لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5345

ایرباس A380 پرواز خود را با استفاده از روغن آشپزی تکمیل می کند

سوخت‌های فسیلی به دلایل اشتباه اخیراً خبرساز شده‌اند. خواه سهم آنها در تغییرات آب و هوایی جهانی باشد یا این واقعیت که قیمت و عرضه به ژئوپلیتیک خشونت آمیز وابسته است، دلایل بیشتری برای تغییر به سمت منابع انرژی پاک تر وجود دارد.

در دنیای هوانوردی، این به معنای یافتن منبع سوخت پاک تری است. آزمایشی در اوایل سال جاری برای دستیابی به همین هدف انجام شد، جایی که یک هواپیمای ایرباس A380 تنها با سوخت حاصل از روغن پخت و پز پرواز می کرد.

سوخت های پایدار کلیدی هستند

یک ایرباس A380 به عنوان بستر آزمایشی برای سوخت 100% SAF عمل می کرد و یک موتور را تنها بر روی محصول مشتق شده از روغن پخت و پز کار می کرد. بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان با در دست گرفتن هواپیماهای کوچکتر و کم مصرف تر، شاهد کاهش استفاده است. اعتبار: ایرباس

در سطح جهانی، فعالیت های هوانوردی حدود 2.1 درصد از انتشار دی اکسید کربن ناشی از فعالیت های انسانی را تولید می کند. به طور کلی، 12٪ از انتشار گازهای گلخانه ای از حمل و نقل به عنوان یک کل را تشکیل می دهد. در حالی که انتشار گازهای گلخانه ای به لطف تأثیرات همه گیر COVID-19 کاهش یافته است، به طور کلی، با بازگشت صنعت به عملکرد عادی، این انتشارات در حال افزایش هستند.

یکی از راه‌های کاهش این رقم، تغییر به یک منبع سوخت پایدار است. وقتی سوخت‌های فسیلی حفر و سوزانده می‌شوند، کربن ذخیره‌شده را در جو آزاد می‌کنند و باعث گرم شدن می‌شوند. با این حال، به اصطلاح سوخت هوانوردی پایدار (SAF) با تکیه بر مواد ارگانیک این مشکل را برطرف می کند. ایده این است که دی اکسید کربن آزاد شده از احتراق آن توسط دی اکسید کربن جذب شده توسط محصولات و مواد آلی مورد استفاده در تولید آن جبران می شود. این ناقص است و مطمئناً یک راه حل واقعی برای آلایندگی صفر نیست. خارج از تلفات و ناکارآمدی، موتورهای احتراقی از همه نوع تمایل به تولید گازهای مضر دیگری مانند اکسیدهای نیتروژن دارند. با این حال، هنوز یک پیشرفت جدی نسبت به سوخت‌های فسیلی سنتی است. ایرباس ادعا می‌کند که هواپیماهای پروازی در SAF می‌توانند تولید کربن را بین ۵۳ تا ۷۱ درصد کاهش دهند.

برای نشان دادن این مفهوم، یک ایرباس A380 در 25 مارس از فرودگاه Blagnac در تولوز فرانسه، جایی که ایرباس در آن مستقر است، پرواز کرد. این هواپیما یک پرواز سه ساعته را با یک موتور جت رولزرویس ترنت 900 انجام داد که با سوخت 100٪ پایدار هوانوردی کار می کرد. آزمایش دیگری در 29 مارس انجام شد که در آن سوخت در مراحل پرتکاپو و فرود استفاده شد.

Neste، ATR، و شرکت هواپیمایی سوئدی Braathens Regional Airlines با یکدیگر همکاری کردند تا یک هواپیما را با 100% SAF در هر دو موتور راه اندازی کنند. این شرکت ها امیدوارند تا سال 2025 گواهینامه مصرف سوخت 100٪ پایدار را دریافت کنند. اعتبار عکس: ATR

سوخت عرضه شده برای آزمایش از شرکت فرانسوی TotalEnergies تهیه شده است. نوع خاصی از سوخت SAF مورد استفاده به عنوان HEFA-SPK یا استرها و اسیدهای چرب هیدروفرآوری شده – نفت سفید پارافینیک مصنوعی شناخته می شود. این محصول با تصفیه شیمیایی روغن‌ها و چربی‌های آشپزی پسماند ساخته می‌شود که آن را به یک جایگزین قابل استفاده برای سوخت‌های جت نوع نفت سفید تبدیل می‌کند.

سوخت HEFA-SPK از بسیاری جهات است یک تکنولوژی بالغ، و امروزه در هوانوردی مورد استفاده قرار می گیرد. هواپیماهای ایرباس قبلاً برای پرواز با 50٪ ترکیبی از HEFA-SPK با سوخت معمولی جت تأیید شده اند و 1٪ از سوخت جت مورد استفاده در جهان را تشکیل می دهد. با این حال، در حال حاضر، هنوز هم گران‌تر از سوخت جت معمولی است و تولید آن محدود است و جذب آن را کند می‌کند.

آزمایش‌های ایرباس موفقیت‌آمیز بود و بر اساس آزمایش‌های قبلی که 50 درصد ترکیب‌ها را برای استفاده تأیید کردند، ساخته شد. این شرکت امیدوار است تا پایان این دهه گواهینامه استفاده از 100% SAF را به هواپیماها دریافت کند.

آنها تنها شرکتی نیستند که در این زمینه کار می کنند. جایی که ایرباس تصمیم گرفت فقط یک موتور را در SAF راه اندازی کند، دیگران جلوتر می روند. تامین کننده سوئدی SAF Neste اخیرا آزمایشی را با مشارکت ATR و خطوط هوایی منطقه ای Braathens انجام داده است. این آزمایش موفقیت آمیز هر دو موتور یک هواپیمای کوچک منطقه ای ATR 72-600 را در SAF اجرا کرد. این بر اساس چندین آزمایش قبلی روی موتورهای تک ساخته شده است و شرکت ها امیدوارند تا سال 2025 گواهینامه استفاده 100٪ SAF را دریافت کنند.

به طور کلی، هنوز کارهای زیادی باید انجام شود تا خطوط هوایی صرفاً با سوخت پایدار کار کنند. ماهیت محافظه کارانه و آگاهانه ایمنی مقررات خطوط هوایی به این معنی است که هنوز مدتی طول می کشد تا سوخت برای استفاده در همه شرایط تایید شود. همچنین باید ظرفیت تولید و همچنین تمهیداتی برای توزیع سوخت در فرودگاه ها افزایش یابد. در غیاب مقرراتی که استفاده از آن را ترویج می کند، SAF ها باید راهی برای رقابت با سوخت های فسیلی در قیمت پیدا کنند، در غیر این صورت مردم باید نشان دهند که مایل به پرداخت حق بیمه سبز هستند.

با این حال، هیچ یک از این موانع غیرقابل عبور نیستند. انتظار داشته باشید در کوتاه مدت پروازهای بیشتری با ترکیبات SAF انجام شود و در آینده شاهد جایگزینی کامل سوخت در برخی کاربردها باشیم.

[Banner Image: “F-WWOW” by Oliver Holzbauer. Thumbnail: Airbus A380-800 by Steve Elliott.]

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.