لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5089

آریزونا ضبط تصاویر پلیس از فاصله نزدیک را برای افراد حاضر غیرقانونی می داند

همان هفته ای که الف قاضی فدرال پلیس سابق درک شووین را به زندان بیشتری محکوم کرد برای قتل جورج فلوید، آریزونا قانونی را تصویب کرد که ضبط پلیس را با محدود کردن میزان نزدیکی اطرافیان در هنگام ضبط فعالیت های خاص اجرای قانون دشوارتر می کند. شووین تا حدی به این دلیل محکوم شد که ضبطی که حمله او به فلوید را در نزدیکی نشان می داد در فضای مجازی پخش شد. این فیلم توسط نوجوانی به نام دارنلا فریزر در حالی که ایستاده بود فیلمبرداری شد “چند فوت دورتر.”

را قانون جدید آریزونا از هر رهگذری که فعالیت پلیس را در ایالت ثبت می‌کند، می‌خواهد حداقل در فاصله 8 فوتی از محل حادثه بایستد. اگر پس از هشدار پلیس به آن‌ها برای عقب‌نشینی، نزدیک‌تر شوند، در معرض خطر جرم قرار می‌گیرند و جریمه‌ای از آنها را متحمل می‌شوند. تا 500 دلار، مدت زندان از تا 30 روز، یا مشروط شدن از تا یک سال.

با حمایت جان کاوانا، نماینده ایالت جمهوری خواه، قانون معروف به HB 2319 ضبط پلیس از فاصله نزدیک را غیرقانونی می کند. در یک نوشته USA Todayکاوانا گفت که مهم است که این حائل را برای پلیس بگذاریم تا از مجریان قانون در برابر تهاجم ناظران متجاوز محافظت کند. وی با بیان اینکه «دلیلی برای نزدیک‌تر شدن وجود ندارد»، نتایج غم انگیزی را برای کسانی که این کار را انجام می‌دهند پیش‌بینی کرد و گفت: «چنین رویکردی غیرمنطقی، غیرضروری و ناامن است و باید غیرقانونی شود.»

این هفته، کاوانا موفق شد ضبط از فاصله نزدیک را در آریزونا غیرقانونی کند، تنها چند استثنا. شاید مهم‌تر از همه، فردی که در فعالیت پلیس دخیل است – کسی که مورد بازجویی، دستگیری یا تحت کنترل پلیس قرار می‌گیرد – می‌تواند ضبط کند، به شرطی که در اقدامات پلیس تداخل نداشته باشد. همین استثنا شامل هر کسی می شود که در حال ضبط در حالی که در یک وسیله نقلیه درگیر توقف پلیس است.

بعلاوه، هرکسی که فعالیتی را از یک سازه محصور در املاک خصوصی ضبط می‌کند، همچنان حق دارد پلیس را در فاصله 8 فوتی ثبت کند – مگر اینکه مجری قانون «تعیین کند که شخص در حال دخالت است» یا «ایمن نیست» که آنها در آن منطقه باشند. این اخطار به طور بالقوه به پلیس اختیارات زیادی را در مورد اینکه چه کسی و چه زمانی می تواند ضبط کند، می دهد.

کاوانا گفت که تصمیم گرفت این تغییر در قانون آریزونا را پس از شکایت برخی از افسران توسان مبنی بر اینکه تماشاچیان در حین ضبط دستگیری ها یک یا دو پا پشت سر آنها می ایستند، فشار بیاورد. نماینده دولت نیز به USA Today گفت تصمیم وی برای تعیین حداقل فاصله 8 فوتی “بر اساس این است که 8 فوت توسط دادگاه عالی ایالات متحده به عنوان یک فاصله معقول تعیین شده است زیرا آنها آن را برای افرادی که هنگام مواجهه با معترضان به کلینیک های سقط جنین وارد و خارج می شوند اعمال می کنند.”

کاوانا در پاسخ به منتقدانی که فکر می‌کنند شهروندان باید بتوانند به فعالیت‌های مجری قانون نزدیک‌تر شوند، گفت: «این استدلال که فیلم‌برداری از فاصله 8 فوتی اجازه نمی‌دهد دید درستی از صحنه وجود داشته باشد، مضحک است.» او به ضبط‌های تاثیرگذار وحشیانه پلیس اشاره کرد. از فواصل دورتر از جمله ثبت شد رادنی کینگ (100 فوت) و فردی گری (“به وضوح 8 تا 10 فوت دورتر”).

