لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5146

چرا بسیاری از برندها لوگوی خود را تغییر می دهند و شبیه دیگران می شوند؟

چند ماه پیش ایمیلی از Revolut (یک شرکت انگلیسی فین تک) دریافت کردم که در آن آنها با افتخار از لوگوی جدید خود رونمایی کردند. پیش از این، Revolut یک لوگوی متمایز و فوراً قابل تشخیص داشت. آنها آن را با … چیزی جایگزین کردند که مطمئن بودم قبلاً دیده بودم.

لوگوی قبلی Revolut دارای یک فونت منحصر به فرد، یک گرادیان رنگ قابل تشخیص، و کج بود. اگر بخواهید 100 لوگوی شرکت های مالی یا فناوری را در کنار یکدیگر قرار دهید، لوگوی قدیمی به راحتی در یک نگاه پیدا می شود.

اگر لوگوی جدید را در همان 100 لوگو قرار دهید، در دریای یکسانی غرق می شود.

تهاجم بدون سریف

روندی در طراحی لوگو وجود دارد که از سال 2017 تا 2018 شروع شده است. گویی بسیاری از شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که منحصربه‌فرد بودن یک نقص است و بهتر است مثل بقیه باشیم. یا حداقل برای من اینطور است.

این روند با لوگوهای مد شروع شد. بسیاری از شرکت‌های مد نمادین، آرم‌های قابل تشخیص خود را کنار گذاشتند و به نسخه‌ای ملایم و بسیار مشابه از فونت sans serif روی آوردند.

بخش فناوری به زودی پس از آن دنبال شد.

چرا بسیاری از برندها لوگوی خود را تغییر می دهند و شبیه دیگران می شوند؟

تمام ویژگی‌ها، ویژگی‌ها و ویژگی‌های خاص لوگوهای فناوری و مد حذف شدند و با یک فونت ساده sans serif جایگزین شدند.

به نظر می رسید که دو صنعت بزرگ تصمیم گرفته اند از خدمات یک طراح استفاده کنند و نه یک طراح مبتکر.

صنعت فناوری اندکی در وضعیت بهتری قرار دارد زیرا آنها همه کار را انجام ندادند و حداقل رنگ ها را حفظ کردند. با رنگ ها، حداقل وجود دارد مقداری تنوع:

تنوع در لوگوهای مد جدید، به صورت تمام رنگی:

Serif و sans serif – چه تفاوتی دارند؟

اول، تفاوت بین فونت های serif و sans serif چیست؟

ویژگی های کوچک در انتهای خطوط در برخی از فونت ها به عنوان “سریف” شناخته می شود.

فونت های بدون آن ویژگی های کوچک “sans serif” نامیده می شوند (“سانس” به معنای ‘بدون’ به زبان فرانسه).

بدون سریف‌ها تعدادی از ویژگی‌های آناتومیکی معمولی (سریف‌ها، اسپرزها، سوش‌ها و سایر شکوفایی‌ها) را از دست داده‌اند. به همین دلیل، این تایپ فیس فاقد سطح جزئیات و تمایز طراحی است که حروف سرف می توانند داشته باشند.

در حالی که سادگی فونت‌های sans serif آنها را خوانا و همه کاره می‌کند، اما دارای معایبی است. بدون جزئیات و ویژگی های اضافی، فونت های sans serif گزینه های بسیار کمتری برای تمایز دارند. در حالی که می‌توانید مواردی مانند قد، وزن و شیب را تغییر دهید، فونت‌های sans serif به سادگی ویژگی‌های کمتری نسبت به فونت‌های پیچیده‌تر خود دارند.

این منجر به لوگوهایی می شود که بسیار شبیه به هم هستند. تمام جزئیات کوچک و پیچیده دوره قبل از بین رفته است.

وقتی تمایل برندها را به سیاه و سفید شدن اضافه می‌کنید، در نهایت با دریایی از یکسانی لوگو مواجه می‌شوید که برعکس آن چیزی است که لوگوها باید باشند.

هدف از لوگو این است که فورا قابل تشخیص، متفاوت، به یاد ماندنی و در صورت امکان اشاره به ارزش های برند باشد. آمیختن با دیگران به هیچ یک از این چیزها نمی رسد.

تاریخچه بدون سریف

حروف و فونت‌های بدون سری، که برای اولین بار در سال 1816 ایجاد شدند، به دلیل وضوح و خوانایی از راه دور در تبلیغات و استفاده از نمایشگر زمانی که بسیار بزرگ یا کوچک چاپ می‌شدند محبوب بودند.

از آنجا که نوع sans serif اغلب برای سرفصل‌ها و چاپ تجاری استفاده می‌شد، بسیاری از طرح‌های sans serif اولیه دارای حروف کوچک نبودند.

سرستون های ساده sans serif، بدون استفاده از حروف کوچک، در کاربردهایی مانند سنگ قبرهای دوره ویکتوریا در بریتانیا بسیار رایج شدند.

همچنین، دلیل قابل توجهی برای چهره‌های سریف در روزهای قدیم چاپ غیردقیق و اندازه‌گیری کمتر ثابت سطح کاغذ، جبران پخش شدن جوهر و انحرافات بود. سریف روی فونت ها در مواردی که گوشه ها به طور کامل چاپ نمی شوند کمک می کند.

