لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5483

چگونه به یادگیری Rust رفتم

برچسب ها
زنگ

Rust مدت زیادی است که در رادار من بوده است و حدود یک سال پیش بالاخره شروع کردم به اختصاص زمانی در هر هفته به یادگیری آن.

در این پست جزئیاتی را در مورد مسیر یادگیری که برای Rust دنبال کرده‌ام ارائه خواهم داد، به این امید که برای دیگران مفید باشد. توجه داشته باشید که این دقیقاً یک نوع سفر “یادگیری X در 24 ساعت” نیست، زیرا در یک دوره زمانی طولانی امتداد می یابد و مواد مختلف زیادی را پوشش می دهد. YMMV.

این سفر یادگیری، مصرف اطلاعات (عمدتا کتاب) را با فعالیت‌های کدگذاری (برخی توسط کتاب هدایت می‌شوند، برخی نه) جایگزین می‌کند. در تجربه من، هر دو برای یادگیری عمیق زبان یا هر ابزار دیگری حیاتی هستند و ترکیب این دو قدرتمند است.

مصرف اطلاعات

اینها کتاب‌های مخصوص Rust هستند که من خوانده‌ام، تقریباً به ترتیب زمانی. کتاب‌های دیگری در بخش «کد نوشتن» وجود دارد، اما آن‌ها مختص Rust نیستند.

برنامه نویسی Rust (لینک به بررسی) اولین کتابی است که برای آشنایی اولیه با زبان خواندم.

زبان برنامه نویسی Rust – من این یک جلد را نخوانده‌ام تا سرپوش بگذارم، اما بخش‌های عمده‌ای از آن را مرور کرده‌ام و پروژه‌هایی را که فهرست می‌کند، اجرا کرده‌ام. من همچنین از آن به عنوان یک مرجع استفاده کرده ام زیرا معمولاً در رتبه بندی گوگل بالاتر می رود. این مرجع بهتر از برنامه نویسی Rust، IMHO.

زنگ زدگی در عمل (لینک بررسی).

زنگ برای رستاسه ها (لینک بررسی).

علاوه بر این کتاب ها، من چند تا از ویدیوهای جان گنگست را در یوتیوب تماشا کرده ام. اینها بسیار جالب هستند و من احتمالاً در صورت لزوم، بیشتر تماشا خواهم کرد تا با مفاهیم پیشرفته خاص Rust آشنا شوم.

در نهایت، در طول این سال، من مجموعه‌ای از پست‌های وبلاگ را در مورد Rust خوانده‌ام، بیشتر مواردی که هر از گاهی به صفحات اول HN یا r/rust می‌رسند.

کد نوشتن

خش خش – تمرین های کوچک برای خواندن و نوشتن قطعه کد Rust. مفهوم خوبی است، اگرچه خیلی جامع نیست. هنوز هم زمانی که تازه شروع کرده اید بسیار مفید است.

ظهور کد – من عشق AOC و نسخه 2021 فرصتی عالی برای تمرین مقداری Rust بود. من راه حل ها را برای روزهای 1-18 در Rust اجرا کرده ام، در مجموع ~2 KLOC. حل مسائل AOC یک راه عالی برای یادگیری و تمرین زبان های برنامه نویسی است. من به احتمال زیاد دوباره با AOC 2022 در Rust مقابله خواهم کرد تا مهارت های خود را تیز نگه دارم.

را چالش Ray Tracer کتاب (لینک بررسی). این کتاب آگنوستیک زبان است و من Rust را برای اجرای یک ردیاب پرتوی ساده انتخاب کردم. یک راه عالی دیگر برای تمرین یک زبان جدید! تقریبا 4 KLOC برای این یکی.

مترجمان کاردستی (لینک بررسی). اکثریت را مجدداً اجرا کرد کلکس کامپایلر و VM در Rust، ~2 KLOC.

علاوه بر اینها، من کمی آزمایش انجام داده ام، کدی را برای کشف مناطق مختلف Rust نوشته ام. برخی از این موارد در پست‌های وبلاگ ذکر شده بود، اما بیشتر موارد ذکر نشده بود. من تخمین می زنم که در مجموع ~ 6 KLOC زنگ در آنجا وجود دارد.

به طور کلی، در طول این ماه‌های گذشته، من حدود 14 KLOC از Rust در فرآیند یادگیری و تمرین زبان نوشته‌ام.

بعدش چی

من خودم را متخصص Rust نمی نامم، اما در طول این سال گذشته، معتقدم درک و شهود خوبی برای زبان ایجاد کرده ام، تا حدی که از استفاده از آن برای یک پروژه تولیدی احساس اطمینان می کنم.

به طور کلی، من Rust را دوست دارم و خوشحالم که آن را به جعبه ابزارم اضافه کردم. مشکلاتی دارد، و من مطمئناً نظراتی در مورد آن دارم، اما باید منتظر یک پست جداگانه باشد 🙂

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.