لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4650

مشکل رایگان – مجله DESK

بازار نرم افزار و اپلیکیشن در 30 سال گذشته به شدت تکامل یافته است. در مورد آن فکر کنید: نرم افزار مصرف کننده فقط 20 سال پیش به سختی وجود داشت. در آن زمان، بیشتر نرم‌افزارهای سازمانی بزرگ یا شرکت‌هایی بودند که روی توسعه نرم‌افزار برای حرفه‌ای‌ها متمرکز بودند.

به طور کلی، فهمیده شد که نرم افزار هزینه دارد. نرم افزار مصرف کننده متوسط ​​مقرون به صرفه نبود. یک مجوز برای نصب بر روی رایانه شما ممکن است صدها یا هزاران دلار هزینه داشته باشد.

صنعت فناوری با حمایت میلیاردها دلار بودجه رشد کرد. سپس در سال 2008، اپل فروشگاه اپلیکیشن را معرفی کرد. برنامه های پولی در اپ استور تولید شدند، اما بسیاری دیگر رایگان بودند. از ابتدا، این درک برای مصرف کننده عادی بود. برنامه‌ها یا رایگان هستند یا می‌توانید آنها را با قیمت پایین – کمتر از یک دلار یا بیشتر از آن – دریافت کنید.

قوانین وضع شد. هر چه شرکت‌ها بیشتر متوجه شوند که یک محصول رایگان اولیه فرصت‌هایی برای دسترسی گسترده به ارمغان می‌آورد، بیشتر این ایده را در ذهن خود حک می‌کردیم که نرم‌افزار باید رایگان باشد. البته، این جهت توسط شرکت های نرم افزاری عظیمی انجام شد که درآمد خود را از جاهای دیگر به دست آوردند. آن‌ها می‌توانستند از پس دادن محصولات رایگان برآیند.

فقط به اکثر محصولات گوگل، فیسبوک یا اپل نگاه کنید. هر برنامه یا محصول نرم افزاری که امروزه از صنعت فناوری بیرون می آید، معمولا رایگان است. و منطقی است. اگر چیزی مانند اسنپ چت یا اینستاگرام راه اندازی می کنید، شرکتی با رشد بالا هستید. به این معنی که ابتدا روی مقیاس بندی تمرکز می کنید و بعداً نگران جنبه پولی خود هستید. شاید هیچوقت نگرانش نباشی اگر استطاعت مالی دارید که نرم افزار خود را تحویل دهید، پس مطمئن باشید، چرا که نه؟

در اینجا این مسئله بی سر و صدا وارد می شود. اگر اکثر برنامه ها یا نرم افزارها رایگان باشند، انتظارات ما را از نرم افزار به طور کلی تغییر می دهد. ما از فیس بوک، گوگل، اسنپ چت و اینستاگرام استفاده می کنیم و هرگز حتی یک دلار برای آنها پرداخت نکرده ایم. و اگر موافقت کنیم که چند دلار برای نرم‌افزار یا برنامه بپردازیم، انتظار داریم برای همیشه به‌روزرسانی‌های رایگان انجام شود. اگر شما فیسبوک، گوگل یا مشابه آن نباشید، تقریبا غیرممکن است که یک کسب و کار را بر اساس آن انتظار حفظ کنید.

علاوه بر این، این مدل ارزش ذاتی محصول شما را ارزان می کند. در هر زمینه دیگری، رایگان به معنای ارزان یا دور ریختنی است: نمونه‌های رایگان، برگه‌ها، جزوه‌ها یا توصیه‌ها ارائه می‌شوند و به راحتی با آنها برخورد می‌شود. هر چه کمتر روی چیزی که داریم سرمایه گذاری کنیم، معنا و ارزش کمتری دارد. با این حال عجیب است که وقتی نوبت به نرم افزار می رسد، هنوز انتظارات زیادی برای محصولات رایگان داریم. به ما یاد داده اند که انتظارش را داشته باشیم. بنابراین ما نیاز به پشتیبانی، زمان و پول بیشتری داریم که باعث تخلیه بیشتر شرکت می‌شود. محصولات رایگان مشتریان با کیفیت پایین را جذب می کنند.

پس شرکت‌های نرم‌افزاری کوچک‌تر و مستقل چطور؟ به نظر می رسد به اندازه ساختن یک محصول و دریافت پول برای آن بدیهی است، اما ذهن مصرف کنندگان برای دریافت نرم افزار رایگان مشروط شده است. تنها راه برای دریافت هزینه برای آنچه ارائه می‌دهید، هدف قرار دادن مشتریان سازمانی در مقیاس بزرگ، یا یافتن جایگاه مناسب و بازاریابی نرم‌افزار خود برای کسب‌وکارهای کوچک و حرفه‌ای است.

این غم انگیز و ناامید کننده است که با وجود امکان بی نهایت اینترنت و فناوری، امروزه تعداد کمی از شرکت های نرم افزار مستقل وجود دارند و تعداد کمی قادر به ادامه حیات طولانی مدت هستند. حتی بیشتر ناراحت کننده است که چقدر برای تازه واردان سخت است که وارد بازار شوند. بسیاری از شرکت های کوچک با جاه طلبی های بزرگ شروع به کار می کنند تا توسط شرکت های بزرگتر خریداری شوند و سپس آن را به یک محصول رایگان تبدیل کنند. آنها توانایی دویدن به تنهایی را ندارند.

پاسخ به ظاهر ساده برای هر کسی که امروز وارد بازار نرم افزار می شود: چیزی با ارزش بسازید و در اسرع وقت برای نرم افزار یا برنامه خود هزینه کنید. شما نه تنها قادر خواهید بود زنده بمانید و به کار بر روی محصول خود ادامه دهید، بلکه به معکوس کردن این تصور که نرم افزار قرار است رایگان باشد نیز کمک می کنید. محصول خود را از ابتدا یا در اسرع وقت شارژ کنید. هرچه بیشتر منتظر بمانید تا محصول خود را به ساختار قیمت‌گذاری پولی منتقل کنید، متقاعد کردن کاربران خود در مورد ارزش محصول برای شما سخت‌تر خواهد بود.

یا شاید رایگان آینده است. آینده‌ای که اکثر برنامه‌ها و نرم‌افزارهای مورد استفاده ما متعلق به شش شرکت بزرگ است که آن‌ها را به‌صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند، زیرا می‌توانند از راه‌های دیگر از نظر مالی از خود حمایت کنند – مثلاً از طریق تبلیغات یا فروش داده.

شاید ما به سمت زمانی حرکت می کنیم که دیجیتال رایگان شود. نرم افزار رایگان، محتوای رایگان، سرگرمی رایگان. اما در نهایت، مصرف کننده خواهد پرداخت. ما با حفظ حریم خصوصی خود، با از دست دادن شرکت های نرم افزاری مستقل، با از دست دادن نوآوری ها و گزینه ها، پرداخت خواهیم کرد. سوال این است که ما حاضریم چه چیزی بپردازیم.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.