لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5504

دیمیتری روگوزین از سمت مدیرکل Roscosmos برکنار شد [Updated]

بزرگنمایی کنید / دیمیتری روگوزین، رئیس Roscosmos واقعا می داند که چگونه یک کلاه سخت را پر کند.

به‌روزرسانی جمعه ساعت 8:30 صبح به وقت شرق: کرملین آن را رسمی کرده است در یک بیانیه کوتاه– دیمیتری روگوزین به عنوان مدیرکل شرکت فضایی دولتی کشور، روسکوسموس، کنار گذاشته شد. این حکم بلافاصله لازم الاجرا است. یوری بوریسوف معاون سابق نخست وزیر جایگزین روگوزین خواهد شد.

این اقدامات در بحبوحه تغییرات قابل توجهی در پست‌های رهبری در روسیه تقریباً پنج ماه پس از حمله این کشور به اوکراین صورت می‌گیرد. بوریسوف همان مسیر روگوزین را برای رسیدن به روسکوسموس دنبال کرده است. هر دو نفر قبل از انتقال به روسکوسموس به عنوان معاون نخست وزیر در صنایع فضایی و دفاعی روسیه خدمت کردند. مشخص نیست روگوزین کجا فرود خواهد آمد.

این به کار پرفراز و نشیب روگوزین در Roscosmos پایان می دهد، جایی که او مستقیماً با رهبران سایر آژانس های فضایی بین المللی، از جمله ناسا و دیگر شرکای ایستگاه فضایی بین المللی مانند اروپا، کانادا و ژاپن کار می کرد. از زمان تهاجم به اوکراین، روگوزین به طور فزاینده ای خصمانه بوده و تهدیدهای متعددی را در مورد مشارکت روسیه در ایستگاه انجام داده است. در حالی که بیشتر این تهدیدات در نهایت توخالی بوده اند، اما به روابط کاری با غرب آسیب رسانده اند.

مشخص نیست که بوریسوف در قبال ناسا و سایر شرکای آن در ایستگاه فضایی چگونه عمل خواهد کرد.

پست اصلی: شایعات در شبکه های اجتماعی روسیه و در نشریات منتخب به گوش می رسد مبنی بر اینکه دیمیتری روگوزین، مدیر کل بمباران Roscosmos به زودی سمت خود را از دست خواهد داد.

خبرگزاری اینترفاکس گزارش ها یوری بوریسوف، معاون نخست وزیر، که بر صنعت فضایی و دفاعی روسیه نظارت دارد، ممکن است به رهبری Roscosmos منتقل شود. بطور جداگانه، کانال های تلگرام از رسانه های دیگری استناد کرده اند که ادعاهای مشابهی درباره بوریسوف و روگوزین دارند.

برای روشن شدن، اینها شایعه باقی می مانند. و این اولین بار نیست که گمانه زنی ها در مورد آینده روگوزین تشدید می شود که چهار سال پیش فرماندهی Roscosmos را برعهده گرفت – یک شرکت گسترده و دولتی که مسئول اکثریت قریب به اتفاق فعالیت های فضایی روسیه است. دوران تصدی او مشکل و بحث برانگیز بوده است که علاوه بر سخنان تند و مخرب، قابلیت اطمینان و سرعت پرتاب وسایل نقلیه فضایی روسیه را کاهش داده است.

این گمانه زنی مجدد در حالی مطرح می شود که روگوزین به قطع روابط با ایالات متحده، اروپا و سایر شرکای فضایی که در ماه های پس از تهاجم روسیه به آن کشور از اوکراین حمایت کرده اند، ادامه داده و در مورد آن صحبت های جنگ طلبانه می کند.

در اینجا فهرست مختصری از جنجال‌هایی که روگوزین در هفته گذشته با مقامات غربی درگیر شده است آورده شده است:

  • 7 ژوئیه: ناسا پس از استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای مقاصد تبلیغاتی و حمایت از مناطق جداشده از اوکراین، اقدام بسیار نادری را انجام داد که علناً از Roscosmos انتقاد کرد. این آژانس فضایی گفت: «ناسا به شدت روسیه را از استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی برای مقاصد سیاسی برای حمایت از جنگ خود علیه اوکراین سرزنش می‌کند». آژانس های فضایی اروپا و کانادا نیز به این انتقادات پیوستند.
  • 11 ژوئیه: نشریه روسی Aviation Explorer گزارش کرد که روگوزین از تماس با بیل نلسون مدیر ناسا در پی حادثه تبلیغاتی ISS خودداری کرد. روگوزین گفته است: “چیزی برای صحبت وجود ندارد. بگذارید ابتدا تحریم ها برداشته شوند.”
  • 12 ژوئیه: روگوزین رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن را مسخره کرد در کانال تلگرامش پس از اینکه ناسا اولین عکس از تلسکوپ فضایی جیمز وب را در مراسمی در کاخ سفید فاش کرد. روگوزین گفت بایدن به یک ذره بین بزرگ نیاز داشت و برای مدت طولانی به حمام رفت.
  • 12 ژوئیه: آژانس فضایی اروپا گفت این است “رسما” کار با روسیه بر روی کاوشگر ExoMars برای فرود روی مریخ خاتمه می یابد. روگوزین با پیامی عصبانی پاسخ داد در این اکانت تلگرام، رئیس ESA جوزف اشباخر را یک “بوروکرات غیرمسئول” خواند.
  • 12 ژوئیه: روگوزین در اقدامی متقابل تهدید کرد که همکاری روسیه در استفاده از بازوی رباتیک جدید اروپایی در ایستگاه فضایی را متوقف خواهد کرد. این بازو توسط تعدادی از کشورهای اروپایی برای ESA ساخته شد و در ژوئیه 2021 به بخش روسی ایستگاه فضایی پرتاب شد. نظر روگوزین سوالاتی را در مورد اینکه آیا یک راهپیمایی فضایی برای کار بر روی بازوی رباتیک توسط اولگ آرتمیف، فضانورد Roscosmos برای هفته آینده برنامه ریزی شده است ایجاد کرد. و سامانتا کریستوفورتی، فضانورد ESA، ادامه خواهد داد.

روابط روسیه و شرکای غربی اش در فضا پس از حمله روسیه به اوکراین به طور قابل توجهی بدتر شده است. با این حال، ناسا و شرکای غربی آن به دنبال حفظ یک توافق حرفه ای با اپراتورهای فضایی غیرنظامی روسیه برای حفظ امنیت ایستگاه فضایی بین المللی هستند. آنها علی رغم تحریکات روگوزین این کار را انجام داده اند.

اما به نظر می رسد رفتار روگوزین بدتر می شود. اقدامات اخیر روگوزین حاکی از آن است که او به طور فزاینده‌ای بی‌حرکت، منزوی، ناامید یا ترکیبی از آن‌ها است زیرا شایعاتی درباره آینده‌اش منتشر می‌شود.

در همین حال، ناسا و روسکوسموس به کار خود برای یک «تبادل صندلی» بالقوه در سپتامبر ادامه می‌دهند تا فرانک روبیو فضانورد ناسا با فضاپیمای سایوز پرواز کند و برای اولین بار یک فضانورد روسی به نام آنا کیکینا بر روی خدمه دراگون اسپیس ایکس پرواز کند. فضاپیما تصمیم نهایی باید ظرف چند هفته آینده گرفته شود و با توجه به رهبری پرفراز و نشیب Roscosmos، این تصمیم برای ناسا نمی تواند آسان باشد.لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.