لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5239

انحصاری: مشتریان می گویند بایننس علیرغم تحریم های ایالات متحده به معامله گران ارزهای دیجیتال در ایران خدمات ارائه می دهد

  • هفت ایرانی می‌گویند پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از بایننس برای رمزنگاری استفاده کردند
  • معامله گران می گویند که بررسی های ضعیف پیشینه، نقدینگی عمیق، ایرانیان را به سمت بایننس کشانده است
  • وکلای دادگستری می گویند اخبار تجارت ایران در بایننس می تواند مورد بررسی نظارتی ایالات متحده قرار گیرد

لندن، 11 ژوئیه (رویترز) – تحقیقات رویترز نشان داد که بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، بایننس، علیرغم تحریم های ایالات متحده و ممنوعیت شرکت برای انجام تجارت در ایران، به پردازش معاملات توسط مشتریان در ایران ادامه داد.

در سال 2018، ایالات متحده تحریم هایی را که سه سال پیش به عنوان بخشی از توافق هسته ای ایران با قدرت های بزرگ جهانی به حالت تعلیق درآمده بود، دوباره اعمال کرد. در نوامبر همان سال، بایننس به معامله‌گران در ایران اطلاع داد که دیگر به آنها خدماتی نخواهد داد و به آنها گفت که حساب‌های خود را نقد کنند.

اما در مصاحبه با رویترز، هفت تاجر گفتند که این ممنوعیت را کنار گذاشتند. معامله‌گران گفتند که تا سپتامبر سال گذشته به استفاده از حساب‌های بایننس خود ادامه دادند و تنها پس از آن که صرافی چک‌های ضد پولشویی خود را یک ماه قبل تشدید کرد، دسترسی خود را از دست دادند. تا آن زمان، مشتریان می توانستند با ثبت نام فقط با یک آدرس ایمیل تجارت کنند.

عسل علیزاده، تاجری در تهران که می‌گوید دو سال تا سپتامبر 2021 از صرافی استفاده می‌کرد، گفت: «گزینه‌های جایگزین وجود داشت، اما هیچ‌کدام از آنها به خوبی بایننس نبودند. از آن استفاده کرد.”

یازده نفر دیگر در ایران به غیر از کسانی که رویترز با آنها مصاحبه کرده است، در پروفایل لینکدین خود گفتند که آنها نیز پس از ممنوعیت سال 2018 در بایننس معاملات ارزهای دیجیتال انجام داده اند. هیچ یک از آنها به سوالات پاسخ ندادند.

محبوبیت صرافی در ایران در داخل شرکت مشخص بود. طبق 10 پیامی که در سال‌های 2019 و 2020 برای یکدیگر ارسال کرده‌اند و برای اولین بار در اینجا گزارش می‌شوند، کارمندان ارشد از رتبه‌های رو به رشد کاربران ایرانی صرافی اطلاع داشتند و با آن شوخی کردند. یکی از آنها در پاسخ به داده هایی که نشان دهنده محبوبیت بایننس در اینستاگرام در ایران است، نوشت: «IRAN BOYS».

بایننس به سوالات رویترز درباره ایران پاسخ نداد. بایننس در یک پست وبلاگی در ماه مارس که در پاسخ به تحریم‌های غرب علیه روسیه منتشر شد، گفت که «قواعد تحریم‌های بین‌المللی را به شدت رعایت می‌کند» و «گروه ویژه پایبندی جهانی، از جمله کارشناسان تحریم‌ها و اجرای قانون مشهور جهان» را تشکیل داده است. بایننس گفت از «ابزارهای درجه بانکی» برای جلوگیری از استفاده افراد یا نهادهای تحریم شده از پلتفرم خود استفاده کرده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هفت وکیل و کارشناس تحریم به رویترز گفتند که تجارت ایران در بورس می تواند مورد توجه تنظیم کننده های ایالات متحده باشد.

بایننس که شرکت هلدینگ آن در جزایر کیمن مستقر است، می گوید که یک دفتر مرکزی واحد ندارد. جزئیاتی در مورد نهاد پشت صرافی اصلی Binance.com که مشتریانی در ایالات متحده نمی پذیرد، ارائه نمی دهد. در عوض، مشتریان ایالات متحده به یک صرافی جداگانه به نام Binance.US هدایت می شوند که – طبق یک پرونده نظارتی در سال 2020 – در نهایت توسط Changpeng Zhao موسس و مدیر عامل Binance کنترل می شود.

