لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4617

ماهواره ها منبع نشت متان را برای مبارزه با بحران آب و هوایی پیدا می کنند

در طول پنج سال، بزرگترین شرکت گاز طبیعی کالیفرنیا تعداد انگشت شماری هشدارهای مهم در مورد فرار متان از زیرساخت های خود دریافت کرد. ممکن است نشت ها برای مدت طولانی تری شناسایی نشده باشند.

این هشدارها به شرکت گاز کالیفرنیای جنوبی از سوی تنظیم‌کننده‌های ایالتی صادر شد که بین سال‌های 2016 تا 2021 با ناسا برای شناسایی توده‌های بزرگ متان از صنایع نفت و گاز، کشاورزی و زباله با استفاده از هواپیماهای حامل حسگرهای از راه دور با وضوح بالا، همکاری کردند.

طی چند روز، شرکت گاز کالیفرنیای جنوبی نشت ها را تایید کرد و خطوط لوله را تعمیر کرد. این شرکت همچنین ظرف چند ماه دریچه ای را در ایستگاه کمپرسور تعویض کرد و میزان متان آسیب رسان وارد شده به جو را محدود کرد.

تا پایان سال آینده، حسگرهای از راه دور با دو ماهواره به عنوان بخشی از دوره جدید پاسخگویی جهانی در مورد آب و هوا به فضا خواهند رفت. ماهواره‌ها اکنون می‌توانند نشت متان را تقریباً در هر نقطه مشخص و کمیت کنند و در عرض چند روز، رایانه‌ها می‌توانند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را با هوش مصنوعی محاسبه کنند.

این به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا نشت‌ها را سریع‌تر برطرف کنند و – به همان اندازه مهم – کشورها و شرکت‌هایی را که دانشمندان گمان می‌کنند میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را کمتر گزارش می‌کنند، افشا می‌کند.

مهار متان است یکی از سریع ترین راه ها برای کاهش گرمایش زمینزیرا در حالی که متان 80 برابر دی اکسید کربن قدرت گرمایشی دارد، تنها حدود یک دهه در جو دوام می آورد. دی اکسید کربن برای قرن ها دوام می آورد.

اما کشف متان قوی بسیار چالش برانگیزتر است. نشت‌ها غیرقابل پیش‌بینی هستند و یافتن آنها معمولاً مستلزم مطالعات میدانی پرهزینه با هواپیما و دوربین‌های مادون قرمز دستی است که گاز بی‌رنگ را قابل مشاهده می‌کنند. این رویکرد فقط یک عکس فوری در زمان ارائه می دهد.

“در دهه گذشته، ماهواره ها عمدتاً برای تعیین کمیت انتشار در مقیاس بزرگ استفاده شده اند. این مهم است، اما کلید دیگر داده های به موقع و قابل اجرا است تا اپراتورها بتوانند نشت ها را پیدا کرده و رفع کنند و تأیید کنند که ثابت می مانند. این یک تغییر بزرگ است. رایلی دورن، مدیر عامل کربن مپر – که مدیریت پرتاب را بر عهده دارد – گفت.

این غیرانتفاعی نتیجه بررسی متان کالیفرنیا است که دورن در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در لا کانادا فلینتریج، کالیفرنیا آغاز کرد. را پروژه تحقیقاتی اخیراً از آن جلوگیری کرد 48000 متریک تن متان از ورود نفت، گاز، محل‌های دفن زباله و گودال‌های کود به اتمسفر – معادل خروج نزدیک به 260000 خودرو از جاده‌ها. این رقم می تواند بیش از دو برابر شود، یک بار که پروازهای بعدی اقدامات شرکت ها را تأیید کنند.

به نوبه خود، SoCalGas گفت کاهش یافته است انتشار گازهای متان فراری 37 درصد از سال 2015، عمدتاً به دلیل نظارت بیشتر هوایی و زمینی و کاهش شدید گازهای خروجی در طول تعمیر و نگهداری و تعمیرات.

