لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4871

Apple II “Lemmings” اثبات مفهوم

Apple II “Lemmings” اثبات مفهوم

این صفحه در مورد اثبات مفهومی است تا ببینیم که آیا بازی Lemmings در سال 1991 می تواند روی رایانه Apple II از سال 1977 اجرا شود یا خیر.

این یک نسخه کامل از بازی نیست، فقط ده سطح اول با تغییرات مختلف در گیم پلی به دلیل محدودیت های Apple II است.جزئیات

من در حال تماشای یک ویدیوی 30 ساله در Lemmings بودم و بعد یک اتفاق خطرناک رخ داد، متوجه شدم که رنگ‌ها چندان دور از پالت استخدام Apple II نیستند. بنابراین من از پروژه Peasant’s Quest خود فاصله گرفتم و از تمام مهارت‌های گرافیکی با وضوح بالا استفاده کردم تا ببینم چه چیزی می‌توانم پیاده‌سازی کنم.


فیلم های

ضبط نسخه 1.00 بر روی پلاتین واقعی Apple IIe:


اسکرین شات ها

توجه: این ها با شبیه ساز AppleWin گرفته شده اند.

صفحه نمایش مقدماتی سطح. در Apple IIe این تقسیم گرافیکی/متن غیرممکن را دریافت می کنید (با فرض اینکه شبیه ساز شما از ثبات VBLANK پشتیبانی می کند):

سطوح مختلف. کاملا قابل پخش (البته محدود به یک صفحه نمایشگر):

شکستن یک سطح:

دیدن آن سخت است، اما دکمه نابود کردن همه کار می کند و من حتی برخی از جلوه های ذرات را برای انفجار اجرا کردم. به سختی می توان در ویدئوها مشاهده کرد زیرا تبدیل ترکیبی کامپوزیت->HDMI->USB در جزئیات دقیق مانند ذرات تک پیکسلی بسیار بد است.

بازی بر روی سخت افزار واقعی با یک CRT واقعی، با استفاده از یک فلاپی واقعی. این پیری مصنوعی روی برچسب فلاپی نیست، بلکه تونر چاپگر لیزری من کم است.


سیستم مورد نیاز

 • هر نوع Apple II با 48k RAM باید کار کند (II/II+/IIe)
 • برای صدا/موسیقی به 64 هزار رم نیاز دارید
 • برای موسیقی (و ساعت دقیق) به کارت صدای Mockingboard نیاز دارید
 • برای پیام‌های معرفی صفحه تقسیم شده به یک IIe نیاز دارید
 • همچنین باید روی IIc یا IIgs اجرا شود اما به دفعات آزمایش نشده است

چگونه می توانم آن را بازی کنم؟

 • می توانید تصویر زیر را دانلود کنید و سپس آن را روی یک ماشین واقعی اجرا کنید.
 • می توانید تصویر را دانلود کرده و روی شبیه ساز اجرا کنید. تعداد زیادی وجود دارد، من از Applewin تحت WINE در لینوکس استفاده می کنم (حتما Mockingboard را تحت پشتیبانی صدا فعال کنید).
 • در تئوری ممکن است بتوانید آن را در مرورگر خود در بایگانی اینترنتی در اینجا پخش کنید:

  Apple II Lemm در آرشیو اینترنت

دانلودها

تصویر دیسک

منبع

همچنین می توانید برخی از یادداشت های توسعه دهنده را در README بخوانید.


کنترل ها

 • WASD یا کلیدهای جهت دار نشانگر را حرکت می دهند
 • فاصله یا بازگشت را انتخاب می کند
 • 1-8 میانبرهایی برای انتخاب مشاغل هستند
 • J پشتیبانی جوی استیک را تغییر می دهد (به خوبی آزمایش نشده است)
 • ! تقلب می کند
 • ESC کنار می رود
 • در صفحه عنوان 1-9 سطح شروع را انتخاب می کند

بسته های توسعه

اکنون موتور را انجام داده‌ام، ساختن بسته‌های توسعه سطح نسبتاً ساده است.


مینی فاک

 • س. آیا قرار است بازی کامل را بسازید؟

  A. نه.

 • س. آیا می توانید سطوح بیشتری بسازید؟

  A. ده به خوبی روی یک فلاپی قرار می گیرد. سطوح در بازی اصلی تکرار می‌شوند (پس‌زمینه یکسان، تعداد شغل‌های مختلف موجود، همچنین موسیقی در نهایت تکرار می‌شود) و من احتمالاً می‌توانم چیزی را با آن هک کنم، اما در پایان اگر می‌خواهید راه‌های مختلفی را امتحان کنید تا یک سطح را شکست دهید، راحت باشید. برای استفاده ‘!’ تقلب کنید و از مشاغلی که می خواهید استفاده کنید.

