لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=4910

آخرین مرد کریپتو ایستاده | اقتصاد دان

تیدو سال پیش از این به ندرت کسی در جریان اصلی امور مالی در مورد سم بنکمن-فرید شنیده بود ftxصرافی ارز دیجیتالی که او در سال 2019 راه‌اندازی کرد. هر دو شهرت بیشتری به دست آوردند، ابتدا با بالا رفتن شور و هیجان کریپتو و سپس با سقوط کریپتو به زمین. آقای بانکمن-فرید (که به طور گسترده با نام sbf) اخیرا در مرکز تلاش ها برای نجات شرکت های تحت محاصره قرار گرفته است. برای برخی از ناظران، این نقش مأموریت‌های نجات سازمان‌دهی شده توسط جان پیرپونت مورگان و دیگر دستیاران بانکی آمریکا را در اوایل قرن بیستم به یاد می‌آورد. مقایسه به طرز شگفت انگیزی آموزنده است.

رکود اخیر ویرانی را در پی خود بر جای گذاشته است. برخی از شرکت‌های وام‌دهنده کریپتو، به ویژه درجه سلسیوس، سقوط کرده‌اند. برخی از استیبل کوین ها، مانند ترا، از بین رفته اند. حداقل یکی از صندوق های تامینی رمزارز، Three Arrows Capital، از بین رفته است. برآوردهای sbfثروت شخصی او نیز از 26 میلیارد دلار کمی بیش از سه ماه پیش به نزدیک به 8 میلیارد دلار در حال حاضر کاهش یافته است. با این حال، شرکت های او (ftx و Alameda، یک شرکت تجاری) به نظر می رسد که بازماندگان بزرگ هرج و مرج اخیر هستند. ftx تعداد کارکنان را نسبتاً پایین نگه داشته بود. sbf گفته است که این مبادله همچنان سودآور است. در دورهای مالی به موقع در اوایل سال جاری شاهد جمع آوری تسلیحات جهانی و آمریکایی هر کدام 400 میلیون دلار بود. که فعال کرده است sbf برای کمک به دیگران نیازمند در ژوئن Voyager Digital، یک کارگزار، وام هایی به ارزش 485 میلیون دلار از Alameda دریافت کرد. BlockFi، معامله گر دیگر، یک خط اعتباری گردان دریافت کرده است ftxبازوی آمریکایی

برای برخی این به وحشت بانکی آمریکا در سال 1907 بازمی گردد. اقتصاد در رکود بود. در پایان آن سال، شرکت با سرمایه نازک Knickerbocker Trust، یکی از بزرگترین شرکت های مالی آمریکا در آن زمان، سقوط کرد. جی پی مورگان در ادامه مجموعه ای از نجات های خصوصی را با سایر سرمایه گذاران سازماندهی کرد و به منظور جلوگیری از فرار، سپرده های ده ها میلیون دلاری را به بانک های مختلف ارائه کرد. این اقدامات معمولاً با جلوگیری از یک بحران عمیق تر و مخرب تر شناخته می شوند. هیچ اعتماد دیگری زیر بار نرفت.

بنابراین، در نگاه اول، این مقایسه برای شما قابل قبول است sbf. اما سال 1907 تنها تلاش خانواده مورگان برای نجات بزرگ نبود. هنگامی که سقوط وال استریت در سال 1929 رخ داد، جی پی مورگان جونیور، مانند پدرش، به دنبال گردآوری باندی از پلوتوکرات ها برای جلوگیری از موج بود. چندین بانکدار و کارگزار متعهد شدند 125 میلیون دلار سهام بخرند که معادل 0.1 درصد سهام آمریکاست. تولید ناخالص ملی در آن زمان (که امروز حدود 27 میلیارد دلار خواهد بود). این طرح به طرز بدی شکست خورد. شاید این خریدها چند روزی سقوط بازار سهام را از بین برد، اما مانع از فروپاشی آن نشد. شاخص میانگین صنعتی داوجونز بین اوایل سپتامبر 1929 تا پایان سال حدود 35 درصد کاهش یافت. در سال 1932 تقریباً 90 درصد کمتر بود.

مورخان بر سر این که چرا یک مداخله جواب داد اما دیگری نه، اختلاف نظر دارند. شاید برای مثال، وحشت در سال 1929 برای خریدهای خصوصی خیلی از بین رفته بود تا تفاوتی ایجاد کند. تحقیقات دیگر نشان می دهد که موفقیت سال 1907 ممکن است بیش از حد مورد توجه قرار گرفته باشد، و این اقدام بانک فرانسه برای آرام کردن بازارهای داخلی بود که به آمریکا سرایت کرد و آشوب را متوقف کرد. بحث نشان می دهد که شناسایی sbfنقش او در فرونشاندن هرج و مرج امروز ممکن است به همان اندازه سخت باشد. مسیر به سادگی می تواند ادامه یابد. برعکس، چیزی که ممکن است برای آن موفقیت به نظر برسد sbf ممکن است در واقع چیز دیگری را منعکس کند.

ممکن است یک بدبین به آن اشاره کند sbf ممکن است معاملات قابل توجهی با دیگر شرکت های رمزنگاری داشته باشد، نه به این دلیل که او می خواهد صنعت را از سقوط نجات دهد، بلکه به این دلیل که فرصتی را پیدا کرده است تا برخی از فعالیت های رقبای خود را در ازای سکه های دلار به دست آورد. در اول جولای، زک پرینس، مدیر اجرایی BlockFi، گفت که خط اعتباری این شرکت از ftx به 400 میلیون دلار افزایش یافته بود و دارای گزینه ای برای خرید BlockFi تا 240 میلیون دلار بود. در مقایسه با ارزش 5 میلیارد دلاری که BlockFi طبق گزارش ها در طول دور جمع آوری کمک های مالی سال گذشته به دنبال آن بود، به نظر می رسد معامله ای باشد.

حتی اگر sbf تلاشی برای صرفه جویی در رمزارز نیست، با این حال، تاریخ همچنان مرتبط است. وحشت بانکی در سال 1907 دلیل نزدیکی برای ایجاد فدرال رزرو و آغاز مالیات تدریجی بر درآمد در آمریکا و همچنین گسترش گسترده قانون ضد تراست بود. مورگان به جای اینکه به عنوان یک قهرمان مورد ستایش قرار گیرد، به کانون نگرانی‌ها مبنی بر تمرکز بیش از حد قدرت در دست تعداد کمی از سرمایه‌داران تبدیل شد.

اکنون نیز این احتمال وجود دارد که هرج و مرج منجر به نظارت دقیق‌تر شود، به‌ویژه اگر نوسانات دارایی‌های دیجیتال به بازارهای دیگر سرایت کند و تنظیم‌کننده‌ها را تحریک کند. بوسترها ممکن است یک JP Morgan را در Sam Bankman-Fried و ftx. آنها ممکن است پشیمان شوند که به یکی نیاز دارند.

از Buttonwood، ستون نویس ما در بازارهای مالی بیشتر بخوانید:
سقوط های بازار گذشته چگونه بوده است (30 ژوئن)
قیمت سهام در حال حاضر چقدر جذاب است؟ (25 ژوئن)
آیا معامله در بازار سهام آمریکا منصفانه است؟ (16 ژوئن)

برای تجزیه و تحلیل تخصصی بیشتر از بزرگترین داستان ها در اقتصاد، تجارت و بازار، در مانی تاکس، خبرنامه هفتگی ما ثبت نام کنید.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.