لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5378

چگونه عینکم را تمیز کنم

من از 4 سالگی عینک می زدم: از آن زمان به محض بیدار شدن از خواب عینک می زدم و درست قبل از اینکه به رختخواب بروم عینک را برمی داشتم. در تمام این مدت، من هرگز یک جفت عینک را نشکسته ام، اما هنوز هم هر 2 سال یک عینک جدید می گیرم: گاهی اوقات فریم شروع به از هم پاشیدن می کند، اما بیشتر اوقات کیفیت بینایی کاهش می یابد. اغلب متوجه مشکلات فزاینده‌ای در دید در شب می‌شوم، هرچند جفت آخرم به‌گونه‌ای کاهش می‌یابد که چشمانم حتی در نور روز هم تمرکز خود را از دست می‌داد، که دست کم نگران‌کننده بود.

من که ناامید شدم، حدس زدم که نحوه تمیز کردن عینک ممکن است باعث شود که لنزها سریعتر از حد لازم خراب شوند. من فقط روی آنها نفس می کشیدم و آنها را با هر چیزی که به دستم می رسید (پیراهن یا هر چیز دیگری) پاک می کردم. سپس به استفاده از یک پارچه میکروفیبر خشک روی آوردم که هر زمان شروع به ایجاد لکه های وحشتناک روی لنز کرد، آن را می شستم. سپس از مقدار کمی آب و صابون با پارچه میکروفیبر استفاده کردم. به نظر می رسید هر یک از این تغییرات کمی وضعیت را بهبود می بخشد، اما فکر می کردم که آیا می توانم بهتر عمل کنم. به نظر می‌رسید اینترنت عمدتاً پر از افرادی بود که به من می‌گفتند کاری را که قبلاً انجام می‌دادم انجام دهم، چیزی که انتظارش را نداشتم. در نهایت متوجه شدم که گروهی از افرادی که حرفه شان مبتنی بر لنز است ممکن است توصیه های بهتری داشته باشند: و در واقع، عکاسان تعدادی تکنیک برای تمیز کردن لنزهای دوربین ایجاد کرده اند.

در 12 ماه گذشته من از یک نسخه اقتباس شده از آنچه به نظر می رسد توصیه “استاندارد” برای تمیز کردن لنزهای دوربین است استفاده کرده ام. لنزهای من هنوز در حد نو به نظر می رسند (اصلاً هیچ سایشی یا مشکلی در شب نمی بینم)، که نشان می دهد این رویکرد مناسبی است. هشدار: من آزمایش علمی انجام نداده‌ام، بنابراین برخی از موارد بعدی ممکن است دارونما یا نتایج خوش شانسی یا احتمالاً برای سلامتی شما خطرناک باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، نحوه تمیز کردن عینکم به این صورت است (توجه داشته باشید: من از لینک های وابسته استفاده نمی کنم، بنابراین لازم نیست نگران باشید که می خواهم از شما پول در بیاورم):

  • من هر روز آنها را تمیز می کنم.
  • من با پاک کردن تمام گرد و غبار با یک برس رنگ موی شتر (مصنوعی) شروع می کنم (اینها برای من کار می کنند). از نظر شهودی، این بدان معنی است که وقتی لنز را بعدا پاک می کنم، گرد و غباری وجود ندارد که به عنوان یک ساینده عمل کند.
  • سپس لنز را با یک پارچه میکروفیبر خشک پاک می کنم (من از آب یا نفس استفاده نمی کنم). من یک بسته خریدم 10 پارچه کوچک در کیسه های جداگانه به طوری که من می توانم هر هفته پارچه را تعویض کنم و فقط هر 10 هفته آنها را بشوییم (با کمی سرکه سفید). نگه داشتن پارچه ها در کیف خود به جای بیرون در فضای باز به این معنی است که آنها گرد و غبار را جمع نمی کنند. من پارچه ها را مرتب می چرخانم زیرا به ناچار گرد و غبار و روغن را جمع می کنند: یک بار در هفته ممکن است غیر ضروری باشد، اما آن را به بخشی ساده از روال من تبدیل می کند.
  • هفته ای یکبار از روغن پاک کن استفاده می کنم (استفاده می کنم پاک کننده روغن باقیمانده اما این ممکن است بیش از حد باشد) با پارچه میکروفیبر (و سپس آن پارچه را در شمع “شستن” قرار دهید). یک یا دو قطره روی پارچه در هر طرف عدسی کاملاً کافی به نظر می رسد. من هم شاید کمتر بتوانم این کار را انجام دهم، اما باز هم، یک بار در هفته، آن را به بخشی ساده از روال من تبدیل می کند.
  • هر 6 هفته یا بیشتر، من از یک پاک کننده اولتراسونیک برای تمیز کردن تمام حلقه هایی که در اطراف قاب جمع شده است (بدون انجام این کار) استفاده می کنم. چیزی این در طول عمر یک عینک وحشتناک می شود). من چند قطره ROR را با آب مقطر ریختم و از الف استفاده کردم پاک کننده اولتراسونیک فرکانس بالا بر این اساس که در حالی که فرکانس های بالا در تمیز کردن کارایی کمتری دارند، احتمال آسیب کمتری به پوشش لنز دارند. پاک کننده اولتراسونیک که من استفاده می کنم 3 دقیقه تایم اوت دارد: این کاملاً از بین نمی رود همه قاب گانک، که من با آن خوب هستم، زیرا ترجیح می دهم از پاک کننده اولتراسونیک کمتر استفاده کنم تا بیشتر. بعد از اینکه عینکم (و بعضی از عینک های همسرم) را تمیز کردم، از پاک کننده اولتراسونیک برای تمیز کردن برس های موی شتر استفاده می کنم.

پارچه‌های میکروفیبر سال‌ها دوام خواهند داشت، ROR احتمالاً سال‌ها نیز دوام خواهند آورد. پاک کننده اولتراسونیک و آب مقطر گران تر هستند و هزینه های مداوم بیشتری دارند، اگرچه به نظر می رسد 13 پوند آب مقطر حدود 3 سال دوام می آورد، بنابراین من در مورد این استفاده از منابع زمین احساس گناه نمی کنم.

من نمی توانم قول بدهم که این بهترین یا حتی یک راه خوب برای تمیز کردن کلاس ها است. با این حال، به نظر می رسد نسبت به آنچه من قبلاً انجام دادم، بسیار بهتر عمل می کند، و (به استثنای تمیز کردن اولتراسونیک) این کار را بدون نیاز به افزایش قابل توجه زمان انجام می دهد، علی رغم تعداد مراحل بالا.

نظرات

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.