 • س. نوشتن این سخت بود؟

  پاسخ.

 • Q. آیا این اولین نسخه 8 بیتی است؟

  پاسخ: نه، حتی نسخه اول 6502 نیست. نسخه های Commodore 64 و نسخه های Nintendo NES وجود داشت. حتی یک نسخه ZX Spectrum وجود داشت. من می خواهم فکر کنم که این نسبت به برخی از آنها مطلوب است.

 • س. آیا قبلاً Apple II Lemmings وجود نداشت؟

  A. به نوعی مانند وضعیت پورتال وجود داشت a

  بازی دهه 1980 با همان نام بازی بسیار محبوب‌تر بعدی
  .

 • Q. نه، منظور من برای Apple IIgs بود.

  پاسخ. اگرچه خود LemminGS یک
  بندر غیر رسمی توسط Brutal Deluxe
  .

 • س. آیا باید تحت تأثیر این موضوع قرار بگیرم؟ Lemmings یک بازی قدیمی است.

  الف. اگر در دهه 80 نبودید، توصیف سرعت بهبود سخت افزار رایانه دشوار است. Lemmings در اصل در سال 1991 برای OCS Amiga نوشته شد و بر روی سایر ماشین های 16 بیتی اجرا شد.

  سخت‌افزار Apple II (بیشتر از نسخه اولیه در سال 1977 بدون تغییر) یک دستگاه بسیار کندتر، 8 بیتی و دارای حافظه محدود است که هیچ شتاب گرافیکی مطلقاً ندارد. آتاری 8 بیتی و Commodore 64 چیزهایی مانند sprites سخت افزاری و اسکرول و تایمر و وقفه های vblank دارند. Apple II فقط یک 6502 هک شده با گیت های منطقی سری 7400 و یک ماشین تحریر تلویزیونی با شکوه برای خروجی گرافیک است.

 • س. آیا این در دو استخدام بهتر به نظر نمی رسد؟

  پاسخ. بله، یک Apple IIe با 128 هزار رم می‌تواند حالت Double- Hires را با 16 رنگ انجام دهد که احتمالاً کمی به رنگ اصلی نزدیک‌تر است. با این حال، اگر فکر می‌کردید داشتن گرافیک خوب در HGR بد است، احتمالاً با DHGR بدتر است.

  همچنین، من دوست دارم بازی‌هایم را روی دستگاه‌های قدیمی‌تری مانند II+ اجرا کنم. این یک چالش اضافی است، و همچنین می توانم از مقایسه افراد Commodore 64 اجتناب کنم.

 • س. آیا می توانم حداقل با ماوس بازی کنم؟

  A. در حال حاضر پشتیبانی از ماوس وجود ندارد. ماوس یک چالش است، به خصوص که معمولاً موش ها در اسلات شماره 4 زندگی می کنند و با تخته مسخره در تضاد هستند. در حال حاضر با صفحه کلید گیر کرده اید (یا پشتیبانی آزمایشی جوی استیک را امتحان کنید).

 • س. اما پشتیبانی از صفحه کلید بسیار بد است …

  A. بله، این به دلیل افتضاح بودن سخت افزار صفحه کلید Apple II/II+ است. من احتمالاً می‌توانم در IIe/IIc یا حتی در II+ با استفاده از تایمرهای Mockingboard کار بهتری انجام دهم. من باید در مورد آن فکر می کنم.

 • س. آیا شما موسیقی را نوشتید؟

  پاسخ. شخصی موسیقی را به عنوان فایل YM5 ضبط کرده بود، که من یک پخش کننده برای آن دارم (تراشه صدای Atari ST کم و بیش مشابه تراشه AY-3-8910 است که در Mockingboard یافت می شود).

 • س. چرا اعداد شغلی به طور عجیبی تعدیل می شوند؟

  الف. گرافیک Apple II در مضرب 7 پیکسل اتفاق می افتد (در واقع آزاردهنده تر است، مضرب 3.5 با تضاد رنگ است). من از گرافیک های DOS/Amiga به عنوان پایه استفاده کردم و آنها کارها را در مضرب 8 انجام می دهند، بنابراین همه چیز در یک راستا قرار نمی گیرد. برای ایجاد یک روال چاپ اعداد که می تواند بلوک های 8 پیکسلی را در بر بگیرد، کد زیادی نیاز است. متناوبا (و احتمالاً یک راه حل بهتر) فقط این است که گرافیک کار را 7 پیکسل پهن کنید، اما این کار اضافی خواهد بود.

