لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5161

چرا جهان به یک موتور جستجوی غیرانتفاعی نیاز دارد؟

گاهی اوقات فراموش می کنم که چرا این وظیفه دیوانه وار و عظیم را بر عهده گرفته ام. چرا من ساختمان آ موتور جستجو? آیا واقعاً روزی بهتر از گوگل خواهد شد؟ آیا مردم از آن حمایت خواهند کرد؟ آیا مردم حتی از آن استفاده خواهند کرد؟

و بعد چیزی شبیه به آن را خواندم وب مزخرف و من به یاد دارم، که، بله، یک نکته وجود دارد. حتی اگر وب را برای یک نفر بهتر کنم، ارزشش را دارد. چون این شکلی که هست فقط اشتباه است.

موتورهای جستجو در موقعیت منحصر به فردی برای رفع این وضعیت هستند. ما نه تنها دیدگاهی نسبت به دانش جهان ایجاد می کنیم، بلکه بر آن نیز تأثیر می گذاریم. اگر سایت‌های بدون مزخرف را تبلیغ کنیم، مردم سایت‌های بدون مزخرف بیشتری ایجاد خواهند کرد.

مهمتر از آن، موتورهای جستجو فیلتری بر روی دانش جهان هستند. آیا واقعاً می‌خواهید فیلتر شما «هر چیزی باشد که $SEARCH_ENGINE پول بیشتری می‌آورد» باشد، به‌ویژه زمانی که این به معنای «نمایش تبلیغات به‌جای نتایج جستجو و اولویت‌بندی نتایج جستجو است که باعث درآمد بیشتر ما نیز می‌شود»؟ ما می توانیم و باید بهتر عمل کنیم.

در عمل چه معنایی خواهد داشت؟

موتور جستجوی غیرانتفاعی ایده آل در عمل چگونه خواهد بود و چه چیزی آن را بهتر از آنچه اکنون داریم می کند؟

 1. بدون تبلیغات. در حالی که اکنون می‌توان با مسدودکننده‌های تبلیغاتی به این امر دست یافت، اما اگر همه آن را اعمال کنند، واضح است که راه حل پایداری نیست.
 2. متن باز. فناوری سازماندهی دانش جهان باید در اختیار همه باشد.
 3. رتبه‌بندی آگنوستیک سود. گوگل انگیزه ای برای رتبه بندی صفحاتی دارد که حاوی تبلیغات گوگل هستند زیرا باعث درآمد بیشتر آنها می شود. به طور کلی تر، گوگل انگیزه ای برای رتبه بندی سایت های سودآور دارد تا درآمد بیشتری کسب کنند. این هم به آنها پول بیشتری می دهد تا برای تبلیغات خرج کنند و هم آنها را به رتبه بندی گوگل وابسته می کند و در صورت بدتر شدن رتبه آنها احتمال بیشتری دارد که برای تبلیغات هزینه کنند.
 4. رتبه بندی مبتنی بر جامعه گوگل سعی می کند با توجه به مدت زمانی که در سایت سپری می کنید، مشخص کند کدام سایت ها جالب هستند. این یک عارضه جانبی ناخوشایند برای سایت‌های دستور غذا دارد، جایی که انگیزه‌ای پوچ برای مخفی کردن دستور غذای واقعی پس از انبوهی از پس‌زمینه و توصیف‌های تکراری دستور غذا وجود دارد، تا احتمال اینکه حواس‌تان را در مسیر رسیدن به غذا پرت کنید. دستور پخت واقعی به جای بررسی مدت زمانی که افراد در یک سایت می گذرانند، کاربران را تشویق می کنیم تا بازخورد صریح خود را در مورد رتبه بندی ارائه دهند و از آن برای بهبود سیستم رتبه بندی خود استفاده کنند.
 5. سریع. جستجوی گوگل به طرز شگفت آوری کند است و بارگذاری صفحه در اندازه گیری های من تا نیم ثانیه طول می کشد. لازم نیست اینجوری باشه در سال 2010، گوگل اعلام کرد جستجوی فوری
  که همانطور که شما تایپ می کنید جستجو می کند. منظور این بود در هر جستجو دو تا پنج ثانیه کاربران را ذخیره کنید. با این حال گوگل بی سر و صدا این ویژگی را حذف کرد
  در سال 2017، ظاهراً برای همخوانی بیشتر جستجو با موبایل. با این حال، نمی‌دانم که آیا این تغییر بیشتر ناشی از برخی الزامات در مورد تبلیغات بوده است. مدیریت آگهی‌های حراج در زمان واقعی و زمانی که کاربران تایپ می‌کنند دشوار است، به‌ویژه اگر می‌خواهید آگهی‌ها با نتایج جستجو ترکیب شوند.
 6. بدون اصطکاک. گوگل این انگیزه را دارد که صفحه نتایج را به شما نشان دهد، به طوری که شما برخی از تبلیغات را ببینید و در نتیجه احتمال کلیک روی آنها بیشتر باشد. اما اغلب نیازی به دیدن یک صفحه نتایج ندارید، برای مثال اگر به یک صفحه نیاز دارید. برای مثال اگر «facebook» یا «hmrc login» را تایپ می‌کنید میتوانست مستقیماً از نوار آدرس به آنجا بروید. اما گوگل از شما می خواهد که ابتدا یک صفحه نتایج را ببینید.

