماوس در Disneyworld در اورلاندو، فلوریدا. عکس: AugustSnow/Alamy

شخصیت‌های دیگر قبلاً وارد حوزه عمومی شده‌اند: با نتایج غیرقابل پیش‌بینی و تا حدودی تکان‌دهنده.

خرس عسل‌دوست وینی پو از جنگل‌های صد هکتاری و اکثر دوستان حیوانی او در ژانویه امسال وارد مالکیت عمومی شدند و برخی دیگر وقت خود را برای استفاده از شخصیت‌های محبوب تلف نکرده‌اند.

رایان رینولدز، بازیگر، در یک آگهی تبلیغاتی Mint Mobile به وینی پو که اکنون رایگان است، اشاره کرد. در این آگهی، رینولدز کتابی برای کودکان درباره «وینی پیچ»، خرسی با قبض تلفن گران قیمت می خواند.

نگران‌کننده‌تر اینکه پو و دوست صمیمی‌اش Piglet اکنون ستاره‌های وینی پو: خون و عسل هستند، یک فیلم ترسناک که به زودی اکران می‌شود، به نویسندگی و کارگردانی ریس واترفیلد، که این دو را در یک جنایت خونین کشتار می‌بیند. پس از رها شدن توسط دوست قدیمی خود، کریستوفر رابین.

مایدا گفت که برای هنرمندانی مانند واترفیلد مهم است که در خلق آثار جدید بر اساس شخصیت‌های قدیمی از مرز عبور نکنند. برخی از جنبه‌های شخصیتی که عموم مردم آن‌ها را به عنوان بخشی از برند دیزنی می‌شناسند، برای هنرمندانی که می‌خواهند از انقضای حق چاپ استفاده کنند، ممنوع است. اگر یک اثر خاص باعث سردرگمی مردم شود تا فکر کنند واقعاً به دیزنی وابسته است، ممکن است عواقب قانونی بزرگی در پی داشته باشد.

مایدا گفت: «حق نسخه‌برداری محدود به زمان است. «علائم تجاری نیستند. بنابراین دیزنی می‌تواند اساساً یک علامت تجاری دائمی داشته باشد، تا زمانی که از چیزهای مختلف به عنوان علامت تجاری استفاده کند، چه کلمات، عبارات، شخصیت‌ها یا هر چیز دیگری.»

دیزنی ممکن است همچنان علائم تجاری خود را روی عبارات خاص یا لباس های امضایی که شخصیت ها می پوشند، حفظ کند، مانند پیراهن قرمز پو، که واترفیلد عمداً از استفاده از آن در فیلم خود اجتناب کرد.

واترفیلد در مصاحبه ای با Variety گفت: «ما سعی کرده ایم بسیار مراقب باشیم. ما می‌دانستیم که این مرز بین آن‌ها وجود دارد و می‌دانستیم که حق چاپ آنها چیست و چه کارهایی انجام داده‌اند. بنابراین تا جایی که می توانستیم برای اطمینان از این موضوع تلاش کردیم [the film] فقط بر اساس نسخه 1926 آن بود. هیچ کس این را اشتباه نمی گیرد [for Disney]. وقتی جلد این را می‌بینید و تریلرها و عکس‌ها و همه اینها را می‌بینید، هیچ راهی وجود ندارد که کسی فکر کند این نسخه کودکانه آن است.»

دیزنی همچنان حقوق انحصاری ببر پرنده ببر، ببر، را برای یک سال دیگر از زمانی که اولین حضور او در سال 1929 در خانه در گوشه پو، مجموعه داستان‌هایی که توسط خالق وینی پو، AA Milne نوشته شده بود، حفظ کرده است.

سیاسی کردن پو

شرکت والت دیزنی سابقه طولانی در قانون کپی رایت ایالات متحده دارد. سوزان ویلسون که زمانی معاون مشاور عمومی شرکت والت دیزنی برای نزدیک به یک دهه بود، اکنون ریاست دفتر حق چاپ ایالات متحده را بر عهده دارد و بر روابط این شرکت با دولت تاکید می کند.

در ماه مه 2022، جاش هاولی، سناتور جمهوریخواه از میسوری، پس از اینکه دیزنی به طور علنی با لایحه حقوق والدین فلوریدا در زمینه آموزش مخالفت کرد، به دلیل تهدید فهرست گسترده حق چاپ این غول شرکتی، تیتر اخبار شد.

هاولی گفت: «دوران کمک های جمهوری خواهان به مشاغل بزرگ به پایان رسیده است. به لطف حمایت‌های ویژه کپی رایت از سوی کنگره، شرکت‌های بیدار مانند دیزنی میلیاردها دلار درآمد کسب کرده‌اند در حالی که به طور فزاینده‌ای برای بیدار کردن فعالان تلاش می‌کنند. وقت آن است که امتیازات ویژه دیزنی را از بین ببریم و عصر جدیدی از خلاقیت و نوآوری را بگشاییم.»

مایدا واکنش هاولی را «صرفاً سیاسی» خواند.

مایدا با اشاره به لایحه احیای بند حق نسخه‌برداری هاولی که به دنبال محدود کردن حمایت‌های جدید کپی رایت به 56 سال است و عطف به ماسبق کردن این تغییر برای شرکت‌های عظیمی مانند دیزنی که به طور غیرضروری طولانی مدت انحصار حق نسخه‌برداری اعطا شده‌اند، گفت: «هیچ شانسی برای تصویب وجود ندارد».

مایدا گفت: «دیزنی در تلاش برای تمدید شرایط کپی رایت بسیار فعال بوده است. “با موفقیت، آنها دوره خود را برای Mickey و غیره تمدید کردند، اما من شک دارم که آنها بتوانند تمدیدهای اضافی دریافت کنند. من فکر می کنم این پایان خط خواهد بود.»

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.