وکلا می گویند این ساختار به این معنی است که بایننس از تحریم های مستقیم ایالات متحده که شرکت های آمریکایی را از انجام تجارت در ایران منع می کند محافظت می شود. زیرا معامله گران در ایران از صرافی اصلی بایننس که یک شرکت آمریکایی نیست استفاده می کردند. اما بایننس با خطر به اصطلاح تحریم‌های ثانویه مواجه است که هدف آن جلوگیری از تجارت شرکت‌های خارجی با نهادهای تحریم‌شده یا کمک به ایرانی‌ها برای فرار از تحریم تجاری ایالات متحده است. تحریم‌های ثانویه علاوه بر ایجاد آسیب به شهرت، می‌توانند دسترسی یک شرکت به سیستم مالی ایالات متحده را نیز خفه کنند.

چهار وکیل گفتند که قرار گرفتن در معرض بایننس به این بستگی دارد که آیا طرف های تحریم شده در این پلتفرم معامله می کنند یا خیر و اینکه آیا مشتریان ایرانی از تحریم تجاری ایالات متحده در نتیجه معاملات خود طفره می روند یا خیر. اریش فراری، وکیل اصلی فراری و گفت: صرافی‌های غیرآمریکایی «ممکن است با عواقبی برای تسهیل رفتار تحریم‌شده مواجه شوند، به این دلیل که اجازه پردازش تراکنش‌ها برای طرف‌های تحریم‌شده را می‌دهند، یا در صورت استفاده از آن دسته از کاربران». شرکت حقوقی Associates در واشنگتن.

رویترز شواهدی مبنی بر استفاده افراد تحریم شده بایننس پیدا نکرد.

سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره معامله گران در ایران که از بایننس استفاده می کنند، از اظهار نظر خودداری کرد.

رویترز در ژانویه گزارش داد که بایننس، علیرغم نگرانی‌هایی که توسط برخی از چهره‌های ارشد شرکت مطرح شده بود، بررسی‌های انطباق ضعیفی را بر روی کاربران خود تا سال گذشته انجام داد و از مصاحبه با کارمندان ارشد سابق، پیام‌های داخلی و مکاتبات با تنظیم‌کننده‌های ملی استفاده کرد. صرافی در پاسخ گفت که استانداردهای صنعت را بالاتر می برد. گزارش جدید رویترز برای اولین بار نشان می دهد که چگونه شکاف های موجود در برنامه انطباق بایننس به معامله گران در ایران اجازه داد تا در بورس تجارت کنند.

بایننس بر صنعت 950 میلیارد دلاری کریپتو تسلط دارد و به 120 میلیون کاربر خود مجموعه‌ای از سکه‌های دیجیتال، مشتقات و توکن‌های غیرقابل تعویض را ارائه می‌کند و معاملاتی به ارزش صدها میلیارد دلار در ماه پردازش می‌کند. تبادل به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به جریان اصلی است. بنیانگذار میلیاردر آن ژائو – معروف به CZ – امسال با تعهد 500 میلیون دلاری به تصاحب برنامه ریزی شده ایلان ماسک، رئیس تسلا در توییتر، دسترسی خود را به تجارت سنتی گسترش داد. ماسک از آن زمان گفته است که از این قرارداد خارج می شود. ماه گذشته بایننس ستاره پرتغالی فوتبال کریستیانو رونالدو را برای تبلیغ تجارت NFT خود استخدام کرد.

“بایننس فارسی”

از زمان انقلاب اسلامی سال 1979، غرب و سازمان ملل متحد تحریم هایی را علیه ایران در واکنش به برنامه هسته ای این کشور، همراه با ادعای نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم، اعمال کرده اند. ایران مدت هاست که برنامه هسته ای خود را برای اهداف صلح آمیز حفظ کرده است.

بر اساس توافق سال 2015 بین ایران و شش قدرت جهانی، تهران برنامه هسته ای خود را در ازای کاهش برخی از تحریم ها محدود کرد. در ماه مه 2018، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا این توافق را کنار گذاشت و دستور اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا را داد که بر اساس این توافق کاهش یافته بودند. محدودیت ها در ماه اوت و نوامبر همان سال دوباره به اجرا درآمدند.