اجرای فعلی ما از Mwmbl تا انجام همه این کارها به خوبی فاصله دارد، اما هدف ما این است.

سوال تامین مالی

جستجویی که از طریق تبلیغات تامین می‌شود، دستوری برای فاجعه است، زیرا همیشه تضاد منافع وجود خواهد داشت. کاربر را در اسرع وقت به سایت برسانید، یا تبلیغاتی را در راه به آنها نشان دهید؟ حدس بزنید اگر به درآمد اهمیت می دهید کدام یک را انتخاب می کنید.

دو راه وجود دارد که می توانم ببینم:

هیچ تضمینی وجود ندارد که هر یک از این رویکردها کارساز باشد – اما ارزش امتحان کردن را دارد.

مدل اهدا

در حالی که من برای Kagi بهترین ها را آرزو می کنم، ما مدل اهدا را انتخاب کرده ایم زیرا می خواهیم بهترین موتور جستجوی ممکن را در دسترس همه قرار دهیم. همه نمی توانند برای جستجو هزینه پرداخت کنند.

وقتی اعداد را می خوانم کمی احساس بیماری می کنم. درآمد گوگل برای جستجو تقریباً بود 40 میلیارد دلار در سه ماهه اول 2022. عددی آنقدر بزرگ که حتی نمی توانم تصور کنم چقدر بزرگ است. فقط 1٪ از 1٪ از این پول بیشتر از چیزی است که من می دانم با آن چه کنم (4 میلیون دلار).

اما من را نیز امیدوار می کند. اگر بتوانم چیزی بسازم که فقط بخش کوچکی از مردم آن را مفید بدانند، آنگاه می‌توانم مقدار زیادی ارزش خلق کنم. اگر ارزشی وجود داشته باشد، اگر راه درستی برای درخواست پیدا کنیم، مردم برای آن هزینه خواهند کرد. برنامه فعلی ما ارائه سطوح مختلف حمایت مالی با جوایز نامشهود است، به عنوان مثال نشان های مجازی نمایش داده شده در صفحه نمایه کاربر.

البته در فضاهای مجاور نیز غیرانتفاعی های زیادی وجود دارد که موفق بوده اند. من فکر می کنم ویکی مدیا بهترین مثال برای جستجو است. همچنین، من معتقدم که ارزش های ما بسیار نزدیک است. اگر آنها آماده همکاری یا پذیرش در این پروژه بودند، من به طور جدی آن را در نظر می گرفتم، زیرا فکر می کنم شانس موفقیت بسیار بیشتری به آن می دهد.

بعدش چی؟

اهداف فعلی ما عبارتند از:

 • فهرست 1 میلیارد صفحه در ماه. به ما کمک کنید نصب افزونه فایرفاکس ما
  برای خزیدن در وب ارزیابی‌های رتبه‌بندی ما نشان داده است که بیشترین پیشرفت‌ها از نمایه‌سازی صفحات بیشتر حاصل می‌شود. پس این اولویت اول ماست.
 • پول کافی برای تشکیل یک سازمان غیرانتفاعی رسمی جمع آوری کنید. این اولین قدم برای پایدار کردن Mwmbl خواهد بود، فراتر از اینکه یک پروژه جانبی برای چند نفر باشد.
 • به درآمد مکرر ماهانه 50 پوندی برسید تا ما را قادر سازد سرور خود را ارتقا دهیم (در حال حاضر کمتر از 5 یورو در ماه هزینه دارد) – اینجا اهدا کنید! این به ما امکان می دهد اندازه فهرست خود را افزایش دهیم و نتایج جستجوی خود را بهبود ببخشیم.

اگر شما علاقه مند به کمک هستید، ما هستیم جذب داوطلبان، یا اگر توسعه دهنده هستید، این را بررسی کنید مسائل باز.

با تشکر

از همه کسانی که تا کنون کمک کرده اند، چه توسط اهدای CPU و پهنای باند شما برای خزیدن در وب، پول دادن برای پوشش هزینه های ما، زمان و مهارت های خود را به حل مسائل یا دادن بازخورد در مورد ما
سرور ماتریسی.

به خصوص، کالین اسپیناس
در طراحی و ساخت قسمت جلویی جدید و حمایت از توسعه افزونه بسیار موثر بوده است – با تشکر کالین!


لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.