لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5225

پس از رونق توربوشارژ، آیا سازندگان تراشه به دنبال یک سینه بزرگ هستند؟

منn 2021 گرافیک کارت ها چیزهای داغی بودند. طرفداران بازی های ویدیویی و ماینرهای ارزهای دیجیتال یک شبه صف کشیدند تا آخرین پیشنهاد گران قیمت انویدیا یا انویدیا را دریافت کنند. amd، دو سازنده تراشه آمریکایی. و پردازنده‌های گرافیکی از تنها نیمه‌رساناهای جذاب فاصله داشتند. کمبود شدید تراشه‌ها، تولید همه چیز از تلفن‌های هوشمند گرفته تا خودروها و موشک‌ها را مختل کرد، همان‌طور که تقاضا برای انواع دستگاه‌های حاوی سیلیکون افزایش یافت. بر اساس گزارش ها، درآمد صنعت تراشه در سال گذشته با یک چهارم رشد به 580 میلیارد دلار رسید idc، یک شرکت تحقیقاتی ارزش بازار چیپ سازان افزایش یافت. tsmc، یک سازنده قرارداد غول پیکر تایوانی، دهمین شرکت با ارزش جهان شد.

با انتظار رشد سیری ناپذیر تقاضا، چرخه نیمه هادی ها که از زمان گذشته استفاده می شود – پیامد تاخیر بین تقاضا و عرضه جدید، که یک یا دو سال طول می کشد تا ایجاد شود – به نظر می رسد چیزی مربوط به گذشته است، و شرکت های تولید تراشه را بر آن داشت تا خرج کن انگار فردایی وجود نداره tsmc و دو رقیب اصلی آن، اینتل آمریکایی و سامسونگ کره جنوبی، سال گذشته 92 میلیارد دلار بین آنها سرمایه گذاری کرد که نسبت به سال 2019 افزایش 73 درصدی داشت و متعهد شد که در دو سال آینده حدود 210 میلیارد دلار بیشتر شود.

اکنون به نظر می رسد که دور از حذف شدن، چرخه تراشه ممکن است در عوض سرعت گرفته باشد. انواع تراشه ها لرزان به نظر می رسند. این ماه سامسونگ اعلام کرد که سود عملیاتی در این سه ماه پس از سه چهارم رکوردشکنی فروش، متوقف خواهد شد. طبق گزارش ها، این شرکت در حال بررسی کاهش قیمت تراشه های حافظه در نیمه دوم سال 2022 است. در ژوئن Micron Technology، سازنده تراشه های حافظه آمریکایی، فروش 7.2 میلیارد دلاری را در سه ماهه سوم پیش بینی کرد که یک پنجم کمتر از حد انتظار است. TrendForce، یک شرکت تحقیقاتی، انتظار دارد قیمت حافظه در سه ماه آینده یک دهم کاهش یابد. طبق یک تخمین، قیمت تراشه‌های گرافیکی از ژانویه به نصف کاهش یافته است، زیرا کریپتوسفر منفجر می‌شود و گیمرها زمان بیشتری را در واقعیت غیر مجازی می‌گذرانند. به قول معروف دیوید زیننر، مدیر مالی اینتل، غول تراشه های آمریکا، بقیه سال “بسیار پر سر و صداتر از یک ماه پیش” به نظر می رسد.

از آنجایی که رونق توربوشارژ در معرض خطر تبدیل شدن به یک رکود بزرگ است، قیمت سهام سازندگان تراشه جهان در سال جاری حدود یک سوم کاهش یافته است (نمودار را ببینید)، دوباره به نصف قیمت س&پ شاخص 500 شرکت های بزرگ آمریکایی علاوه بر آن، تنش‌های ژئوپلیتیکی خطر تجزیه بازار جهانی و از هم پاشیدن زنجیره‌های تامین پیچیده را دارد. صنعت فوق ستاره این بیماری همه گیر ناگهان بسیار کم ستاره به نظر می رسد.

پیش اندیشی عالی

با عرضه شروع کنید. یکی از راه‌هایی که شرکت‌ها ظرفیت اضافه کرده‌اند، نصب کیت جدید در کارخانه‌های موجود (به عنوان کارخانه‌های تولید تراشه) است. مالکوم پن از Future Horizons، یک شرکت تحقیقاتی، تخمین می‌زند که در نیمه دوم سال 2021، هزینه‌های جهانی برای تجهیزات حکاکی تراشه‌ها روی ویفرهای سیلیکونی در مقایسه با سطوح قبل از کووید حدود 75 درصد افزایش یافت. با توجه به اینکه حدود یک سال طول می کشد تا چنین سرمایه گذاری هایی به نیمه هادی های جدید تبدیل شوند، اواخر سال 2022 ممکن است شاهد مازاد تولید باشیم.