پس از اقدام ترامپ، بایننس ایران را به فهرستی از کشورهای تحریم‌شده در قرارداد شرایط استفاده اضافه کرد و گفت که می‌تواند خدمات را در چنین مناطقی «محدود یا رد کند». در نوامبر 2018، از طریق ایمیل به مشتریان خود در ایران هشدار داد که رمزارز خود را «در اسرع وقت» از حساب خود خارج کنند.

به طور عمومی، برخی از مدیران بایننس برنامه انطباق آن را تحسین کردند. مدیر ارشد مالی آن زمان در وبلاگی در دسامبر 2018 گفت که سرمایه گذاری هنگفتی برای مقابله با پول های کثیف انجام داده است و گفت که “رویکردی پیشگیرانه برای کشف و سرکوب پولشویی” اتخاذ کرده است. در مارس سال بعد، یک پلتفرم پایبندی ایالات متحده را به خدمت گرفت تا به آن کمک کند تا خطرات تحریم را بررسی کند.

طبق سند داخلی رویترز، بایننس تا آگوست 2019 ایران را – همراه با کوبا، سوریه، کره شمالی و کریمه – یک حوزه قضایی “HARD 5 SANCTIONED” دانست که صرافی در آنجا تجارت نخواهد کرد. سند می 2020 ایران را در فهرستی از کشورهایی قرار داد که با استناد به ساموئل لیم، افسر ارشد انطباق، در فهرستی از کشورهایی قرار می‌گرفتند که «اکیداً خیر» نامیده می‌شد.

معامله‌گران با استناد به دانش خود از صنعت داخلی می‌گویند، حتی با سخت‌تر شدن موضع بایننس در قبال ایران، مشخصات آن در میان لژیون کاربران کریپتو در کشور در حال افزایش بود.

ارزهای رمزنگاری شده در آنجا جذاب شدند زیرا تحریم ها تلفات زیادی را بر اقتصاد وارد کرد. از زمان تولد بیت کوین در سال 2008، کاربران به سمت وعده‌های ارز دیجیتال مبنی بر آزادی اقتصادی فراتر از دسترس دولت‌ها جذب شدند. به گفته کاربران، بسیاری از ایرانیان با قطع خدمات مالی جهانی، برای انجام تجارت در اینترنت به بیت کوین اعتماد کردند.

علی، تاجری که به شرطی صحبت می‌کرد که فقط با نام کوچکش شناخته شود، گفت: «ارز رمزنگاری راه خوبی برای دور زدن تحریم‌ها و کسب درآمد خوب است». علی گفت که حدود یک سال از بایننس استفاده کرده است. او پیام هایی را با رویترز با نمایندگان خدمات مشتریان Binance به اشتراک گذاشت که نشان می داد صرافی سال گذشته حساب او را بسته است. آنها با استناد به توصیه های فهرست تحریم های شورای امنیت سازمان ملل گفتند بایننس قادر به ارائه خدمات به کاربران ایران نیست.

سایر معامله گران این صرافی، بررسی های ضعیف پیشینه آن بر روی مشتریان و همچنین پلتفرم معاملاتی با کاربری آسان، نقدینگی عمیق و تعداد زیادی ارزهای رمزپایه که می توانند قابل معامله باشند را به عنوان دلایل رشد آن در ایران ذکر کردند.

پوریا فتوحی، که در تهران زندگی می‌کند و می‌گوید که یک صندوق تامینی رمزارز را اداره می‌کند، گفت که از سال ۲۰۱۷ تا سپتامبر سال گذشته از بایننس استفاده کرده است. او گفت که بایننس ایرانیان را به دلیل کنترل های “ساده” شناخت مشتری خود به دست آورد و اشاره کرد که چگونه معامله گران می توانند با ارائه یک آدرس ایمیل حساب باز کنند.

فتوحی گفت: آنها در مدت زمان کوتاهی با جفت ارزهای متعدد توانستند حجم معاملات زیادی را به دست آورند.

فرشتگان Binance – داوطلبانی که اطلاعات مربوط به صرافی را در سراسر جهان به اشتراک می گذارند – نیز به انتشار این خبر کمک کردند.

در دسامبر 2017، فرشتگان از راه اندازی گروهی به نام بایننس فارسی در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام خبر دادند. گروه دیگر فعال نیست. رویترز نتوانست مدت زمان فعالیت آن را مشخص کند، اما حداقل یک ایرانی را شناسایی کرد که پس از اعمال مجدد تحریم‌های واشنگتن، فرشته فعالی بود.