دلایل ممکن

دلایل احتمالی برای این روند sans serif چیست؟ و چرا به سختی هیچ یک از آنها اهمیت دارند؟

“ابزار مدرن”

متخصصان برندسازی به مزایای عملی آنچه که آنها “مصرف مدرن” حروف sans serif می نامند اشاره می کنند. تمیزتر و خوانا تر، آنها برای انواع رسانه ها مناسب تر هستند و به ویژه آنلاین خوب کار می کنند. خلوص این فونت ها به برندها این امکان را می دهد که ظرفی خالی باشند و آماده پذیرش روندهای در حال تغییر سریع باشند.

نقطه مقابل: این ممکن است درست باشد، اما تمام ارزش یک برند نیست نه ظرف خالی باشد؟ برندهای بزرگ دهه ها برای هویت و شناخت خود تلاش کرده اند، اما بیشتر آن را دور ریخته اند؟

ساده سازی

دلیل دیگری که متخصصان برند ذکر می‌کنند این است که این یک قدم طبیعی برای برندها است که از استارت‌آپ‌های نامرغوب به برندهای معتبر تبدیل می‌شوند. اهداف از ایجاد سر و صدا و برجسته شدن به بخشی قابل اعتماد و قابل اعتماد از زندگی روزمره مردم تغییر کرده است. شخصیت صمیمانه و خاصیت خاصی که یک برند را در ابتدای کار تعریف کرد و بر طرفداران اولیه آنها جلب شد، می تواند یک محدودیت باشد زیرا هدف آنها جذابیت گسترده و درآمد بیشتر است.

نقطه مقابل: ساده سازی به عنوان دلیلی برای ادغام برای جذابیت گسترده؟ من آن را نمی خرم. آرم ها باید ساده باشند، بله، اما باید به شکلی به یاد ماندنی ساده باشند. بیشتر به Nike swoosh (ساده، به یاد ماندنی) فکر کنید و کمتر به یک فونت sans serif یک اندازه فکر کنید.

اکنون برندها فراتر از لوگو هستند

افرادی که در راس این برندهای قدرتمند قرار دارند می دانند که دیگر با لوگوی خود تعریف نمی شوند، بلکه با محصول یا خدماتی که ارائه می دهند تعریف می شوند. آنها به لطف آنچه اجازه می دهند قوی هستند شما برای انجام با آنها

پیش از این، طراحان لوگو هنگام طراحی لوگو به دنبال یک “مفهوم” بودند. که دیگر لازم نیست: نام تجاری مفهوم است.

فکر آنها این است که ممکن است لوگوها شبیه به هم به نظر برسند، اما آنچه ارائه می دهند کاملاً متفاوت و مؤثر است و این چیزی است که در نهایت برای مصرف کننده مهم است.

از آنجایی که برخی از برندها در زبان روزانه ما (به گوگل، اوبر، اسکایپ) به کلمات (یا حتی بهتر از آن، افعال) تبدیل می شوند، نیاز کمتری به لوگوی قابل تشخیص دارند. بسیاری از آن برندها اکنون به جای لوگو، برای طراحی حروف سفارشی هزینه می کنند: یک تایپ فیس سفارشی صدای قابل تشخیص آنها در هر پلتفرم یا دستگاهی می شود.

نقطه مقابل: برخی از برندهای بزرگ ممکن است واقعاً نیاز کمتری به یک لوگوی بسیار متمایز داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که آنها باید از شر یک متمایز کننده مهم خلاص شوند. نمی‌بینید که نایک لوگوی swoosh خود را با sans serif جایگزین کند نایک متن اگر چیز ارزشمندی دارید که دارید می توان بدون زندگی کردن، به این معنی نیست که شما باید.

خوانایی

یکی از دلایل اصلی روند لوگوی sans serif خوانایی است. به خصوص در تلفن همراه، اما در هر جای دیگر نیز: از بیلبوردهای بزرگ تا پیوندهای پاورقی کوچک در پایین وب سایت های تلفن همراه.

به هر حال، دلیل اختراع فونت‌های sans serif به همین دلیل است: برای خوانایی بهتر در سرفصل‌های تبلیغاتی.

نقطه مقابل: واضح است که خوانایی مهم است. موبایل نیز—این روزها جایی است که همه چیز اتفاق می افتد. اما با محبوب شدن پیشرفت‌هایی در فناوری‌هایی مانند نمایشگرهای شبکیه چشم و صفحه‌نمایش‌های 4k، این موضوع کمتر می‌شود.

در اینجا نشان می دهد که چگونه یک دسته از لوگوها در آیفون 11 من به نظر می رسد

اگر قرار دادن 30 لوگو با ظاهر مناسب بر روی یک سوم صفحه گوشی آسان است، ساختن یک لوگو، هر چند نامتعارف، در موبایل بی نقص به نظر برسد.

به نظر می رسد Revolut در اینجا پاره شده است. آنها لوگو را در همه جای برنامه جایگزین کردند، اما نماد برنامه جدید آنها چگونه به نظر می رسد؟

بعدش چی؟

هیچ چیز بدی وجود ندارد که بخواهیم لوگوی شما ساده‌تر، بهتر، آماده‌تر برای موبایل یا به اندازه کافی جهانی به نظر برسد که برای گسترده‌ترین مخاطبان ممکن جذاب باشد.

اما کودک را با آب حمام بیرون نیندازید.

برای سادگی و خوانایی عکس بگیرید، اما ویژگی های متمایز خود را حفظ کنید. آنچه را که برند برای چندین دهه روی آن کار کرده است دور نریزید.

در غیر این صورت، ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که می توانید هر لوگویی را روی هر محصولی بزنید و به ندرت کسی متوجه تفاوت می شود:

یکی از این کیف ها واقعی است.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.