راه دیگر برای افزایش ظرفیت ساخت کارخانه های جدید است که ممکن است چند سال طول بکشد. مطابق با نیمه، یک گروه تحقیقاتی دیگر، 34 مورد از آن ها در سال های 2020 و 2021 در سراسر جهان آنلاین شدند. 58 مورد دیگر قرار است بین سال های 2022 تا 2024 تولید خود را آغاز کنند. این امر ظرفیت جهانی را تقریباً 40 درصد افزایش می دهد. اینتل شش کارخانه در دست کار دارد، از جمله یک “مگافاب” پیشرو 20 میلیارد دلاری در اوهایو و کارخانه هایی در آریزونا و ماگدبورگ، آلمان. برنامه های سرمایه گذاری سامسونگ شامل یک کارخانه بزرگ مدرن در تگزاس است. tsmc در آریزونا نیز مشابه آن را می سازد. انتظار می‌رود که بیشتر آنها تا سال 2025 تولید تراشه‌ها را آغاز کنند.

همیشه این خطر وجود داشت که در زمان تحقق بخشی از این عرضه جدید تقاضا کمرنگ شده باشد. اما به نظر می رسد گرسنگی برای چیپس سریعتر از حد انتظار کاهش یافته است. واضح ترین نشانه ها در بازار رایانه های شخصی است (کامپیوترs)، که حدود 30 درصد از تقاضای کلی برای چیپس از همه انواع را تشکیل می دهند. با توجه به اینکه کار و تحصیل در خانه از خانه به یک امر عادی تبدیل شد، از همه‌گیری تقویت شد کامپیوتر بر اساس این گزارش، محموله‌ها در سال جاری 8 درصد کاهش می‌یابند idc. این تا حدودی به این دلیل است که برخی از این خریدهای همه گیر به سادگی به جلو کشیده شده بودند. همچنین انتظار می‌رود فروش گوشی‌های هوشمند، که 20 درصد دیگر تقاضا است، کاهش یابد. در ماه آوریل، فروش گوشی های هوشمند در چین، بزرگترین بازار جهان، یک سوم کمتر از ماه مشابه سال گذشته بود. کاهش سرعت در کامپیوتر و اگر اقتصاد جهان وارد رکود شود، فروش تلفن همچنان شدیدتر خواهد بود.

مراکز داده و خودروسازی حدود یک دهم تراشه های دنیا را مصرف می کنند. پیش بینی نمی شود که تقاضا در سال جاری کاهش یابد. اما نشانه هایی از نرمی دیده می شود. سفارشات چینی برای تراشه های سرور، که مراکز داده را تامین می کنند، کاهش یافته است. بسیاری از خودروسازان وحشت زده، به نوبه خود، تراشه های دو یا سه مرتبه سفارش داده اند تا از کمبودهایی که آنها را مجبور به کاهش تولید در سال گذشته کرد، جلوگیری کنند. استیسی راسگون از برنشتاین، یک کارگزار، اشاره می‌کند که در چند فصل گذشته، محموله‌های تراشه‌های خودرو حدود 40 درصد بیشتر از آن چیزی بوده است که بر اساس تعداد خودروهای ارسال‌شده و تعداد معمولی تراشه‌ها در یک خودروی متوسط ​​انتظار دارید. ذخایر بزرگ نیمه هادی ها در صنعت خودرو ممکن است به معنای خشکسالی ناگهانی سفارشات جدید باشد.

فشار نزولی بر قیمت ها ممکن است با نیروی قدرتمند دیگری ترکیب شود. ملاحظات سیاسی، چه داخلی و چه بین المللی، به طور فزاینده ای بر عرضه و تقاضای نیمه هادی ها تأثیر می گذارد. در سمت عرضه، بحران تراشه در سال گذشته دولت‌های سراسر جهان را به وحشت انداخت و به غربی‌ها یادآوری کرد که 75 درصد از کل نیمه‌رساناها در آسیا تولید می‌شوند. اکنون بسیاری می خواهند تولید، به ویژه تراشه های پیشرفته را که دارای اهمیت استراتژیک هستند، در داخل مرزهای خود بیاورند. در آمریکا، کنگره بر سر این موضوع بحث می کند چیپس قانون، که در صورت تصویب، به صنعت تا 52 میلیارد دلار در مدت پنج سال یارانه و کمک هزینه تحقیق و توسعه می دهد. این اتحادیه اروپانسخه ‘s بیش از 43 میلیارد یورو (44 میلیارد دلار) تا سال 2030 ارائه می دهد. هند، ژاپن و کره جنوبی طرح های مشابهی دارند. چین، که سیاست نیمه هادی را در سال 2014 راه اندازی کرد، مدت هاست که به این صنعت یارانه پرداخت کرده است.

مدارهای متلاشی شده

این همه بزرگی دولتی می تواند حتی به مازاد ظرفیت بیشتر منجر شود. در عین حال، مداخله گرایی بیشتر ممکن است چشم انداز را بیشتر کند. برای یک چیز، صنعت تراشه تکه تکه شده در امتداد مرزهای ملی خطر تکرار بیهوده را به همراه خواهد داشت و هزینه ها را برای مصرف کنندگان افزایش می دهد. گزارشی توسط bcg، یک شرکت مشاوره و انجمن صنایع نیمه هادی، یک گروه لابی، دریافتند که در سناریویی که تولید نیمه هادی در مناطق خودکفا باشد، قیمت تراشه بین 35 تا 65 درصد افزایش می یابد.