محسن پرهیزکار طبق پروفایل لینکدین خود از نوامبر ۲۰۱۷ تا سپتامبر ۲۰۲۰ یک فرشته بود و مدیریت گروه فارسی و کمک به کاربران آن را بر عهده داشت. فردی که با پرهیزکار کار می کرد نقش او را تایید کرد و پیام هایی را که رد و بدل کردند به اشتراک گذاشت. پرهیزکار با تماس رویترز گفت که بایننس برنامه های خود را در ایران به دلیل تحریم ها لغو کرده است. او توضیح بیشتری نداد.

پس از ممنوعیت آن در سال 2018، حداقل سه کارمند ارشد بایننس از محبوبیت این صرافی در ایران و استفاده مشتریان از آن در ایران آگاه بودند، 10 پیام چت تلگرامی و شرکتی بین کارمندان که توسط رویترز مشاهده شد نشان می دهد.

یک پیام از همان ماه نشان می دهد که تا سپتامبر 2019، تهران در میان شهرهای برتر برای دنبال کنندگان صفحه اینستاگرام بایننس قرار داشت و بالاتر از نیویورک و استانبول قرار داشت. سپس کارمندان این موضوع را روشن کردند. یکی به شوخی تبلیغ محبوبیت بایننس در ایران را پیشنهاد کرد و گفت: «این را در توییتر بایننس ایالات متحده فشار دهید».

در یک مبادله جداگانه از آوریل 2020، یک کارمند ارشد نیز اشاره کرد که معامله گران ایرانی از Binance استفاده می کنند، بدون اینکه بگوید او از کجا این را می داند. یک سند انطباق بایننس در همان سال که توسط رویترز بررسی شد، به ایران بالاترین رتبه ریسک را در بین تمام کشورها برای تامین مالی غیرقانونی داد.

“راهنمای مبتدیان برای VPN”

معامله‌گران می‌گویند که زیربنای بیشتر رشد بایننس در ایران، سهولت کاربران از طریق شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) و ابزارهایی برای پنهان کردن آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) بود که می‌توانند استفاده از اینترنت را به یک مکان مرتبط کنند. رویترز در ژوئن گزارش داد، هکرهای کره شمالی از VPN ها برای پنهان کردن مکان های خود استفاده کردند، در حالی که در Binance حساب هایی را برای شستن رمزارزهای سرقت شده در سال 2020 راه اندازی کردند.

مهدی قادری، یکی از کارکنان توسعه کسب و کار، گفت که از VPN برای تجارت حدود 4000 دلار رمزارز در بایننس در سال منتهی به آگوست 2021 استفاده کرده است. قادری درباره بایننس گفت: «همه ایرانی ها از آن استفاده می کردند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده در راهنمای سال 2021 در مورد نحوه اعمال تحریم ها برای شرکت های رمزنگاری گفت که ابزارهای تحلیلی پیچیده ای وجود دارد که می تواند مبهم بودن آدرس IP را تشخیص دهد. شرکت‌های رمزارز همچنین می‌توانند اطلاعاتی را جمع‌آوری کنند تا به کاربران در یک کشور تحریم شده هشدار دهند، مانند آدرس‌های ایمیل.

سیدورحمان، مدیر حقوقی شرکت حقوقی رحمان راولی در لندن، گفت: «انتظار می‌رود صرافی‌های رمزارز این نوع اقدامات را برای رعایت تحریم‌ها انجام دهند.»

خود بایننس از استفاده از VPN پشتیبانی کرده بود.

ژائو، مدیر عامل Binance، در ژوئن 2019 توییت کرد که VPN ها “یک ضرورت هستند، نه اختیاری”. او این اظهار نظر را تا پایان سال 2020 حذف کرد. بایننس در مورد این توییت سوالی ارائه نکرد. در جولای سال بعد، بایننس در وب سایت خود “راهنمای مبتدیان برای VPN” را منتشر کرد. یکی از نکات آن: “شما ممکن است بخواهید از VPN برای دسترسی به سایت هایی که در کشور شما مسدود شده اند استفاده کنید.”

ژائو از دور زدن کنترل‌های بایننس توسط کاربران رمزارز به طور کلی آگاه بود. او در نوامبر 2020 به مصاحبه‌کنندگان گفت: «کاربران گاهی اوقات راه‌های هوشمندانه‌ای برای دور زدن بلوک ما پیدا می‌کنند و ما فقط باید در مورد راه‌هایی که مسدود می‌کنیم هوشمندتر باشیم».

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.