لینک کوتاه مطلب : https://hsgar.com/?p=5655

CUergo: نشستن و ایستادن

CUergo: نشستن و ایستادن


وب ارگونومی دانشگاه کرنل


نشستن و ایستادن در محل کار


خطرات نشستن

نشان داده شده است که نشستن بیش از 1 ساعت باعث ایجاد تغییرات بیوشیمیایی در فعالیت لیپوپروتئین لیپاز (آنزیمی که در متابولیسم چربی دخیل است) و در متابولیسم گلوکز که منجر به رسوب چربی ها در بافت چربی به جای متابولیزه شدن توسط ماهیچه ها و نشستن زیاد می شود. همچنین به خطرات بیماری قلبی مربوط می شود، بنابراین مردم از ایستادن سر کار حمایت می کنند زیرا این کار از فعالیت عضلات بیشتری استفاده می کند (حدود 20٪ کالری بیشتری می سوزاند). این تغییرات هم در افراد تناسب اندام که به طور منظم تمرینات هوازی انجام می دهند و هم در افراد نامناسب و چاق رخ می دهد و ورزش منظم لزوماً این موضوع را برطرف نمی کند. مطالعات اخیر حاکی از افزایش احتمالی خطر بیماری عروق کرونر قلب و بیماری کلیوی ناشی از نشستن زیاد است. با این حال، داده‌ها همبستگی هستند و آنچه از این مطالعات مشخص نیست این است که آیا نشستن است که باعث این مشکلات سلامتی می‌شود یا به دلیل داشتن این مشکلات سلامتی، بیشتر از افراد سالم می‌نشینند.

نشستن انرژی کمتری نسبت به ایستادن مصرف می‌کند و به تثبیت بدن کمک می‌کند، بنابراین ما برای انجام کارهای حرکتی ظریف مانند رانندگی، کار با کامپیوتر، ایجاد نقشه‌های دقیق یا جراحی کوچک می‌نشینیم. با این حال، برای سال‌ها ارگونومیست‌ها توصیه می‌کنند که نشستن با ایستادن و حرکت دوره‌ای در طول روز، ترجیحاً 1-2 دقیقه هر 20 تا 30 دقیقه، شکسته شود. تعداد زیادی از تحقیقات نشان داده اند که ریزش های مکرر سطح راحتی، عملکرد کاری را بهبود می بخشد و خطر آسیب های اسکلتی عضلانی را کاهش می دهد.

خطرات ایستادن
اما، ایستادن سر کار مدت‌هاست که مشکل‌ساز است، خسته‌کننده‌تر است، برای مردان مبتلا به بیماری ایسکمیک قلب، پیشرفت آترواسکلروز کاروتید را به دلیل بار اضافی روی سیستم گردش خون افزایش می‌دهد. ایستادن طولانی مدت در محل کار نیز خطر ابتلا به واریس را افزایش می دهد و بیش از یک پنجم موارد سن کار را تشکیل می دهد. بنابراین ایستادن تمام روز ناسالم است. عملکرد بسیاری از مهارت های حرکتی ظریف زمانی که افراد به جای نشستن می ایستند کمتر خوب است. ارگونومیست ها مدت هاست متوجه شده اند که ایستادن سر کار خسته کننده تر از نشستن سر کار است. ایستادن 20 درصد بیشتر از نشستن به انرژی نیاز دارد. ایستادن فشار بیشتری به سیستم گردش خون و پاها و پاها وارد می کند. درنتیجه، در صنعت، ما برای کارمندان دستگاه‌های ضد خستگی ارگونومیک برای ایستادن، کفش‌های ضد خستگی و صندلی‌هایی در اختیار کارکنان قرار می‌دهیم تا در زمان استراحت بنشینند.

ایستگاه های کاری نشسته
ما استفاده از رایانه را هنگام نشستن و ایستادن به روش های مختلف آزمایش کرده ایم (به EHAW مراجعه کنید). مشکل ایستادن این است که وقتی ارتفاع میز را برای استفاده از صفحه‌کلید/موس بالا می‌برید، باید ارتفاع صفحه را بالاتر از میز هم ببرید، در غیر این صورت گردن خم می‌شود. همچنین، برای کار رایانه ای ایستاده، رایانه وضعیت بدن فرد را اصلاح می کند، باز شدن مچ بیشتر می شود و خیلی زود افراد خم می شوند که وضعیت مچ دست آنها را نیز به خطر می اندازد، در نتیجه خطر ابتلا به یک اختلال اسکلتی عضلانی مانند سندرم تونل کارپال را افزایش می دهد.

در مطالعات میدانی خود در مورد ایستگاه‌های کاری در حالت نشسته، شواهد کمی از مزایای گسترده گسترده پیدا کرده‌ایم و کاربران فقط برای دوره‌های بسیار کوتاه (مجموع ۱۵ دقیقه یا کمتر در روز) می‌ایستند. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که استفاده از ایستگاه‌های نشستن به سرعت کاهش می‌یابد، به طوری که پس از 1 ماه اکثریت مردم همیشه می‌نشینند، بنابراین رعایت آن می‌تواند مشکل‌ساز باشد.


دیگران یک ایستگاه کاری تردمیل یا یک ایستگاه کاری دوچرخه یا یک ایستگاه کاری بیضوی یا یک ایستگاه کاری چرخ همستر را پیشنهاد کرده اند. تردمیل، دوچرخه و ایستگاه های کاری بیضوی آزمایش شده اند و معمولاً نشان داده شده است که عملکرد کار با رایانه را کاهش می دهند (تایپ و ماوس کند می شود و اشتباهات به طور قابل توجهی انجام می شود)، اگرچه برای خواندن و سایر کارهای حرکتی غیر دستی تأثیرات حداقل است.