به نظر می رسد دولت آمریکا قصد دارد تقاضا را به شیوه ای دیگر محدود کند. این کشور از کنترل صادرات استفاده می کند تا خریداران چینی را از دسترسی به نیمه هادی ها و ابزارهای مورد نیاز برای ساخت آنها محروم کند. این اصرار قابل درک است: چین یک رقیب فزاینده مستبد برای نظم جهانی مبتنی بر قوانین آمریکا است. مشکل سازتر برای صنعت نیمه هادی، چین همچنین بزرگترین بازار تراشه در جهان است.

tsmc و اینتل مشتریان چینی را در نتیجه محدودیت های تجاری آمریکا از دست داده اند. برخی دیگر، مانند کوالکام، در گزارش‌های سالانه خود خاطرنشان می‌کنند که مشتریان چینی در حال توسعه تراشه‌های خود هستند یا به تامین‌کنندگان محلی روی می‌آورند، تا حدی به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیک. تراشه‌سازان آمریکایی هشدار می‌دهند که در صورت از دست دادن عادت چینی، حفظ بودجه‌های بزرگ تحقیق و توسعه آنها دشوار خواهد بود.

ملاحظات سیاسی برای سایر شرکت های زنجیره ارزش نیمه هادی ها نیز دردسرساز است. در 5 ژوئیه بلومبرگ گزارش داد asmlانحصار هلندی در بازار ماشین‌های لیتوگرافی 100 میلیون دلاری که برای حکاکی تراشه‌های گران‌قیمت استفاده می‌شد، از سوی دولت آمریکا تحت فشار بود تا فروش تجهیزات خود را به شرکت‌های چینی متوقف کند. چین 15 درصد از asmlفروش; با انتشار این خبر قیمت سهام آن 7 درصد کاهش یافت. ارزش های بازار از asmlتامین کنندگان آمریکایی مانند Azenta و mks ابزار، همچنین کشویی. چین برای دیگر سازندگان ابزار آمریکایی اهمیت بیشتری دارد. مواد کاربردی، kla و Lam Research یک سوم درآمد خود را از مشتریان چینی به دست می آورند. همه در حال مذاکره با دولت آمریکا برای محدود کردن فروش ابزارهای پیشرفته خود به چین هستند.

اگر محرک برای خوداتکایی بیشتر سیلیکون پاشیده شود، ممکن است سینه تراشه نرم شود. که دور از ذهن نیست. به عنوان مثال، ممکن است به یارانه های مستمر نیاز باشد تا کارخانه های آمریکایی را در لبه برتر نگه دارند. این به نوبه خود، مستلزم علاقه پایدار سیاست گذارانی است که به راحتی حواسشان پرت می شود. در اواخر ژوئن، اینتل اعلام کرد که افتتاح کارخانه‌های جدید خود در اوهایو را به تعویق می‌اندازد و دلیل آن تاخیر در تصویب آن بود. چیپس عمل کنید. tsmc گفته است که ممکن است به همین دلیل مجبور شود ساخت کارخانه آریزونا خود را کند کند. در آوریل موریس چانگ، رئیس سابق tsmc، صراحتاً تلاش آمریکا برای از سرگیری تولید تراشه را “تمرینی بیهوده” خواند و به هزینه های بالای کشور و فقدان تخصص مهندسی اشاره کرد.

آجیت منوچا، رئیس، خاطرنشان می کند که در واقع، دخالت دولت را کنار بگذاریم و افت چرخه تراشه ها اخیراً کم عمق تر شده است. نیمه. این ممکن است تا حدی به این دلیل باشد که صنعت تثبیت‌تر شده است. در دهه 1980، بازار تراشه های حافظه دارای 20 شرکت عجیب و غریب بود که برای سفارشی تلاش می کردند. امروزه تنها سه مورد بر آن تسلط دارند: میکرون، سامسونگ و sk هاینیکس وضعیت به همان اندازه در لبه برش ساخت ریزپردازنده است، جایی که اینتل، سامسونگ و tsmc تنها شرکت‌هایی هستند که قادر به تولید پیشرفته‌ترین کیت‌ها هستند، از نزدیک به 30 شرکت در سال 2001. تعداد کمتری از شرکت‌ها سهم بیشتری از مخارج سرمایه‌ای را کنترل می‌کنند و اگر عرضه بیشتر از تقاضا باشد، می‌توانند آن را مهار کنند. این امر به سازندگان تراشه نیاز دارد تا نظم و انضباط سرمایه را دوباره کشف کنند – چیزی که مدتی است مجبور به انجام آن نبوده اند.

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.