لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5697

ساعت های پنوماتیک پاریس

زمانی که ژول آلبرت برلی، مهندس عمران و برق متولد فرانسه، اما ساکن لندن، برای نمایشگاه بین المللی برق در سال 1881 به پاریس سفر کرد، نمایشگاه های شگفت انگیز زیادی مانند لامپ های رشته ای، تئاتروفون، تراموای برقی، تلفن گراهام بل، شبکه توزیع برق، یک قایق برقی و بسیاری دیگر از فناوری‌های پیشرفته و جذاب آن زمان. اما چیزی که بیش از همه او را مجذوب خود کرد، با برق کار نمی کرد. روی ایر اجرا شد.

برلی مجذوب سیستمی از ساعت‌ها بود که بر روی «ستون‌های آهنی سبک و برازنده در میدان‌ها، گوشه خیابان‌ها، و در دیگر مکان‌های آشکار شهر» و همچنین ساعت‌هایی که در هتل‌ها بودند، هر کدام از آن‌ها نگهداری می‌کردند – چیزی که در آن غیرعادی بود. آن سن – “زمان دقیق”. این زمان‌سنج‌های قابل توجه با برق تغذیه یا تنظیم نمی‌شدند، بلکه با هوای فشرده‌ای که از یک ایستگاه مرکزی از طریق لوله‌های آهنی به تمام ساعت‌های عمومی که به این روش کار می‌کردند فرستاده می‌شد.

یک ساعت پنوماتیک چند وجهی در میدان مادلین، پاریس.

این شبکه ساعت های پنوماتیکی برای اولین بار در سال 1877 در وین به عنوان نمایشی توسط دو مهندس اتریشی به نام های ویکتور آنتوان پوپ و همکارش رش نصب شد. پاپ و رش تعدادی ساعت را در ساختمان‌های عمومی و روی پایه‌های چراغ در معابر عمومی نصب کردند و آنها را برای یک سال تمام بدون وقفه به کار خود ادامه دادند. پاپ و رش سپس سیستم خود را در نمایشگاه پاریس در سال 1878 به نمایش گذاشتند، جایی که توجه زیادی را به خود جلب کرد و هیئت داوران به آنها مدال نقره اهدا کرد. در همان سال، پاپ و رش از مقامات شهرداری پاریس مجوز نصب یک شبکه هوای فشرده برای راندن ساعت‌های عمومی و خصوصی را گرفتند.

شبکه ساعت پنوماتیکی یک شبکه توزیع برق نبود بلکه یک شبکه توزیع زمان بود که با ارسال یک پالس هوا در هر دقیقه تعداد زیادی ساعت عمومی را همگام می کرد. لوله‌ها از فاضلاب شهر و تونل‌های مترو و RER، یک شبکه ریلی مسافربری که به پاریس و حومه آن خدمات می‌دهد، می‌گذرد. هر ساعت حاوی یک دم فلزی بود که یک چرخ 60 دندانه را یک دندان در دقیقه به جلو می برد. هوای فشرده از گیاه با فشار 15 تا 45 پوند بر اینچ مربع (حدود 1 تا 3 اتمسفر) برای ذخیره در یک مخزن هوای پرفشار باقی می‌ماند. از آنجا از طریق یک تنظیم کننده فشار به یک مخزن ذخیره سازی کم فشار یا انباشته حرکت کرد. انتشار آن توسط یک ساعت توزیع کننده کنترل می شد. وزنه‌های رانندگی با هوای فشرده بالا می‌رفت تا ساعت کار کند و به موقع بماند. مکانیزم زمان‌بندی خودکار یک دریچه را باز می‌کند تا در هر دقیقه یک پالس 20 ثانیه‌ای هوا آزاد شود و سپس دریچه به مدت 40 ثانیه بسته می‌شود. چرخه 20 ثانیه و 40 ثانیه خاموش هر دقیقه تکرار می شد. نبض هوا به هر ساعت دريافت كننده، چه در يك خانه شخصي يا اداره، چه در يك خيابان يا ساختمان عمومي، مي رفت و عقربه دقيقه را يك دقيقه جلو مي برد. این سیستم 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته بدون وقفه کار می کرد.

یک ساعت پنوماتیک در پاریس.

تا زمانی که ژول برلی برای نمایشگاه بین المللی از پاریس بازدید کرد، نزدیک به 20 مایل لوله اصلی و 177 مایل لوله شاخه و فرعی گذاشته شده بود که به 750 خانه و بیش از 4000 ساعت پنوماتیک خدمت می کرد.

ساعت‌ها تا سیل بزرگ سال 1910 به پاریس خدمت می‌کردند، زمانی که رودخانه سن به اندازه‌ای بالا رفت که کارخانه هوای فشرده را فرا گرفت و در 21 ژانویه 1910 در ساعت 10:53 صبح، هزاران ساعت در سیستم متوقف شدند. با این حال، این سیستم تعمیر شد و ساعت های پنوماتیکی تا سال 1927 به کار خود ادامه دادند، تا زمانی که با اختراع ساعت های مکانیکی و الکتریکی دقیق، نیاز به یک ساعت هماهنگ سازی مرکزی منسوخ شد و این سرویس متوقف شد.

منابع:
# شبکه ساعت پنوماتیک پاریس،
موزه فناوری یکپارچهسازی با سیستمعامل
#نورمن بال، یک سوال از زمان، میدان های پاریس
# ژول آلبرت برلی، توزیع زمان توسط سیستم ساعت های پنوماتیکی، اخبار معماری و ساختمان آمریکایی

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.