ایستگاه های کاری در حالت نشسته گران هستند و به طور کلی در پرداختن به مشکلات موجود مقرون به صرفه نیستند. ایستگاه های کاری نشستن برقی نیز دارای مشکل منبع تغذیه، مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری بالاتر هستند.

نتیجه نهایی:
برای انجام کارهای کامپیوتری بنشینید. با استفاده از یک سینی صفحه‌کلید با قابلیت تنظیم ارتفاع و با عنوان رو به پایین برای بهترین حالت کار بنشینید، سپس هر 20 دقیقه به مدت 8 دقیقه بایستید. و حرکت کنید به مدت 2 دقیقه زمان مطلق مهم نیست، اما هر 20 تا 30 دقیقه یک بار استراحت کنید و چند دقیقه بایستید و حرکت کنید. ایستادن ساده کافی نیست. حرکت برای گردش خون در ماهیچه ها مهم است. و حرکت است رایگان! تحقیقات نشان می‌دهد که برای بهره‌مندی از این مزایا، نیازی به انجام ورزش‌های شدید (مثلاً جک‌های پرش) ندارید، فقط پیاده روی کافی است. بنابراین الگوی ایجاد تنوع حرکتی بیشتر در محل کار (مانند پیاده روی به چاپگر، آبنما، ایستادن برای جلسه، رفتن از پله ها، راه رفتن در اطراف زمین، پارک کردن هر روز کمی دورتر از ساختمان) بسازید.


بنابراین نکته کلیدی ایجاد تنوع حرکتی مکرر در روز کاری معمولی است (به برنامه های نشستن-ایستادن به CUE مراجعه کنید).


برخی از مراجع:

باکلی، جی پی، هج، ای.، یتس، تی، کوپلند، آر جی، لوسمور، ام.، همر، ام.، بردلی، جی، دانستان، دی دبلیو (2015) دفتر بی تحرک: موردی رو به رشد برای تغییر به سمت بهتر سلامت و بهره وری بیانیه کارشناسی به سفارش Public Health England و شرکت Active Working Community Interest، مجله بریتانیایی پزشکی ورزشی، BJSM Online First، منتشر شده در 1 ژوئن 2015 به عنوان 10.1136/bjsports-2015-094618.

Commissaris، DACM، Könemann، R.، Hiemstra-van Mastrigt، S.، Burford، E.-M.، Botter، J.، Douwes، M. و همکاران. (2014) اثرات یک ایستگاه کاری ایستاده و پویا بر عملکرد کار رایانه و تست‌های عملکرد شناختی، ارگونومی کاربردی، 45 (6)، 1570-1578

Dunstan DW، Thorp AA، Healy GN (2011) نشستن طولانی مدت: آیا این یک عامل خطر متمایز بیماری عروق کرونر قلب است؟ کر اوپین کاردیول. سپتامبر 26 (5): 412-419.

Hamilton MT، Hamilton DG، Zderic TW (2007) نقش مصرف انرژی کم و نشستن در چاقی، سندرم متابولیک، دیابت نوع 2، و دیابت بیماری قلبی عروقی، 56:2655-2667

Hedge A., Ray EJ (2004) اثرات یک سطح کار الکترونیکی قابل تنظیم ارتفاع بر ناراحتی و بهره وری اسکلتی عضلانی خود ارزیابی شده در بین کارکنان کامپیوتر، مجموعه مقالات انجمن عوامل انسانی و ارگونومی چهل و هشتمین نشست سالانه، نیواورلئان، 24-20 سپتامبر. HFES، سانتا مونیکا، 1091-1095.

کاراکولیس، تی و کالاگان، جی پی (2014) تأثیر ایستگاه های کاری اداری نشستن بر ناراحتی و بهره وری کارگران: یک بررسی. Appl Ergon. می؛ 45 (3): 799-806.

Krause N., Lynch JW, Kaplan GA, Cohen RD, Salonen R., Salonen JT (2000) ایستادن در محل کار و پیشرفت آترواسکلروز کاروتید. Scand J Work Environ Health، 26 (3): 227-236

Pronk NP، Katz AS، Lowry M، Payfer JR. (2011) کاهش زمان نشستن شغلی و بهبود سلامت کارگران: پروژه ایستادن، Prev Chronic Dis 2012;9:110323.

Robertson, MM, Ciriello, VM and Garabet, A. (2013) آموزش ارگونومی اداری و ایستگاه کاری نشستن: تأثیرات بر علائم اسکلتی عضلانی و بصری و عملکرد کارکنان اداری. ارگونومی کاربردی، 44(1)، 73-85.

Straker, L., Levine, J., and Campbell, A. (2009) اثرات پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری ایستگاه‌های کاری کامپیوتری بر عملکرد صفحه کلید و ماوس. عوامل انسانی: مجله انجمن عوامل انسانی و ارگونومی، 51 (6)، 831-844.

Tüchsen F., Krause N., Hannerz H., Burr H., Kristensen TS (2000) ایستادن در محل کار و رگهای واریسی. Scand J Work Environ Health، 26 (5): 414-420.

Tüchsen F., Hannerz H., Burr H., Krause N. (2005) ایستادن طولانی مدت در محل کار و بستری شدن در بیمارستان به دلیل وریدهای واریسی: یک مطالعه آینده نگر 12 ساله از جمعیت دانمارکی. Occup Environ Med. دسامبر 2005; 62 (12): 847-850.

Wilks S., Mortimer M., Nylén P. (2005) معرفی میزهای کار نشسته. جنبه های نگرش، تبعیت و رضایت. برنامه Erg., 37 (3), 359-365.
لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.