لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5192

دگم سبز پشت سقوط سریلانکا

پلیس برای متفرق کردن کشاورزان شرکت کننده در تظاهرات ضد دولتی که خواستار استعفای گوتابایا راجاپاکسا، رئیس جمهور سریلانکا در 6 ژوئیه 2022 هستند، از آب استفاده می کند. (عکس از خبرگزاری فرانسه) (گتی ایماژ)

سریلانکا سقوط کرده است. معترضان به اقامتگاه‌های رسمی نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور سریلانکا که از ترس مرگ به مکان‌های نامعلومی فرار کرده‌اند، نفوذ کردند. دلیل تقریبی آن این است که ملت ورشکسته است و از آن رنج می برد بدترین بحران مالی در چند دهه اخیر. میلیون‌ها نفر برای خرید غذا، دارو و سوخت با مشکل مواجه هستند. کمبود انرژی و تورم عوامل اصلی این بحران بودند. تورم در ماه ژوئن در سریلانکا بود بیش از 50%. قیمت مواد غذایی گل سرخ به میزان 80 درصد و نیم میلیون نفر سقوط فقر در سال گذشته

اما دلیل اصلی سقوط سریلانکا این است که رهبران آن تحت طلسم نخبگان سبز غربی دست‌فروش کشاورزی ارگانیک و «ESG» قرار گرفتند، که به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده بر اساس معیارهای محیطی، اجتماعی و حکومتداری اشاره دارد. سری لانکا نمره ESG تقریباً عالی دارد (98) که بالاتر از سوئد (96) یا ایالات متحده (51) است. یادداشت یک مفسر

مطمئناً عوامل دیگری پشت سقوط سریلانکا وجود داشت. قرنطینه‌های COVID-19 و بمباران 2019 به گردشگری آسیب می‌زند 3 میلیارد دلار به 5 میلیارد در سال صنعت. رهبران سریلانکا اصرار داشتند بازپرداخت چین برای پروژه های زیرساختی مختلف «کمربند و جاده» زمانی که سایر کشورها از انجام این کار خودداری کردند. و قیمت بالاتر نفت به معنای قیمت حمل و نقل بود گل سرخ 128 درصد از ماه می.

اما بزرگترین و اصلی ترین مشکلی که باعث سقوط سریلانکا شد ممنوعیت کودهای شیمیایی در آوریل 2021 بود. بیش از 90 درصد از کشاورزان سریلانکا از کودهای شیمیایی استفاده کرده بودند و پس از ممنوعیت، 85 درصد از کودهای شیمیایی استفاده کرده بودند. با تجربه تلفات محصول پس از ممنوعیت کود، تولید برنج 20 درصد کاهش یافت و قیمت ها به شدت افزایش یافت 50 درصد فقط در شش ماه سریلانکا مجبور شد 450 میلیون دلار برنج وارد کند، علیرغم اینکه تنها چند ماه قبل از نظر غلات خودکفا شده بود. قیمت هویج و گوجه فرنگی گل سرخ پنج برابر چای، اصلی‌ترین کالای صادراتی کشور نیز آسیب دید و در نتیجه ارز خارجی و توانایی خرید محصولات از خارج کشور را تضعیف کرد.

در حالی که 2 میلیون کشاورز در سریلانکا وجود دارد، 70 درصد از جمعیت 22 میلیونی این کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم به کشاورزی وابسته هستند. “ما عصبانی هستیم!” گفت یک کشاورز برنج در ماه می “خشمگین! نه فقط من – بلکه همه کشاورزانی که در اینجا کشت می کنند عصبانی هستند.

در نوامبر 2021، سریلانکا تلاش کرد مسیر خود را معکوس کند، اما دیگر خیلی دیر شده بود. راجاپاکسا گفتوی افزود: «به دلیل عدم واردات کود شیمیایی در کشور به اندازه کافی کود شیمیایی نداریم. کمبود وجود دارد.» تا پایان اوت گذشته، رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

رهبران سریلانکا دقیقاً چه فکری می کردند؟ چرا آنها دست به چنین آزمایش رادیکالی زدند؟

اشتراک گذاری

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.