نگرانی از قانون اساسی

در طول دهه گذشته، تلاش‌های مشابه برای محدود کردن ضبط فعالیت‌های پلیس بارها به عنوان خلاف قانون اساسی رد شده است.

در سال 2011، یک دادگاه عالی تجدیدنظر ایالات متحده، پلیس را از دستگیری افراد حاضر به دلیل ضبط “مخفیانه” فعالیت پلیس منع کرد، و این اقدام پلیس را نقض آزادی بیان و حمایت های تضمین شده در برابر تفتیش و توقیف غیرمنطقی دانست. این یک “حق محافظت شده در قانون اساسی برای ضبط فیلم پلیس” را ایجاد کرد.

سال بعد، وزارت دادگستری آمریکا در نامه ای اعلام کرد ثبت فعالیت پلیس فقط باید «مشمول محدودیت‌های تعریف‌شده محدود» باشد و این عمل را تحسین می‌کند زیرا اعتماد عمومی را به اجرای قانون بهبود می‌بخشد، به تضمین امنیت عمومی کمک می‌کند و پلیس را مسئول می‌داند. در سال 2017، یک دادگاه تجدیدنظر فدرال مجدداً حقوق متمم اول برای ضبط پلیس را تأیید کرد و گفت که ضبط‌ها هم از سوء استفاده از قدرت محافظت می‌کنند و هم پلیس‌های متهم را تبرئه می‌کنند.

پیش از تصویب این قانون، کاوانا نگران قانون اساسی بودن لایحه خود بود، به ویژه پس از اینکه وکلای قوانین مجلس نمایندگان ایالت به او گفتند که ممکن است اعمال حائل 8 فوتی «برای همه برخوردهای پلیس» خلاف قانون اساسی باشد. برای اجرای این قانون، کاوانا این لایحه را به گونه‌ای اصلاح کرد که «فقط برای فیلم‌برداری در هنگام برخورد پلیس با شهروندان، در مواردی که احتمال خشونت وجود دارد، مانند دستگیری یا احضار افراد، بازجویی از افراد مشکوک، و برخورد با افراد آشفته عاطفی، اعمال شود».

کاوانا ابراز اطمینان کرده است که قانون جدید در برابر تحقیقات در مورد قانون اساسی آن مقاومت خواهد کرد. با این حال، در اوایل سال جاری، ACLU از آریزونا توییت کرد که “این لایحه نه تنها یک ایده وحشتناک است، بلکه خلاف قانون اساسی است” زیرا “بارهای غیرضروری را بر دوش مردم می گذارد و به پلیس اختیار بیش از حد می دهد.”

امروز، ACLU آریزونا این نگرانی‌ها را تجدید کرد، و وکیل کارمند KM Bell گفت که این قانون استفاده «سرطان‌کننده» از «موثرترین ابزار عمومی در برابر تخلفات پلیس در نقض حقوق متمم اول ما» است.

بل در بیانیه ای ایمیلی گفت: «با محدود کردن توانایی ما برای ثبت تعاملات پلیس، این قانون بدون شک پاسخگو بودن افسران پلیس را برای رفتار نادرست دشوارتر خواهد کرد.

کاوانا بلافاصله پس از تصویب این لایحه به درخواست برای اظهار نظر در مورد نگرانی های قانون اساسی پاسخ نداد.

در حال حاضر، ناظرانی که فعالیت پلیس آریزونا را ضبط می‌کنند (همانطور که در لایحه تعریف شده است) اگر می‌خواهند راه فریزر را دنبال کنند و فیلم‌هایی را از نزدیک ضبط کنند که پلیس را مسئول می‌کند، باید به قابلیت‌های زوم دوربین خود اعتماد کنند. ویدیوی نزدیک او تلقی شده است “یکی از مهمترین اسناد حقوق مدنی در یک نسل” توسط روزنامه نگاران و مستندسازان.لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.