Deanna Haines، مدیر ارشد محیط‌زیست پایداری و برنامه‌ریزی SoCalGas، گفت که هواپیماها حدود دو سوم 100000 مایل خط لوله این شرکت را در طول یک سال ترسیم می‌کنند. با این حال، یک ماهواره می تواند نشت هایی را که بین آن بررسی ها اتفاق می افتد، شناسایی کند.

هاینز گفت: «یک ماهواره می‌تواند سه یا چهار عکس در روز بگیرد، بنابراین شما می‌توانید چیزها را خیلی سریع‌تر پیدا کنید و به داده‌ها اطمینان بیشتری داشته باشید. “هر مجموعه چشم اضافی و کمک به شناسایی نشت های بزرگتر واقعا مهم است.”

این طرح نگاهی اجمالی به پتانسیل Carbon Mapper پس از استقرار کامل ارائه می دهد. این شرکت تنها نیست شرکت نظارت بر انتشار گازهای گلخانه ای کانادا GHGSat، از ماه مه، شش ماهواره به اندازه امواج مایکروویو داشت که به دور زمین می چرخیدند، با برنامه ریزی چهار مورد دیگر تا پایان سال 2023. نفت رشته های تحصیلی مانند شل، شورون و توتال انرژی، GHGSat را برای کاهش نشت و تحقیق درباره انتشار گاز متان در دریا، جایی که نزدیک به 30 درصد از تولید نفت و گاز در آن انجام می‌شود، استخدام کرده‌اند. در سال‌های اخیر، GHGSat رویدادهای “ابر ساطع کننده” را نیز شناسایی کرده و اپراتورها را مطلع کرده است. اخیراً از بزرگترین معدن زغال سنگ روسیه.

صندوق دفاع از محیط زیست نیز سال آینده ماهواره خود را پرتاب خواهد کرد. MethaneSAT مناطق وسیع تری را تصرف خواهد کرد که بیش از 80 درصد از تولید نفت و گاز جهان را تشکیل می دهند. این یک توسعه است پروژه تحقیقاتی چند ساله غیرانتفاعی نشان داد که انتشار متان از زنجیره تامین گاز طبیعی ایالات متحده 60 درصد بیشتر از برآوردهای دولت است.

مارک براونشتاین، معاون ارشد انرژی EDF، گفت MethaneSAT می تواند منابع پراکنده بیشتری از گازی را که ماهواره هایی مانند ماهواره های آژانس فضایی اروپا ممکن است از دست بدهند، شناسایی کند. یک برنامه کامپیوتری می تواند به طور خودکار داده ها را در عرض چند روز به جای چند ماه تجزیه و تحلیل کند.

دانشمندان قبلا از داده ها استفاده کرده اند از ماهواره ها شناسایی و اندازه گیری نشت متان و نشان می دهد که این مشکل گسترده تر از آن چیزی است که قبلاً فکر می کردند، اما این تحقیق می تواند زمان زیادی طول بکشد.

براونشتاین گفت: داده های به موقع مهم است. ایده این است که به روشی اطلاع رسانی کنیم که منجر به عمل شود.

براونشتاین اضافه کرد که MethaneSAT و صورت فلکی رو به رشد ماهواره ها شبیه عکاسی با لنزهای دوربین متفاوت است. در مجموع، آنها می توانند به ردیابی نحوه عملکرد کشورها و شرکت ها در اهداف کاهش انتشار کمک کنند.

بیش از 100 کشور سال گذشته در جریان کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد، پیمان جهانی متان را امضا کردند. امضاکنندگان توافق کردند که انتشار گاز متان را تا پایان دهه 30 درصد کاهش دهند، اگرچه برخی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز از جمله چین، هند و روسیه هنوز امضا نکرده اند.

سازمان ملل است تجمع گازهای گلخانه ای متان از ماهواره ها و سایر منابع به یک پایگاه داده جهانی، با شروع صنعت انرژی، این امکان را فراهم می کند تا ردیابی چه کسانی به وعده های خود عمل می کنند و چه کسانی عقب مانده اند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.