لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5098

ماشین تحریر باربی

← رمزنگاری

← ماهانو

اخبار →


رمز جایگزینی الفبا

را ماشین تحریر باربی E-118، یک ماشین تحریر الکترونیکی ارزان قیمت است که به عنوان اسباب بازی کودکان توسط میهانو
در اسلوونی (سابق: یوگسلاوی) و در سراسر جهان توسط ماتل (ایالات متحده) 1 . E-118 آخرین مدل در خط تولید است که با E-115 شروع شد. ماشین تحریر الکترونیکی جانشین مدل های قبلی ماشین تحریر کاملاً مکانیکی باربی بود. کمتر شناخته شده است که اکثر انواع الکترونیکی دارای یک داخلی مخفی هستند قابلیت رمزنگاری

که امکان نوشتن مخفیانه را فراهم می کند. 2

اگرچه E-118 اساساً مشابه مدل‌های قبلی است، اما ظاهر بیرونی آن در طول سال‌ها تغییر زیادی کرده است، احتمالاً برای جذابیت بیشتر برای دختران جوان. علاوه بر این، فضای داخلی (به ویژه PCB) چندین بار به منظور کاهش هزینه تولید ساده شده است. با توجه به اینکه مدل های قبلی همه در کارخانه Mehano در اسلوونی ساخته شده بودند، آخرین مدل در چین مونتاژ می شود.

E-118 از یک بدنه پلاستیکی با صفحه کلید 49 دکمه، یک کالسکه پلاستیکی که ورق های کاغذ معمولی را می پذیرد و یک چاپگر چرخ گلدار تشکیل شده است. برای کودکان 5 سال به بالا در نظر گرفته شده است.از آنجایی که مدل‌های قبلی به دستگاه اجازه می‌دادند با باتری‌های داخلی یا یک واحد منبع تغذیه خارجی (PSU) کار کند، محفظه باتری از مدل‌های بعدی E-117 و E-118 حذف شد. اولین مدل E-115 بود که در ابتدا مستقیماً توسط آن فروخته شد
سازنده Mehano.

تصویر سمت راست، ماشین تحریر الکترونیکی اولیه Mehano را نشان می دهد که تمام ماشین تحریرهای الکترونیکی باربی بعدی بر روی آن ساخته شده اند. نسخه اصلی را می توان با رنگ خاکستری معمولی قاب و دستگیره های مایل به آبی تشخیص داد.

این اسباب بازی کودکانه جدا از طیف وسیعی از ویژگی های حروفچینی مانند فاصله حروف و زیر خط، قابلیت
رمزگذاری و رمزگشایی پیام های مخفی، با استفاده از یکی از 4 حالت رمزگذاری داخلی. این حالت ها با وارد کردن یک دنباله کلید ویژه روی صفحه کلید فعال می شدند و فقط در مستندات اصلی توضیح داده شده بودند.

ماشین تحریر Mehano E-115 اصلی.  حق چاپ عکس گئورگ سامرگر [2].


زمانی که E-115 توسط Mattel به عنوان یک محصول افزوده به خط تولید Barbie™ پذیرفته شد، عمدتاً برای دختران با حداقل سن 5 سال مورد استفاده قرار گرفت. به همین دلیل یک قاب صورتی و بنفش به محصول داده شد و لوگو و تصویر باربی روی بدنه آن چاپ شد. از آنجا که احتمالاً تصور می شد که نوشتن مخفی برای دختران جذاب نیست، امکانات کدگذاری/رمزگشایی از کتابچه راهنمای کاربر حذف شد. با این وجود، اگر بدانید، هنوز هم می‌توانید به این امکانات دسترسی داشته باشید چگونه آنها را فعال کنیم.

  1. باربی یک علامت تجاری ثبت شده از Mattel (ایالات متحده آمریکا) است.

  2. توجه داشته باشید که رمزگذاری در ماشین‌های تایپ مکانیکی قبلی وجود ندارد.

در زیر یک نمای کلی از تمام مدل‌های ماشین تحریر باربی الکترونیکی که در حال حاضر شناخته شده‌اند آورده شده است. در تمامی مدل ها، a
چاپگر چرخ دیزی ساده استفاده می شود، متشکل از قطعات پلاستیکی، دو شیر برقی و یک موتور. وسایل الکترونیکی روی یک PCB کوچک در مرکز واحد قرار دارند. به منظور صرفه جویی در هزینه های تولید، میکروکنترلر به طور مستقیم به PCB در مدل های بعدی متصل شد.

همه ماشین‌های تحریر الکترونیکی باربی بر اساس مدل اولیه Mehano E-115 هستند که مستقیماً توسط Mehano در سال 1998 فروخته شد. این نوع اولیه را می‌توان با آن تشخیص داد مورد خاکستری
همانطور که در بالا نشان داده شده. تصویر سمت راست نسخه باربی این ماشین تحریر را با رنگ‌های معمولی آن نشان می‌دهد.

