لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5632

دارکوب ها برای محافظت از مغزشان ضربه گیر داخلی ندارند

تصور می شد که استخوان اسفنجی در سر دارکوب ها مغز آنها را از ضربه های سخت محافظت می کند، اما در واقع جمجمه آنها مانند چکش سفت است.

زندگی


14 جولای 2022


جمجمه دارکوب ها برای جذب ضربه ساخته نشده اند، بلکه برای ضربه سخت تر و موثرتر به چوب ساخته شده اند.

دارکوب ها منقار خود را بر روی تنه درختان می کوبند تا ارتباط برقرار کنند، به دنبال غذا باشند یا حفره ای برای لانه سازی ایجاد کنند. زمانی تصور می شد که استخوان اسفنجی بین مغز و منقار پرندگان، مغز آنها را از ضربات تکراری محافظت می کند. اما این بافت در واقع به سر آن‌ها کمک می‌کند تا با کمترین مصرف انرژی، مانند یک چکش خوب طراحی شده، سریع و عمیق ضربه بزند. سام ون واسنبرگ در دانشگاه آنتورپ بلژیک.

ما احساس می‌کردیم که این جذب شوک معنی ندارد [theory]او می گوید. چکشی با قابلیت جذب شوک تعبیه شده در آن به سادگی یک چکش بد است.

ون واسنبرگ و همکارانش 109 ویدیوی پرسرعت از شش پرنده اسیر را در حالی که روی چوب چکش می‌کردند، تجزیه و تحلیل کردند: دو دارکوب سیاه.درایوکوپوس مارتیوس، دو دارکوب شمع دار (Dryocopus pileatus) و دو دارکوب خالدار عالی (دندروکوپوس ماژور).

آنها دریافتند که در چند میلی ثانیه پس از برخورد منقار به چوب، سرعت چشم‌ها و سر پرندگان با همان سرعت منقار کاهش می‌یابد – به این معنی که استخوان اسفنجی جلوی چشم فشرده نمی‌شود و جذب نمی‌شود. ، اثرات ضربه.

سپس این تیم مدل‌های دیجیتالی از دارکوب‌های نوک‌زننده را ساختند تا آزمایش کنند که اگر استخوان اسفنجی شوک را جذب کند، چه اتفاقی می‌افتد. ون واسنبرگ می‌گوید در حالی که بالشتک‌سازی منجر به لرزش کمتری برای مغز می‌شود، به این معناست که منقار پرندگان نمی‌تواند به عمق چوب فرو برود. در واقع، برای ضربه عمیق‌تر به درخت، پرندگان باید با ضربه‌های قوی‌تری به سر، سخت‌تر کار کنند، و در واقع هرگونه فواید جذب ضربه را از بین می‌برند.

دارکوب شمعدار نر

شاتراستاک/میرسه کوستینا

علیرغم عدم جذب شوک، این تیم دریافتند که مغز پرندگان در معرض خطر ضربه مغزی نیست زیرا ضربه به اندازه کافی قوی نیست. با توجه به اندازه و وزن مغزهای دارکوب که در داخل محفظه‌های پر از مایع در جمجمه‌شان قرار دارد، آن‌ها تنها در صورتی آسیب مغزی می‌گیرند که دو برابر سریع‌تر از حالت طبیعی نوک بزنند، یا اگر به سطوحی چهار برابر بیشتر از اهداف چوبی طبیعی‌شان برخورد کنند.

این طبیعی است که یک ارگانیسم کوچکتر بتواند این بالاتر را تحمل کند [forces]ون واسنبرگ می‌گوید، و مگس‌ها با نیروهای بالاتر به پنجره‌ها برخورد می‌کنند، می‌گوید: «آنها فقط بلند می‌شوند و دوباره پرواز می‌کنند.»

او می گوید که اصطلاح “استخوان اسفنجی” به این معنی نیست که استخوان نرم است یا می تواند فشرده شود. در عوض، این نشان می دهد که استخوان متخلخل و سبک است – که برای پرندگان در حال پرواز بسیار مهم است. او می گوید: «استخوان به اندازه کافی برای عملکردی که باید انجام دهد قوی است.

مرجع مجله: زیست شناسی کنونی، DOI: 10.1016/j.cub.2022.05.052

در Wild Wild Life، یک خبرنامه ماهانه رایگان ثبت نام کنید که تنوع و علم حیوانات، گیاهان و دیگر ساکنان عجیب و غریب و شگفت انگیز زمین را جشن می گیرد.

بیشتر در مورد این موضوعات:

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.