لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5474

این خودروی خورشیدی به زودی به مرحله تولید خواهد رسید و فقط ۲۵۹۰۰ دلار قیمت دارد

یک سال و نیم پیش، مستقر در سن دیگو اپترا موتورز شروع به دریافت سفارش برای Aptera، خودروی خورشیدی سه چرخ خود کرد که شبیه به تقاطع بین بت‌موبیل، دلوریان و یک هواپیمای سایز شخصی است. این شرکت به سرعت چندین مدل از خودرو را فروخت و در نهایت مجبور شد تاریخ تحویل را برای بسیاری از مشتریان عقب بیاندازد. اما در یک وبینار آنها در ماه گذشته اعلام کردند که یک کارخانه برای افزایش تولید وسایل نقلیه خود خریداری کرده است، که می تواند به معنای آغاز دوره جدیدی از حمل و نقل بدون آلایندگی باشد (به آرامی).

کارخانه در کارلزباد کالیفرنیا 200000 فوت مربع فضای تولید دارد. آن خیلی زیاد است؛ برای مقایسه، کارخانه گل سرسبد تسلا در فرمونت کالیفرنیا بود 510000 فوت مربع (اما از زمان ساخت اولیه گسترش یافته است).

اپترا قصد دارد تا پایان سال جاری 10000 خودرو تولید کند و در نهایت تولید را به 600000 خودرو در سال افزایش دهد. در حال حاضر، این شرکت می‌گوید که بیش از 25000 سفارش دارد (بعضی از آنها ممکن است با شکست مواجه شوند، زیرا ثبت سفارش فقط به 100 دلار سپرده نیاز دارد). اما آنها شرط می‌بندند که تقاضا افزایش می‌یابد زیرا رانندگان خودروهای کوچک، چه گازی یا برقی، ممکن است استفاده از انرژی خورشیدی را انتخاب کنند.

کارخانه اپترا، رندر هنرمند

برای برخی ممکن است فناوری خورشیدی یک عامل بازدارنده باشد. علیرغم جذابیت (هم از نظر صرفه جویی در هزینه و هم از نظر سیاره دوستی) که هرگز مجبور به پمپ کردن بنزین یا برق نیست، ممکن است متقاعد کردن رانندگانی که در مکان های آفتابی زندگی نمی کنند را برای تعویض سوئیچ متقاعد کنید. مدل سه چرخ و تخم مرغ پهن نیز ممکن است فروش سختی باشد، حداقل تا زمانی که خودروهای بیشتری به این شکل ظاهر شوند.

یک نقشه تعاملی در وب‌سایت Aptera به مشتریان بالقوه این امکان را می‌دهد تا «منطقه خورشید» را که در آن زندگی می‌کنند و میانگین تعداد مایل‌هایی را که در روز طی می‌کنند، وارد کنند تا تصور کنند چقدر باید ماشین خورشیدی را به منبع شارژ وصل کنند. این شرکت تخمین می‌زند که افرادی در آفتاب‌ترین نقاط جهان که کمتر از 40 مایل در روز رانندگی می‌کنند، می‌توانند سالانه 11000 مایل را تنها با انرژی خورشیدی طی کنند. کسانی که در آریزونا، مصر، شیلی، عربستان سعودی و غیره زندگی نمی کنند، باید بیشتر به ذخیره باتری خودرو تکیه کنند.

Aptera یک بسته باتری 100 کیلووات ساعتی دارد و می توان آن را مانند هر خودروی برقی دیگری برای شارژ به برق وصل کرد. آرایه سقف خورشیدی آن Never Charge نام دارد و همچنین گزینه ای برای قرار دادن پانل های اضافی روی کاپوت و دریچه برای افزایش برد وجود دارد. شکل عجیب خودرو فقط برای نمایش نیست. بدنه تخم مرغی شکل و در عین حال زاویه دار آن ضریب پسا 0.13 را به آن می دهد.ضریب درگ میزان آیرودینامیک یک ماشین را اندازه گیری می کند و هرچه این عدد کمتر باشد، بهتر است. مدل 3 تسلا دارای ضریب درگ 0.23 و SUV الکتریکی فولکس واگن ID 4 ساعت در 0.28).

این خودرو همچنین دارای «سلول ایمنی هفت برابر قوی‌تر از فولاد» است، برای کسانی که نگران این هستند که طراحی منحصربه‌فرد آن در هنگام تصادف به خوبی دوام نیاورد و می‌تواند در عرض 3.5 ثانیه از 0 به 60 برسد.

در اواخر ماه مه Aptera اعلام کرد مشارکت با مستقر در میشیگان RedVikingیک شرکت راه‌حل‌های تولیدی که ربات‌هایی را می‌سازد که به آن خودروهای هدایت‌شونده خودکار (AGV) می‌گویند. AGVها اساساً پلتفرم‌هایی روی چرخ‌ها هستند تا قطعات سنگین را در سطح کارخانه جابه‌جا کنند – اما می‌توانند اطلاعاتی درباره موقعیت، حرکت، سطوح شارژ و سایر داده‌های تشخیصی خود را منتقل کنند، همچنین موانع موجود در مسیر خود را شناسایی کرده و از برخورد جلوگیری کنند.

Aptera از ربات‌ها برای تسهیل مونتاژ وسیله نقلیه استفاده می‌کند و به آرامی قطعات را در جایی که لازم است قرار می‌دهد، با این امتیاز که سیستم AGV به راحتی سازگار یا گسترش می‌یابد در طول زمان. یکی از مهم ترین جزئیات در مورد وسایل نقلیه اپترا این است که مدل 250 مایلی آن است. به قیمت 25900 دلار نسبتاً پایین. در همین حال، مدل با برد 1000 مایل، 46900 دلار قیمت دارد و گزینه‌های سفارشی‌سازی اضافی می‌تواند مجموع آن را تا 50700 دلار افزایش دهد.

آینده ای که در آن با خودروهای بدون آلایندگی با انرژی خورشید رانندگی می کنیم، به خصوص با توجه به قیمت فعلی گاز و بی ثباتی فزاینده شبکه برق، به طرز خوشایندی آرمان شهری به نظر می رسد. اینکه آیا این اتفاق بیفتد، و اگر چنین باشد چقدر طول می کشد، باید مشخص شود – اما حداقل چرخ ها در حرکت (با انرژی خورشیدی) هستند.

اعتبار تصویر: اپترا موتورز

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.