لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4673

آیا McKinsey & Co. ریشه همه شیطان است؟

انرون با حمله به ساختارهای صنعتی سنتی و تجزیه آن به عنوان یکی از مبتکرترین شرکت های جهان شهرت پیدا کرده است.

-گزارش مک کینزی که چند ماه قبل از فروپاشی انرون منتشر شد.

>

راجات گوپتا بیش از یک عضو هیئت مدیره گلدمن ساکس، پراکتر اند گمبل و دیگران بود. او از سال 1994 تا 2003 McKinsey & Co را اداره کرد و تا سال 2007 یکی از شرکای ارشد مک کینزی بود.

زمانی که کمیسیون اوراق بهادار و بورس اتهامات مربوط به معاملات داخلی را علیه گوپتا مطرح کرد، بیش از اینکه او را به کلاهبردار بودن متهم کرد، انجام داد. این موضوع به شرکتی که مسئولیت برخی از بدترین ایده های مالی تاریخ را با موفقیت پشت سر گذاشته بود، روشن کرد.

مک کینزی، شرکت مشاوره جهانی، استراتژی‌های مشکوکی را برای همه شرکت‌ها از انرون گرفته تا جنرال الکتریک ایجاد کرده است. در واقع، هرجای دنیا که فاجعه مالی رخ داده است، اگر به اطراف نگاه کنید، جایی در پس زمینه، McKinsey & Co است در نزدیکی

این یک اتهام بسیار مهم است. اما با توجه به سوابق این شرکت، آن را خسته می کند. برخی از استراتژی های مشکوک تر مک کینزی:

• با حمایت از جیب های جانبی و حسابداری خارج از ترازنامه برای انرون، به عنوان “شرکت سازنده انرون” شناخته شد (نگهبان، بیزینس ویک)

• استدلال کرد که نیویورک در حال از دست دادن تجارت مشتقه به لندن است، و باید با جدیت بیشتری پذیره نویسی مشتقه را دنبال کند (خلاصه دلالان سرمایه گذاری)

• جنرال الکتریک پس از پیروی از توصیه مک کینزی در سال 2007 – درست قبل از شروع بحران مالی – بیش از 1 میلیارد دلار از دست داد. (دفتر کل)

• توصیه به AT&T (آزمایشگاه های بل تلفن های همراه را اختراع کردند) مبنی بر اینکه آینده چندانی برای تلفن های همراه وجود ندارد (WaPo)

• Allstate پرداخت‌های قانونی ادعاهای خودکار را در استراتژی McK&Co کاهش داد (بلومبرگ، CNN NLB)

• سوئیسیر پس از اجرای استراتژی مک کینزی ورشکست شد (بیزینس ویک)

• به شرکت راه‌آهن بریتانیایی ریل‌تراک توصیه شد که «هزینه‌های زیرساختی را کاهش دهد» که منجر به تعدادی تصادفات مرگبار و متعاقب آن فروپاشی راه‌آهن شد. (هفته املاک، مستقل)

هیچ شرکت مشاوره ای تا زمانی که مک کینزی وجود داشته است، سابقه ای بدون نقص نداشته باشد. اما تعداد کل کلسترفاک‌ها و نارسایی‌های مک‌کینزی که با آن‌ها مرتبط هستند، همچنان ادامه دارد.

سوال امروز فراتر از تجارت غیرقانونی خودی مدیر عامل سابق آنها است – چه چیزی در مک کینزی وجود دارد که به آنها اجازه می دهد توصیه های بسیار وحشتناک و از نظر قانونی مشکوک ارائه دهند و در عین حال از سرزنش فرار کنند؟

طعنه آمیز است که رئیس سابق آنها در هیئت مدیره GS بود – شاید مک کینزی اکنون بتواند با گلدمن ساکس، به عنوان جدیدترین، به این جمع بپیوندد. آشکار شد به عنوانماهی مرکب خون آشام بزرگ دور چهره بشریت پیچیده است و بی امان قیف خون خود را در هر چیزی که بوی پول می دهد گیر می کند.

این کار برای مت طیبی به نظر می رسد. . .
>

همچنین ببینید:
گوپتا “کشیش اعظم” مک کینزی توسط SEC به راجاراتنام مرتبط شد (بلومبرگ)

آیا مک کینزی می تواند یک راز را حفظ کند؟ (NYT)

کتاب ها:
داکتران جادوگر: ایجاد حس در راهنمای مدیریت توسط جان میکلتویت و آدریان وولدریج

شرکت خطرناک: مشاوران مدیریت و مشاغلی که آنها را نجات می دهند و خراب می کنند توسط جیمز اوشی

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.