این نسخه شامل اولین ویرایش الکترونیک (نسخه A) است که شامل الف PCB به خوبی طراحی شده است
با همه اجزای یک طرفاز جمله یک میکروکنترلر 24 پین که لوگوی شرکت سوئیسی EM Microelectronic است. این یک قطعه سفارشی با یک میکروکنترلر 4 بیتی است
[5].

Mattel Barbie E-115


اگرچه حداقل یک E115 را دیده‌ایم که دارای قابلیت رمزگذاری پنهان است، گزارش‌هایی از خوانندگان دریافت کرده‌ایم که ممکن است در همه مدل‌ها و انواع زبان E115 در دسترس نباشد. اگر صاحبان E115 بتوانند این ویژگی را تایید کنند عالی خواهد بود.

تا کنون ما نوع باربی E-116 را ندیده‌ایم، بنابراین به جای آن، نوع Mehano را نشان می‌دهیم. شباهت زیادی به E-115 دارد و طرح بندی کیس مشابهی دارد. محفظه باتری E-115 هنوز وجود دارد، اما دیگر نمی توان از آن استفاده کرد زیرا اتصالات آن به طور کامل از بین رفته است.

تصویر سمت راست نسخه فرانسوی E-116 را نشان می‌دهد که ویژگی‌های رمزنگاری بر روی آن وجود دارد نه در دسترس. در حال حاضر مشخص نیست که آیا می توان این ویژگی ها را در این نسخه باز کرد یا خیر.

عکس کارستن هانسکی [4]

اگرچه این نسخه متفاوت از نسخه بالا به نظر می رسد، اما اساساً همان دستگاه در حالت متفاوت است. به منظور کاهش هزینه ها، میکروکنترلر EM در حال حاضر است
مستقیماً به قسمت لحیم کاری PCB متصل می شود. به عنوان یک “لکه” سیاه قابل مشاهده است که نمی توان آن را جایگزین کرد.

PCB هنوز هم مسیرهایی را نشان می دهد که برای یک میکروکنترلر در بسته بندی SMD/QFP استفاده می شد، که می توانست به جای اتصال مستقیم نصب شود. این احتمالاً در مدل قبلی (E-116؟) مورد استفاده قرار گرفته است یا برای اجازه استفاده از تراشه های معمولی در صورت کمبود تراشه های خالی ارائه شده است.

ماشین تحریر باربی E-117

این آخرین مدلی است که هنوز هم به فروش می رسد (2015). طراحی تا حد زیادی نسبت به قبلی تغییری نکرده است، اگرچه بدنه شکل مدرن تری به خود گرفته است.

به منظور کاهش بیشتر هزینه ها، واحدها اکنون در چین ساخته می شوند و PCB تغییر دیگری پیدا کرده است، احتمالاً به منظور استفاده از قطعات ارزان تر. را کیفیت PCB نسبت به مدل های قبلی به وضوح کمتر است. PCB اکنون فقط برای یک میکروکنترلر متصل مستقیم و چندین مورد مناسب است
انواع زبان

شناخته شده اند.

ماشین تحریر باربی

اگرچه مدل های مختلف و انواع مختلف ماشین تحریر باربی وجود دارد، و PCB داخلی چندین بار دوباره طراحی شده است، به نظر می رسد امکانات رمزگذاری/رمزگشایی در همه مدل های الکترونیکی وجود دارد. با فشار دادن SHIFT و LOCK در ترکیب با یکی از کلیدهای هایلایت شده در نمودار زیر می توان به امکانات کریپتو دسترسی داشت. از آنجایی که چیدمان صفحه کلید می تواند برای هر کشور متفاوت باشد، لطفا از اعداد سیاه به عنوان مرجع استفاده کنید.

امکانات رمزگذاری ماشین تحریر باربی شامل یک
رمز جایگزینی تک الفبا، همچنین به عنوان شناخته شده است MASC، با 4 متفاوت کلیدها
(یعنی 4 الفبای مختلف جابجا شده) که ما آنها را KEY 1 تا 4 می نامیم. هنگام کدگذاری یک پیام، کلید مورد نظر با 4 دکمه اول در ردیف بالای صفحه کلید انتخاب می شود. توجه داشته باشید که اعداد سیاه فقط برای وضوح در اینجا نشان داده شده اند. روی صفحه کلید چاپ نمی شوند. برای شروع کدنویسی باید سه کلید را به طور همزمان فشار دهید:

پس از انتخاب کلید، پیام متن ساده را می توان روی صفحه کلید وارد کرد و پیام متن رمز شده روی کاغذ ظاهر می شود. اکنون ممکن است مقاله از طریق پست معمولی دیگر برای گیرنده ارسال شود. اکنون گیرنده باید با استفاده از ترکیب کلید مربوطه که در زیر نشان داده شده است، کلید مناسب را برای رمزگشایی انتخاب کند:

هنگامی که کلید رمزگشایی انتخاب شد، گیرنده باید پیام متن رمز شده را روی صفحه کلید وارد کند و اگر همه چیز خوب پیش رفت، پیام متنی اصلی روی کاغذ ظاهر می شود. برای بازگشت به استفاده عادی از ماشین تحریر، از کلید ترکیبی زیر استفاده کنید:

برای کشورهای مختلف دنیا، انواع مختلفی از ماشین‌های تحریر ساخته شد. در برخی موارد، این فقط بر روی چیدمان صفحه کلید و چرخ چاپ تأثیر می گذارد. در هر صورت، ماشین‌های تحریر Barbie/Mehano با صفحه کلید انگلیسی، آلمانی و فرانسوی ساخته شده‌اند.

در نسخه خارجی E-118، نه تنها چیدمان صفحه کلید، بلکه سیستم عامل نیز متفاوت بود. این بدان معنی است که دستورالعمل های کدگذاری و رمزگشایی (به بالا مراجعه کنید)، ممکن است برای هر گونه زبانی صحیح نباشد.

کارستن هانسکی کلکسیونر آلمانی [4] نسخه فرانسوی E-118 را پیدا کرده است که در تصویر سمت راست نشان داده شده است. اگرچه ویژگی‌های رمزنگاری در نوع فرانسوی E-116 قبلی وجود نداشت، اما در این یکی موجود است. البته توجه داشته باشید که برای روشن کردن اولین حالت رمزگذاری، کاربر باید Shift + Lock + را فشار دهد 1و نه سمت چپ ترین کلید همانطور که پیشنهاد شده است.

علاوه بر این، کارستن تأیید می کند که متن نوشته شده بر روی نوع فرانسوی، مثلاً، روی یک نوع بریتانیایی قابل رمزگشایی نیست. بنابراین ماشین ها سازگار نیستند. یک کپی از دستورالعمل های عملیاتی فرانسوی در زیر موجود است. در این راهنما، قابلیت های رمزنگاری مورد بحث قرار نگرفته است.

جداول زیر جداول جایگزین الفبای هر یک از چهار حالت رمزگذاری را نشان می دهد نسخه بریتانیایی E117B، که دارای طرح صفحه کلید QWERTY است. با تشکر فراوان از کارستن هانسکی برای تهیه جداول زیر و عکس آن چیدمان صفحه کلید بریتانیایی
[4].

کاراکترهای استاندارد

کد

abcdefghijklmnopqrstuvwxyz ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ 0123456789


1

icolapxstvybjeruknfhqg;dzw >FAUTCYOLVJDZINQKSEHG<.1PB 523406789-

2

torbiudfhgzcvanqyepskx¢1w; RC>GHAPND

3

hrnctqlpsxwogiekzaufyd+b;¢ SARYO>QIUX

4

sneohkbufd;rxtaywiqpzl%c¢+ E>SPNRKLG1XYCUDV

شخصیت های خاص

کد

-‘! ” # % & ( ) *، . ¨ / : ; ? @ ^ _ + ¢ £ § €


1

¨ _ & m @ : ” * ( # WM § ^ , ¢ / ? ! ) % X ‘ R + € £ &برابر است;

2

§ ) “j ? , m # * @ . Z £ ! W + ^ / & ( : 1 _ S % &برابر ; € ‘

3

£ ( mv / W j @ # ? MB € & . % ! ^ ” * , 2 ) E : ‘ &برابر؛ _

4

€ * jg ^ . v @ / ZF &برابر ” N : & ! m # W 3 ( T , _ ‘ )

EM Microelectronic (EMM) – رسماً به عنوان شناخته شده است EM Microelectronic-Marin SA – یک توسعه دهنده و سازنده قطعات نیمه هادی است که در مارین نزدیک نوشاتل (سوئیس) مستقر است.

این شرکت در زمینه طراحی و تولید مدارهای مجتمع فوق العاده کم مصرف و ولتاژ پایین برای کاربردهای باطری و میدانی در بازار مصرف کننده، خودرو و صنعتی تخصص دارد. EM Microelectronic-Marin SA دارای شعبه هایی در ایالات متحده (EM Microelectronic-US Inc.) و همچنین در جمهوری چک (ASICentrum) است و خود زیرمجموعه گروه Swatch است. [6].

ویکیپدیا

لوگوی EM Microelectronic.  از طریق ویکی پدیا به دست آمده است [6].

هر پیوند نشان داده شده در قرمز در حال حاضر در دسترس نیستند. اگر اطلاعات این وب سایت را دوست دارید، چرا a اهداء?
© موزه کریپتو. ایجاد: پنجشنبه 9 ژوئیه 2015. آخرین تغییر: دوشنبه, 16 جولای 2018 – 08:29 CET.

برای صفحه اصلی کلیک کنید

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.