 • س. آیا نویسنده اصلی از این موضوع آگاه است؟

  پاسخ. دعواهای قبلی که انجام داده‌ام مربوط به بازی‌های آمریکایی یا فرانسوی، مکان‌هایی با نوستالژی Apple II بود. من فکر نمی‌کنم بسیاری از مردم اسکاتلند Apple II داشته باشند، بنابراین احتمالاً برای آنها جالب نیست.


یادداشت های توسعه

13 آوریل 2022 — نسخه 1.01

به روز شد تا پشتیبانی Apple IIc کار کند (حداقل تحت MAME). این شامل موسیقی Mockingboard و جلوه بسیار حساس VBLANK تقسیم / صفحه نمایش است. من همچنین پشتیبانی از IIgs را آزمایش کردم، به نظر می رسد نسبتا خوب است، اما سریع اجرا می شود مگر اینکه آن را به حالت compat رها کنید.

13 آوریل 2022 — نسخه 1.00

انیمیشن‌های اضافه شده و انفجارهای ثابت، به علاوه می‌توانید در تمام 10 سطح بازی کنید. من قصد دارم این نسخه 1.0 را اعلام کنم.

4 آوریل 2022 — نسخه 0.08

رفع چند اشکال تاسف بار تصادف / glitching. دیگر نباید با اشاره گر یا لمینگ هایی که از لبه صفحه خارج می شوند، چیزها را خراب کرد.

3 آوریل 2022 — نسخه 0.07

مشاغل مختلف همگی باید کم و بیش کارآیی داشته باشند، اگرچه سازندگان کاملاً شبیه بازی واقعی نیستند. بازی در واقع ردیابی می کند که چه تعداد از هر شغلی که باقی مانده است و محدودیت ها را اعمال می کند. آنها را نیز چاپ می کند، اگرچه به دلیل مشکلات تراز 7 پیکسلی Apple II به خوبی با گرافیک هماهنگ نیستند. حالت تست/تقلب اضافه شد (نقطه تعجب) که به شما مشاغل بیشتری می دهد.

31 مارس 2022 — نسخه 0.06

همه کارها اجرا شده اند، اگرچه سازندگان به کار زیادی نیاز دارند و کوهنوردان می توانند روی مسدود کننده ها طاق بزنند. همچنین اکنون 10 سطح داشته باشید.

28 مارس 2022 — نسخه 0.05

سطح 6 اضافه شد. بلاکرها و ماینرها اکنون کم و بیش پیاده سازی شده اند.

25 مارس 2022 — نسخه 0.04

پیشرفت های بیشتر اکنون می توانید شناور بسازید، بنابراین می توانید سطح 2 را شکست دهید.

23 مارس 2022 — نسخه 0.03

اضافه شدن چاپ مناسب سطوح و درصدهای پایانی. می تواند تا 10 لمینگ را در یک زمان روی صفحه داشته باشد (بازی می تواند کارهای بیشتری انجام دهد، اگرچه در نهایت واقعاً سوسو می شود). اگر خیلی دور بیفتند حالا می‌پاشند.

20 مارس 2022 — نسخه 0.02

اکنون پس‌زمینه/موسیقی برای 5 سطح داشته باشید. هنوز فقط یک لمینگ، با حفار تنها توانایی. زمانی را تلف کرد که به حفار اجازه داد تا از صفحه نمایش به داخل RAM اصلی فرار کند، که به ناچار منجر به تبدیل شدن او به موجودی با انرژی خالص قبل از گفتن چیزی در مورد “ROD” قبل از خراب کردن سیستم شد.

15 مارس 2022 — نسخه 0.01

در نهایت منتشر شد، در نهایت جا دادن همه چیز در 24k چالشی بیش از حد انتظار بود. البته فضای بیشتری نسبت به RAM/Disk وجود دارد، اما کدگذاری آن کد پشتیبانی اضافی مدتی طول می کشد.

? مارس 2022

موزیک را برای پخش کردم. من فقط موزیک YM را پیدا کردم، نه pt3، بنابراین برای پخش به رم قابل توجهی نیاز دارد. آن را در کارت زبان قرار دهید و آن را به 12k محدود کنید که تقریباً 15 ثانیه موسیقی در 50 هرتز است، بنابراین باید نمونه‌های خام را در پشت صحنه تعویض یا از حالت فشرده خارج کنید. بیش از 20 ثانیه طول می کشد تا یک قطعه فریم 512 از حالت فشرده خارج شود تا زمانی که این اتفاق می افتد، گیم پلی برای مدت کوتاهی مکث می کند، اما حداقل صدا قطع نمی شود.

4 مارس 2022

کار در این مورد را آغاز کرد. احتمالا چیزهای بهتری دارم که باید روی آنها کار کنم.


دیگر اپل II Demakes


سایر نسخه های نمایشی نرم افزار VMW


سایر پروژه های Apple2


بازگشت به صفحه تولید نرم افزار VMW

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.